@365tipu

TIP#873: Jak vyčistit USB disk, SD kartu či disk vůbec? Jak napravit problémy s oblastmi a kapacitou?

Možná to znáte, USB klíčenku co má nějaké ty (například) 4 GB jste zkoušeli použít pro různorodé věci. Až do okamžiku, než jste se rozhodli ji „smazat“ či formátovat. A náhle se formátováním nedaří získat nic jiného, než něco co má podstatně menší kapacitu. Ať zkoušíte co zkoušíte, 4 GB z ní prostě nedostanete. Disk Management (Správa Disků) nepomáhá, už vůbec není možné smazat oblasti, které na klíčence jsou.

Je čas zkusit vyčistit ji. Budete k tomu potřebovat spustit ve Windows příkazovou řádku jako správce (a jedno jestli v původní CMD verzi, nebo Power Shell). Odtud spustíte příkaz jménem diskpart – funguje jenom v textové podobě, takže se moc nedivte.

Po spuštění si zobrazte přehled dostupných disku pomocí list disk. Ve vypsaných discích musíte zjistit číslo USB disku (SD karty, atd), kterou samozřejmě musíte mít zapojenou do počítače. Je dost podstatné, abyste tohle nepopletli, protože pokud v dalším kroku použijete číslo pro interní disk, tak přijdete o všechny data.

2017-08-27 09_12_35-Administrator_ Windows PowerShell.png
V tomto případě je USB klíčenka „Disk 4“, dá se to poznat snadno podle kapacity.

Zjištěné číslo disku poté použijete v select disk # (kde # bude zjištěné číslo).

Vyčistit disk, který jste právě vybrali pomocí jeho čísla, můžete velmi snadno, stačí použít příkaz clean

2017-08-27 09_14_04-Administrator_ Windows PowerShell.png

Než stisknete Enter, dejte si pozor, aby to opravdu byla ona USB klíčenka (prostě disk, který to má být). A také abyste na onom disku neměli nic, co budete později potřebovat. Tohle opravdu zcela nenávratně smaže obsah onoho disku.

Dokončení vyčištění poznáte podle „DiskPart succeeded in cleaning the disk„. Čímž to hasne, disk (USB klíčenka) je prázdný, můžete na něm vytvořit oblasti (partition) a formátovat je k dalšímu použití.

2017-08-27 09_19_56-Správa disků.png

Diskpart vám sice umožní vytvořit vše potřebné, ale v tomto případě je lepší spustit klasický Disk Management/Správu disků a vše vytvořit tam. Tam nezapomeňte, že onu čerstvě vyčištěnou (například) USB klíčenku neuvidíte v horním přehledu, ale pouze ve spodní části.

Pak už jenom pokračujte přes Nový jednoduchý svazek. Pokud chcete mít USB univerzálně použitelné, tak použijte FAT32 nebo FAT.

TIP: Hodit se může Jak ověřit, jestli USB disk, paměťová karta či SSD není falešné?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky