@365tipu

Jak z Windows odstranit XPS Document Writer i Viewer a proč to klidně můžete udělat.

Pokud chcete ve Windows ušetřit nepatrně místa, tak můžete z počítače odstranit XPS Document Writer. Na téhle už roky nepoužívané věci je zajímavé to, že před mnoha a mnoha lety (v době uvedení Windows Vista) Microsoft (a nejenom on) doufal, že se pomoci Open XML Paper Specification (OpenXPS) podaří konkurovat PDF od Adobe. Nepodařilo, takže nám tu bohužel zůstalo jenom PDF.

Můžete začít tím,. že odstranite podporu vytváření XPS (XPS Document Writer) – přes Nastaveni/Settings -> Zařízení/Devices > Tiskárny a skenery/Printers & Scanners. Tam najděte Microsoft XPS Document Writer a klikněte na Remove device.

Jak asi právě správně tušíte, XPS Document Writer je ve skutečnosti tiskárna (ovladač k tiskárně) – umožňuje přes tisk ukládat XPS dokumenty.

Kompletní odstranění z počítače je možné v Turn Windows features on and off – tam najdete Microsoft XPS Document Writer a můžete zrušit zaškrtnutí v boxu u něj. Pak ještě najděte i Prohlížeč souborů ve formátu XPS/XPS Viewer (prohlížeč OXPS souborů) a zrušte zaškrtnutí taktéž. Po kliknutí na OK oba programy z vašeho počítače zmizí – vrátit je můžete zpět na stejném místě.

2018-01-20 13_24_37-Funkce systému Windows.png

Výše uvedení starší Ovládací panel můžete najít buď přes hledání nebo přes Nastavení/Settings -> Aplikace/Applications -> Programy a funkce (skoro úplně dole) a poté Zapnout nebo vypnout funkce systému Windows.

Odebrání vyžaduje restart Windows, ale nemusíte to být hned, prostě to nechte do nejbližší aktualizace.

2018-01-20 13_25_08-Funkce systému Windows.png

Odstranit se nemusíte obávat, s tímhle druhem souborů se nesetkáte. Pokud ano, tak to vždy můžete snadno vrátit zpět.

TIP: Ve ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10 najdete stovky dalších tipů týkajících se Windows 10 i starších verzí Windows

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky