TIP#1057: Jak udělat (ISO) image vašich kompletních Windows? A nejenom Windows.

Když je řeč o zálohování, tak jsou v zásadě dvě možnosti – souborové zálohování, které bude ukládat kopie vašich souborů a umožní vám v případě potřeby obnovit jednotlivé či všechny. K čemuž je nutno dodat že něco takového je nejenom pomalé k zálohování i obnovování, ale také vám to neumožní udělat si zálohu systému tak, abyste mohli v případě problému obnovit kompletní Windows.

Kompletní záloha systému se zpravidla provádí jako kopie disku a může mít různé podoby, ale jedna z těch nejzákladnějších je, že si prostě udělat ISO image – to které poté můžete 1:1 obnovit, ale které si i můžete připojit a používat jako disk (a dostat se tak k libovolným souborům). Viz Jak ve Windows 10 připojit ISO image (či VHD image) jako disk?

ISO image nemusíte samozřejmě použít jenom pro zálohování Windows, hodit se může i pro zálohu/kopii CD či DVD.

ISO image je použitelné i pro klonování (termín potkáte ještě o kousek níže), tedy vytvoření přesné kopie nějakého disku – což se může hodit třeba při stěhování se z pevného disku na SSD. Nebo záchraně systému když vidíte, že váš stávající pevný disk začíná zlobit a pořídíte si nový.

Jedna ze snadných cest jak vytvořit ISO Image (ale obecně i naklonovat disk) je třeba DataNumen Disk Image . Zdarma dostupné software (freeware) pro Windows, kde prostě „naklonujete“ váš pevný disk do ISO souboru. Pokud budete chtít „klonovat“ disk v Linuxu, tak dobré řešení je CloneZilla. Možnosti je ale poměrně hodně, včetně toho klasického nebezpečí, že si stáhnete něco co sice možná i klonovat bude, ale do počítače si přitáhnete nějaké to adware. Spolehlivé bude Acronis Trueimage (komerční) nebo Symantec Ghost (také komerční), Redo Backup & Recovery (už poněkud starší, ale funkční bude asi stále).

gparted1.png

Velmi vhodné může být Parted Magic – jde o bootovatelné CD/USB a využívá Linuxu s výše zmíněnou CloneZillou a je dostupné zdarma. Vedle klonování umí i správu oblastí, čištění disku a další vychytávky. Mimochodem, bezpečné smazání obsahu pevného disku jsme tu už řešili a o Parted Magic je řeč i v Jak připravit počítač, notebook, tablet či mobil k prodeji/předání někomu jinému?

POZNÁMKA: Mít něco jako Parted Magic vyžaduje samozřejmě to, že počítač musíte restartovat a spustit z CD/USB. Je to nejrychlejší a nejsnazší cesta jak klonovat disk – u běžícího systému je to poněkud nepraktické.

Další možnosti

ISO image ale umí vytvářet i staré dobré zálohování z Windows 7 – to je stále dostupné i ve Windows 10. Včetně toho, že si můžete vytvořit System Image Recovery Disc v podobě CD/DVD ze kterého lze spustit počítač a provést obnovení z ISO Image. Windows 10 Safe Mode (Nouzový režim) mimochodem také umí obnovení z ISO Image, respektive umí to už od Windows 8.1.

Pokud používáte Microsoft Hyper-V virtualizaci, tak ta používá VHDX formát. Do téhle podoby můžete existující Windows dostat snadno – Sysinternals má dobře použitelný Disk2vhd program. Umí vytvořit i starší VHD soubory – ty lze používat například pro VirtualBox.

Když už je řeč o VirtualBox software, tak i zde je možné pracovat s image disků – stačí když vytvoříte VHD image s pomocí předchozí pomůcky a poté využijte vboxmanage pro případný převod na jiné formáty

VMware má vlastní VMware vCenter Converter (ke stažení zde). Ten můžete použít pro vytvoření virtuálního image celého stroje. Pokud je v něm víc disků, tak zahrne všechny

PS: Pokud postrádáte něco o tom jak tohle dělat na MAC OS, tak prosím pěkně netuším a nerad bych psal bludy.  Takže pokud pošlete jak na to, rád přidám.

TIP: Související > Jak přenést Windows z HDD na SSD. Nejsnazší cesta

Reklamy