@365tipu

TIP#1057: Jak udělat (ISO) image vašich kompletních Windows? A nejenom Windows.

Když je řeč o zálohování, tak jsou v zásadě dvě možnosti – souborové zálohování, které bude ukládat kopie vašich souborů a umožní vám v případě potřeby obnovit jednotlivé či všechny. K čemuž je nutno dodat že něco takového je nejenom pomalé k zálohování i obnovování, ale také vám to neumožní udělat si zálohu systému tak, abyste mohli v případě problému obnovit kompletní Windows.

Kompletní záloha systému se zpravidla provádí jako kopie disku a může mít různé podoby, ale jedna z těch nejzákladnějších je, že si prostě udělat ISO image – to které poté můžete 1:1 obnovit, ale které si i můžete připojit a používat jako disk (a dostat se tak k libovolným souborům). Viz Jak ve Windows 10 připojit ISO image (či VHD image) jako disk?

ISO image nemusíte samozřejmě použít jenom pro zálohování Windows, hodit se může i pro zálohu/kopii CD či DVD.

ISO image je použitelné i pro klonování (termín potkáte ještě o kousek níže), tedy vytvoření přesné kopie nějakého disku – což se může hodit třeba při stěhování se z pevného disku na SSD. Nebo záchraně systému když vidíte, že váš stávající pevný disk začíná zlobit a pořídíte si nový.

Jedna ze snadných cest jak vytvořit ISO Image (ale obecně i naklonovat disk) je třeba DataNumen Disk Image . Zdarma dostupné software (freeware) pro Windows, kde prostě „naklonujete“ váš pevný disk do ISO souboru. Pokud budete chtít „klonovat“ disk v Linuxu, tak dobré řešení je CloneZilla. Možnosti je ale poměrně hodně, včetně toho klasického nebezpečí, že si stáhnete něco co sice možná i klonovat bude, ale do počítače si přitáhnete nějaké to adware. Spolehlivé bude Acronis Trueimage (komerční) nebo Symantec Ghost (také komerční), Redo Backup & Recovery (už poněkud starší, ale funkční bude asi stále).

gparted1.png

Velmi vhodné může být Parted Magic – jde o bootovatelné CD/USB a využívá Linuxu s výše zmíněnou CloneZillou a je dostupné zdarma. Vedle klonování umí i správu oblastí, čištění disku a další vychytávky. Mimochodem, bezpečné smazání obsahu pevného disku jsme tu už řešili a o Parted Magic je řeč i v Jak připravit počítač, notebook, tablet či mobil k prodeji/předání někomu jinému?

POZNÁMKA: Mít něco jako Parted Magic vyžaduje samozřejmě to, že počítač musíte restartovat a spustit z CD/USB. Je to nejrychlejší a nejsnazší cesta jak klonovat disk – u běžícího systému je to poněkud nepraktické.

TIP: Občasné zálohování vám práci nezachrání. Jak se chránit proti ztrátě souborů, když náhle odejde počítač? je hodně užitečné shrnutí více nutných tipů jak zálohovat

Další možnosti

ISO image ale umí vytvářet i staré dobré zálohování z Windows 7 – to je stále dostupné i ve Windows 10. Včetně toho, že si můžete vytvořit System Image Recovery Disc v podobě CD/DVD ze kterého lze spustit počítač a provést obnovení z ISO Image. Windows 10 Safe Mode (Nouzový režim) mimochodem také umí obnovení z ISO Image, respektive umí to už od Windows 8.1.

Pokud používáte Microsoft Hyper-V virtualizaci, tak ta používá VHDX formát. Do téhle podoby můžete existující Windows dostat snadno – Sysinternals má dobře použitelný Disk2vhd program. Umí vytvořit i starší VHD soubory – ty lze používat například pro VirtualBox.

Když už je řeč o VirtualBox software, tak i zde je možné pracovat s image disků – stačí když vytvoříte VHD image s pomocí předchozí pomůcky a poté využijte vboxmanage pro případný převod na jiné formáty

VMware má vlastní VMware vCenter Converter (ke stažení zde). Ten můžete použít pro vytvoření virtuálního image celého stroje. Pokud je v něm víc disků, tak zahrne všechny

PS: Pokud postrádáte něco o tom jak tohle dělat na MAC OS, tak prosím pěkně netuším a nerad bych psal bludy.  Takže pokud pošlete jak na to, rád přidám.

TIP: Související > Jak přenést Windows z HDD na SSD. Nejsnazší cesta

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky