TIP#640: Jak bezpečně smažu obsah pevného disku?

Pokud chcete prodat starý počítač, případně se prostě jenom zbavit staršího pevného disku (ale samozřejmě i SSD, či paměťové karty, atd), tak byste měli velmi pečlivě dbát na to, aby na pevném disku nic nezůstalo. Nestačí jen provést zformátování či odstranit oblasti. Je nutné použít nějaké software, které důkladně celý disk promaže. Tak, aby nikdo nemohl obnovit „smazaný“ obsah.

Důkladné promazání většinou funguje tak, že použijete nějaké to software, které několikrát (a opravdu hodně krát) přepíše obsah celého disku nějakým tím náhodným obsah. To několikrát je poměrně podstatné, pokud opravdu mažete pevný disk tak, aby nějaký ten expert nemohl z disku získat to, co tam bylo.

DBAN aneb Darik’s Boot and Nuke je bootovatelná pomůcka umožňující vyčištění pevného disku tak důkladně, jak to vyžaduje americké vládní standardy. DBAN si stáhnete z webu a vytvoříte bootovatelné USB nebo CD/DVD. Pak počítač restartujete a nastartujete právě z tohoto USB/CD – po naběhnutí stačí když spustíte „autonuke“. Připravte se na to, že to bude běžet klidně i několik hodin.

Další možnost je HDDErase je zajímavý tím, že k promazání používá funkce zabudované do firmware dnešních Parallel ATA i Serial ATA disků (dnešních není tak uplně správně, tohle by mělo být použitelné v discích vyráběných od roku 2001).

Měli byste vědět, že instalace jiného operačního systému nesmaže obsah pevného disku a už vůbec ho nesmaže bezpečně. Stejně tak to nedělá výše zmíněné formátování. Bezpečné smazání obsahu opravdu představte, že se několikrát přepíše obsah celého disku kompletně náhodným obsahem.

Související věci nakonec: Jak připravit počítač, notebook, tablet či mobil k prodeji/předání někomu jinému?Jak udělat (ISO) image vašich kompletních Windows? A nejenom Windows.