Jak ve Windows 10 připojit ISO image (či VHD image) jako disk?

Tohle bude jednoduché, prostě v Průzkumníku souborů kliknete pravým tlačítkem na ISO či VHD image a vyberete připojit. A ono se to, magicky a samo, připojí na první volné písmenko disku, které to najde. Případně, když je ISO soubor aktivní pod „kurzorem“, tak lze nahoře najít „Připojit“ v záložce „Správa“.

windows-10-iso-mount

Až to budete chtít odpojit, tak se to chová jako vložené CD/DVD, takže stačí najít vysunout. Tohle zcela určitě funguje i v osmičkách, ale jak daleko do minulosti to sahá už netuším. Dřív, tedy hodně dřív, se k tomu musel instalovat nějaký ten software a Microsoft k tomu měl také svůj vlastní.

PS: Pokud se ptáte, jestli jde zařídit připojení na jiný disk (písmenko), než si Windows vyberou, tak netuším jak. Můžete to sice po připojení změnit v klasickém diskovém manažeru, ale předem to neovlivníte.

Pokud toužíte po tom připojit image z příkazové řádky, tak Mount-DiskImage v PowerShellu je váš kamarád. Pro odpojení pak Dismount-DiskImage

TIP: Jak udělat (ISO) image vašich kompletních Windows? A nejenom Windows se bude hodit, pokud si chcete udělat kopii (klon) vašeho disku