@365tipu

Jak změním písmeno disku ve Windows (pevného, CD/DVD, virtuálního, USB, atd).

To, že v počítači s Windows máte disky označené písmeny asi víte. Co možná nevíte je, že kdysi dávno A: a B: byly používané pro disketové jednotky a první pevný disk tak dodnes většinou používá C:. CD/DVD mechanika pak většinou, u počítače s jedním diskem, je k nalezení na D:.

Pokud je těch disků více, tak zabírají porůznu další písmenka. V Jak ve Windows 10 připojit ISO image (či VHD image) jako disk? se navíc můžete naučit, že na disk lze proměnit image disku (ISO/VHD) a je tam také zmínka, že se to „samo“ připojí na nějaké to písmenko, které je první volné.

Pokud potřebujete změnit písmenko na kterém se vyskytuje nějaký disk (ať už skutečný či připojený) tak je dobré vědět, že stačí spustit Správu disků (pravým tlačítkem na Start a tam najdete Správa disků). Tam uvidíte všechny disky v systému a pravým tlačítkem myši můžete na kterémkoliv z nich vyvolat menu – pokud to je možné, tak tak bude k dispozici volba  Změnit písmeno jednotky a cestu.

2015-12-30 16_01_19-Správa disků.png

Stejným způsobem se může změnit písmeno používané USB diskem/klíčenkou. I tady ale platí, že je nutné aby bylo vše nejprve připojené k systému.

TIP: Vedle změny písmena disku je v „Přidat“ volbě možné zvolit, že dojde k připojení do prázdné složky NTFS disku (nebude to fungovat, pokud máte FAT/FAT32 disky). Můžete tak k obsahu disku přistupovat jako by byl součástí struktury již jiného existujícího disku.

Co ve Správě disků neuvidíte jsou případné síťové připojené disky – což je vhodné poznamenat na konec. Ty se, pokud si to chcete nacvičit, připojují a odpojují například i z příkazové řádky pomoci NET USE. Ale o tom někdy jinde a v jiném tipu.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky