TIP#733: Čím ve Windows vypalovat CD a DVD?

Než se dostaneme dále, tak hned na začátek je nutné uvést, že Windows 10 (a i dřívější) umí rovnou vypalovat CD a DVD. Prostě si někde shromáždíte soubory k vypálení a pak je „odešlete“ na CD/DVD mechaniku. Funguje to, ale nic moc extra to neumí. Proto je možná vhodné se podívat trochu dál, tedy jaké další alternativy k vypalování CD/DVD jsou k dispozici. Budou totiž umět třeba i řešit vytváření hudebních či video disků nebo větší objem dat vypálit na vice médií. Často umí i opačný směr, tedy vytvořit ISO z CD/DVD nebo třeba audio soubory z hudebního CD: A řadu dalších věcí.

TIP: Než se vrhnete opatřit si nějaký extra program, tak se podívejte do Jak ve Windows vypálit datové CD (DVD)? Windows už nějaký ten rok umí vypalovat (datová) CD přímo.

BurnAware můžete mít pro domácí použití zdarma a vypaluje datové, bootovatelné, hudební i video disk, včetně podpory Blu-Ray i vypalování souborů na více disků (což například přirozené vypalovátko ve Windows neumí). Placená verze má nějaké další vychytávky. A nutno dodat, že tenhle software můžete mít i na starších Windows, tedy až zpět po XP.

Vypalovacích programů (jak se jím říká) je hodně. Opravdu hodně. Ale i zde platí, že pokud budete moc zkoušet něco neznámého a z podivných zdrojů, tak si možná pořídíte do počítače něco co nechcete.

ImgBurn sice už je poněkud letitý (a trochu tomu odpovídá i to, jak vypadá jejich web), ale je dost hodně pravděpodobné, že vám bude perfektně postačovat.

BurnAware je ve zdarma dostupné podobě pouze pro domácí/nekomerční použití. Stejně jako většina ostatních umí CD, DVD, Blue-ray, podporuje přepisovatelné disky i multisession disky. Vytváří bootovatelné CD/DVD, Audio CD, MP3 disky, DVD video, BDMV disky. Umí i kopírovat disk do ISO souborů a kopírovat CD/DVD/Blu-ray, stejně jako výše zmíněné užitečné vypalování na víc disků. Některé z vychytávek jsou k nalezení jenom v placené Premium/Pro verzi.

CDBurnerXP je další variantou s obvyklou sadou vychytávek. V placené „Pro“ verzi má tradičně něco navíc oproti neplacené.

InfraRecorder je zdarma dostupný, nabízí obvyklou širokou sadu vychytávek. Můžete ho ale použít i například ne uložené dat z CD/DVD do souborů v počítače (WAV, WMA, OGG, MP3 a pochopitelně ISO).  Pokud tedy hledáte „CD ripping“, tak třeba tady.

Ono varování před pořízením si něčeho nevhodné je ještě trochu komplikovanější. Napříkald BurnAware uvedené hned na začátku obsahovalo jeden čas adware/malware jménem OpenCandy

Ashampoo Burning Studio FREE není klasický „souborová“ vypalovačka, ale specializuje se na hudbu, tedy jak CD ripping, tak vytváření hudebních disků.

Čistě prakticky by bylo potřeba se ještě věnovat všem těm CD, CD-R, CD-RW, DVD-R, CD+R. Ale tohle si necháme někdy na jindy. Důležité, že si musíte ohlídat jako mechaniku máte v počítači (ať už interní nebo externí). Pokud máte jenom CD mechaniku, tak si prostě s DVD nic neužijete. Pokud máte DVD, tak zvládne i CD. A pokud Blu-Ray, tak by to mohlo zvládnout jak DVD, tak CD. Ale ještě bude poněkud záležet právě na těch -R, +R či RW a od toho se bude odvíjet médium, tedy ona plotna, na kterou chcete vypalovat.

Nero Burning ROM připomenu hlavně proto, že tohle kdysi byl nejrozšířenější a nejznámější vypalovací program. Dnes už těžko říct, jestli má smysl si ho za 55 USD (plná cena dokonce 129 USD, tohle je aktuální sleva) koupit. A ještě navíc průběžně muset kupovat upgrade. Vzpomínky jsou ale pěkné.

Tradičně, připomínka. Máte nějaký vlastní oblíbený a osvědčený program pro vypalování? Dejte vědět. Nebojte se poslat tipy pro MAC a Linux, podobný tip by měl zvyknout i pro tyto další platformy.

TIP: Hledáte nějaké další ‣ Nepostradatelné software? Chcete se lépe seznámit s Windows 10? Pomůže vám ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10