@365tipu

TIP#1912: Proč (k čemu) používat či vypalovat CD/DVD/Blu-ray

Když jsem nedávno opakovaně sdílel Čím ve Windows vypalovat CD a DVD?, tak se objevil jeden trochu zvláštní dotaz. K čemu to? Takže je čas vysvětlit, k čemu (stále) je vypalování CD a DVD.

V minulosti byly CD a DVD jedna z mála možností kam ukládat hudbu, filmy či prostě data. CD s 640-700 MB bylo dost velké úložiště a DVD s 4 GB (na jedné straně) ještě lepší. S postupem času tyhle kapacity jsou vlastně dost legrační, takže zálohování, coby jeden ze základních způsobu využití CD/DVD, poněkud mizí. Dnes je jednodušší si pořídit pár TB velké pevné disky či SSD. 

Stejně tak v minulosti bylo běžné, že jsme si kupovali hudbu na CD nosičích a filmy na DVD (později na Blu-ray, tam mimochodem až 25 GB na jednu stranu). A také si je vypalovali – CD/DVD se (opět) hodilo jako archiv písniček či filmů. Ani to už dnes ale asi nebudete dělat, opět je snazší mít pár terabajtů disku (třeba v NAS) a tam vše uložené. 

Nemluvě o tom, že dnes řadu věcí máme “někde v cloudu”. 

TIP: Jak je to se všemi těmi CD, DVD, RW, -R, +R označeními? a Jak ve Windows vypálit datové CD (DVD)? se může hodit 

CD/DVD/Blu-Ray ale stále můžete používat pro zálohování – u věcí co chcete aby zůstaly dlouho zachované. takových co chcete odnést někam na oddělené místo a tam je prostě nechat. Ale uznávám, že tohle je dost nepraktické využití. 

CD/DVD můžete potřebovat pro spuštění či instalaci operačních systémů – Windows, Linux a řadu dalších totiž stále získáte v podobě ISO Image které potřebujete dostat buď na CD/DVD nebo nějak jinak zajistit, že počítač nabootujete právě odsud. Stejně tak jako využití popsané v K čemu jsou dobré Rescue disky (Boot CD)? Byť dnes je i tohle snazší nahradit – USB klíčenkou.

Poslední méně častá možnost je, že je budete potřebovat i pro nějaké starší systémy – počítačové ale i audio či video. 

V tomhle všem časem narazíte na to, že nové počítače už dávno CD/DVD/BR mechaniky nemají (notebooky je nemají už podstatně déle). Pokud byste tedy potřebovali číst či vypalovat, tak si budete asi muset pořídit – což stále možné je, ať už ve formě interních (do 5.25” šachet) nebo externích, což asi v roce 2021 a později může být praktičtější řešení – vzhledem k existenci USB 3.0 to už není tak komplikované jako v minulosti.  Až budete hledat, tak Alza.cz má kategorii Optické mechaniky.

POZNÁMKA: Fotka v záhlaví je CD mechanika v notebooku. Ano, bývávaly uvnitř. Jenže to už by u dnešních ultra tenkých notebooků nešlo

A aby to bylo snad všechno, tak CD/DVD/BR je užitečná plastová podložka. Můžete si je například dávat pod hrníček. Nebo je můžete věšet na zahradu pro odhánění ptáků. A jsem si jist, že nějaké další kreativní nápady určitě vymyslíte. 

Jo a to vypalování znamená, že na CD/DVD/BluRay nahrajete obsah. Říká se tomu tak, že ono se to tam opravdu vypaluje laserem. V původní podobě šlo vypalovat jenom jednou, později dorazila i přepisovatelná média (a mechaniky.

PS: Ano, před tak pěti a více lety jsem měl doma skříň plnou koupených filmových DVD, stovky CD/DVD s programy a další stovky s hudbou. Stažené MP3 i filmy jsem dával na CD/DVD. Jenže to jsem ještě neměl nějaké ty terabajty místa v NAS a Internet byl pomalý, takže stažení něčeho klidně trvalo celou noc. Dnes je rychlejší si hudbu/filmy stáhnout nebo pustit někde legálně (Netflix, HBO GO, Apple Music, Spotify, atd).

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky