@365tipu

TIP#1178: Jak ve Windows vypálit datové CD (DVD)?

Tady bude trochu záležet na tom, jakou verzi Windows máte. V těch starších totiž nešlo vypalovat přímo a bylo vždy nutné si pořídit nějaké software pro vypalování CD/DVD (například BurnAware, ImgBurn, InfraRecorder či klasické Nero Burning ROM). Nic vám nebrání to udělat, ale není to potřeba – Windows 10 (a pár předcházejících verzí) umí vypalovat rovnou.

Co budete ale nejprve potřebovat je CD či DVD mechanika – můžete ji mít interní (tedy zabudovanou v počítači) nebo externí – zpravidla připojenou přes USB. To jakou mechaniku máte bude určovat i to, jaké typy CD/DVD médií budete moci používat. Plus samozřejmě platí, že pro vypalování na DVD musíte mit DVD mechaniku, která vám zpravidla umožní vypálit i CD. CD mechanika ale umí vypalovat (a číst) jenom CD. Výhodou DVD mechaniky je to, že se na jedno médium vejde několikrát více dat než na CD (4.7 GB u jednostranných vs. 640-737 MB u CD).

Ve Windows 7 (a Windows Vista) byl mimochodem k dispozici Windows DVD Maker. Ten už ve Windows 10 není, takže pokud budete chtít vypalovat DVD určená k přehrávání v DVD přehrávačích, bude nutné si nějaký software pro tvorbu/vypalování DVD pořídit.

Pokud budete chtít vypalovat Audio CD, tak je nutné to dělat ve Windows Media Playeru nebo, opět, mít nějaké software, které umí vytvářet audio CD. Níže popsané postupy slouží k vypalování „datových“ CD.

Jak vypálit CD/DVD ve Windows 10 a pozdějších (například i ve Windows 7).

Tady je to velmi jednoduché, umí to rovnou a funguje to stejně jako když kopírujete soubory. Funguje to podobně od Windows 10 do starších verzí, jen se některé věci občas jmenují trochu jinak

 1. Dejte do CD/DVD mechaniky prázdné zapisovatelné médium2018-08-24 17_30_11-.png
 2. V Exploreru/Průzkumníkovi si vybírejte soubory a složky, které chcete vypálit
 3. Vybrané můžete postupně odesílat na CD – pomocí klasického kopírování nebo Odeslat. Dokonce můžete Uložit jako/Save As z programů přímo na CD2018-08-24 17_35_58-Jednotka DVD RW (E_) 24 srp 2018.png
 4. Jakmile budete mít vše vybrané, tak si v Můj Počítač/My Computer otevřete CD/DVD ikonku
 5. Najdete tam „připravené“ všechny soubory, které jste sem připravili k vypálení
 6. Nahoře vyberte v CD Writing Tasks -> Write to CD
 7. Objeví se kouzelník co vám umožní CD/DVD pojmenovat a nastavit případné další parametry2018-08-24 17_41_41-Vypálit na disk.png
 8. Nechte soubory vypálit (může trvat několik minut i déle, podle počtu souborů, rychlosti mechaniky, typu média)
 9. Po vypálení můžete případně zopakovat se stejnými soubory na další CD/DVD
 10. Můžete si zkusit ověřit, jestli na CD/DVD je skutečně vše co má být a po ověření médium vysunout (Eject)
 11. Pokud chcete vypalovat jiné soubory na další CD/DVD tak si pomocí CD Writing Tasks -> Delete Temporary Files odstraňte aktuální předpřipravené (originály to nesmaže)

Pokud máte přepisovatelná média (nikoliv jenom jednorázově zapisovatelná) bude možné si vybrat mezi použití „Jako jednotka USB flash“ (soubory na CD/DVD je možné ukládat, upravovat i odstraňovat, ale médium nemusí fungovat ve starších počítačích a mediálních přehrávačích) nebo „S přehrávačem disků CD/DVD“ (na disk bude možné buď jednorázově vypálit vše nebo přidávat postupně soubory, ale změny a odstranění možné není).

Vypalování se bude trochu jinak chovat v případě „USB flash“ režimu (vypaluje se průběžně) a „s přehrávačem disků“ (soubory k vypálení se připravují, pak provedete jejich vypálení pomocí volby Dokončit vypalování).

Nezapomeňte, že CD a DVD mají omezenou kapacitu– Windows to budou hlídat a při překročení kapacity prostě musíte vyhovět. Další soubory případně můžete vypálit na další médium.

Při vypalování bude často možné i volit rychlost (od 1x výše). Maximální rychlost se odvíjí od toho co máte za mechaniku (a médium) – obecně je možné říci, že čím větší rychlostí můžete vypalovat, tím méně času to zabere. V některých starších mechanikách a zařízeních ale může být nutné použít média vypálená menší rychlostí.

Jak je to se všemi těmi CD, DVD, RW, -R, +R označeními pomůže se vyznat v tom jaké médium pořídit.

TIP: CD/DVD vypálené ve vypalovačkách nemají neomezenou životnost – mají sice vydržet nějakých 40 až 200 let, ale to je tak možná pravda o CD/DVD vyrobených v továrnách. Pokud zálohujete na CD/DVD tak pozor, už po dvou letech se může médium stát částečně či zcela nečitelným. A čím levnější vypalovací médium jste použili, tím spíše se to může stát.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky