@365tipu

Jak restartovat Windows 10 do nouzového režimu (safe mode)

Pokud víte jak dostat Windows 8/8.1 do nouzového režimu, tak to vlastně víte i pro Windows 10. Ale pokud jste to nikdy nedělali, tak můžete dost tápat. A přitom právě nouzový režim jednoho dne možná budete hodně potřebovat.

Možnost první – spusťte (Win+R nebo v přes hledání) msconfig.exe. Pak se přepněte na záložku Spuštění počítače (Boot) a tam klikněte na Bezpečné spuštění (Safe boot) a potom na OK. Což vyvolá reakci systému, že chce restartovat – což můžete udělat hned, nebo kdykoliv později.

2015-08-12 18_00_58-Konfigurace systému

Možnost druhá – ve START (viz Co byste měli vědět o novém Start Menu) najdete Vypnutí (Power) a v něm možnost uspání, hibernace, vypnutí a restartu. Pokud kliknete právě na Restart a zároveň budete držet Shift, dojde k spuštění v nouzovém režimu.

TIP: Nápověda k Nouzovému režímu říká, že: Nouzový režim je užitečný při odstraňování potíží s programy a ovladači, které se nemusí správně spustit, nebo které mohou bránit systému Windows ve správném spuštění. Pokud se po spuštění v nouzovém režimu potíže neobjeví, můžete vyloučit jako možné příčiny výchozí nastavení a základní ovladače zařízení. Pokud nedávno nainstalovaný program, zařízení nebo ovladač brání systému Windows ve správném spuštění, můžete spustit počítač v nouzovém režimu a odebrat program, který způsobuje potíže

Možnost třetí – v přihlašovací obrazovce použijte ikonku pro napájení, schovává se pod ní také Restart a funguje zde též kliknutí se Shiftem. Po restartu se dostane k možnosti volit mezi pokračování, troubleshoot a vypnutím. To co potřebujete je právě Troubleshoot, odstraňovat problémy a pak pokračovat na Rozšířené možnosti (Advanced options) a vybrat si Startup Settings.

TIP: Jak udělat (ISO) image vašich kompletních Windows? A nejenom Windows se bude hodit, pokud si chcete udělat kopii (klon) vašeho disku

Možnost čtvrtá – pokud jste si vyrobili disk  pro obnovení systému (viz povídání o zálohování), tak můžete nastartovat systém z něj. Ideální je mít vytvořenou USB klíčenku jako Recovery disk.

Možnost pátá – těsně po startu počítače a před naběhnutím Windows je možné použít F8 nebo Shift+F8. Tady byste ale měli vědět, že pokud používáte UEFI BIOS / SSD, tak tohle prostě fungovat nebude.

TIP: Kamil Zmeškal napsal, že klasické „bcdedit /set bootmenupolicy legacy“ umožní dosáhnout toho, že F8 bude fungovat i při startu systému.

Hodit se může i Jak se opravují Windows 10? Kdy zvolit CHKDSK, SFC a DISM a Co je to „clean boot“ (čisté spuštění) u Windows

PS: Nezapomeňte, rychle se rozrůstající sbírku tipů pro Windows 10 najdete ve ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10 a čeká tam na vás řada dalších tipů pro Windows 10 (a občas i pro předchozí verze)

PPS: Jak restartovat Mac/MacBook do Safe Mode (Bezpečného režimu) pro řešení problémů?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky