@365tipu

TIP#1701: Jak restartovat Mac/MacBook do Safe Mode (Bezpečného režimu) pro řešení problémů?

Mac OS má (podobně jako Windows) bezpečný režim (Safe Mode, Nouzový režim) pro spuštění systému, který se dostal do nějakých problémů. Počítač/notebook se v tomto režimu spustí pouze s nejnutnějšími ovladači či aplikací, rozšíření systému a dalších prvků.

Součástí spuštění v bezpečném režimu je i kontrola spouštěcího disku, výmaz systémových mezipaměti, stejně jako mezipamětí písem a jádra.

Bezpečný režim vyvoláte restartováním počítače/notebooku a držením klávesy Shift při zapnutí/spuštění. Držte ji do momentu, než se objeví přihlašovací okno. Úspěšné spuštění v bezpečném režimu poznáte i tak, že se v přihlašovacích oknech objeví text „Safe Boot“.

Restartování není probouzení z uspaného stavu, je opravdu nutné počítače vypnout a zapnout (nebo restartovat). Vypnutí (Shutdown) i restart najdete v menu pod jablíčkem.

TIP: Jak restartovat Windows 10 do nouzového režimu (safe mode)

V nouzovém/bezpečném režimu některé jinak dostupné funkce nemusí fungovat – včetně nemožnosti připojit některá USB zařízení, používat akceleraci grafiky, nefunkčních zvukových zařízení, nefunkčního sdílení souborů i mohou být i některá další omezení.

Bezpečný režim ukončíte novým restartem počítače.

Další tipy a triky pro Mac a MacBook najdete v  Jak na Mac OS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky