@365tipu

TIP#1741: Jak se opravují Windows 10? Kdy zvolit CHKDSK, SFC a DISM

Windows 10 nabízejí tři nástroje pro nápravu problémů. Každý z nich se ale hodí pro něco jiného a je dobré vědět, kdy který zvolit.

CHKDSK

CHKDSK (Check Disk) je nástroj dostupný i ve všech starších verzích Windows a slouží ke kontrole a opravě souborového systému. Používat ho tedy budete, pokud máte podezření na nějaké poškození souborů na disku a můžete ho používat i na externí disky, paměťové karty či USB klíčenky.

Nezkazíte nic, pokud CHKDSK použijete kdykoliv se vám zdá, že něco nefunguje. Stejně tak se CHKDSK hodí použít poté co váš počítač havaroval nebo nebyl řádně ukončen.

Funguje tak, že kontroluje kompletní obsah disku a napraví zjištěné chyby – mohou to být zmizelé soubory, poškozené ukazatel/tabulky. Umí i zkontrolovat disk na špatné sektory a nečitelná data. Windows mohou CHKDSK spustit občas samy – mají-li podezření na poškozený disk při startu. Není vůbec špatný nápad spouštět CHKDKS jednou měsíčně preventivně.

Měli byste vědět, že CHKDSK systémového disku (toho ze kterého se Windows spouští) je sice možné vykonat, ale není možné provést nápravy – pro tento případ je nutné CHKDSK nechat spustit po restartu systému. Windows vám to umožní.

CHKDSK můžete vyvolat i z průzkumníka – v Properties/Vlastnosti každého disku je dostupný v záložce Nástroje/Tools. Najdete tam Error checkign a stačí kliknout na Check a poté případně vynuťte spuštění kontroly disku kliknutím na Scan drive.

Pozor na to, že CHKDSK může trvat dlouho – u velkých disků s množstvím souborů i desítky minut. S kontrolou sektorů i několik hodin. A čím pomalejší disk je, tím déle to bude trvat.

Z příkazové řádky (spuštěné jako správce) použijte chkdsk doplněné o určení disku, který chcete kontrolovat (tedy například chkdsk c:) a pokud chcete aby došlo k nápravě chyb tak přidejte „/f“ přepínač.

CHKDSK má (stejně jako dále popisované SFC a DISM) záplavu možných parametrů. Jaké zjistíte snadno, použijte chkdsk /?

TIP: Co dělat, když počítač s Windows přestane reagovat (vytuhne), restartuje se či se jinak chová podivně?

SFC

SFC (System File Checker) je pokročilý nástroj na kontrolu a opravu systémových souborů ve Windows. Cokoliv najde poškozeného tak umí napravit. SFC budete nejčastěji potřebovat pokud Windows padají, objevují se hlášky o poškozených nebo nenalezených soborech, setkáváte se s BSOD (Blue Screen of death).

SFC spustíte  příkazové řádky (spuštěné jako správce) pomocí sfc /scannow – i zde může kontrola trvat až desítky minut. Pokud chcete jen kontrolu a ne nápravu použijte sfc /verifyonly

Více o SFC najdete v Jak ověřit integritu systémových souborů ve Windows a opravit je? Pomocí SFC

DISM

DISM (Deployment Image Servicing and Management) je ještě pokročilejší a také ještě schopnější nástroj a hodí se ho vyzkoušet pokud CHKDSK aní následný SFC nepomohl. Může pomoci i tomu, že SFC bude schopné opravit systémové soubory.

Spouští se také z příkazové řádky (spuštěné jako správce) a nejčastěji pomocí

Dism /Online /Cleanup-Image /CheckHealth pro základní kontrolu

a následované

Dism /Online /Cleanup-Image /ScanHealth pro pokročilejší.

Pokud jsou zjištěny problémy je nutné spustit

Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth pro pokus o nápravu.

Po dokončení DISM je potřeba restarovat systém a vrátit se k použití SFC.

Více o DISM najdete v Jak ověřit integritu systémových souborů ve Windows a opravit je? Pomocí SFC

TIP: Záplava tipů a triků pro Windows i Windows 10 najdete v ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky