TIP#1890: Jak na Mac OS zjistit, co mi zabírá místo na disku

Už jsme to kdysi (hodně dávno, rok 2015) řešili v Jak zjistím co mi zaplňuje disk? Pomůcky pro vyčištění disku pomohou hodně pro všechny operační systémy (Windows, Linux, Android),  tedy i pro Mac OS. Ale je čas to oživit v samostatném tipu právě pro Mac.  Bude se to hodit, až se vám začne zaplňovat nepříliš velký disk v Mac Booku, ale možná i dost velký disk v počítači.

Mac OS je tak trochu Linux, takže ta nejzákladnější cesta je Terminal a v něm du. Jenže ten v základní podobě prostě použitelný moc není. Pokročilejší a použitelnějších věcí v příkazové řádce je více – opatřit si je budete moci klasicky přes homebrew ‚K čemu je na Mac OS dobrý homebrew. Jak to nainstalovat, používat i aktualizovat)

ncdu nad home složkou

Použitelnější du je ncdu (zkuste brew install ncdu). Vezme to co du ale poskytne to v rolovatelné přehledné podobě. Dobře fungují a jednoduchá varianta, pokud chcete příkazovou řádku.

Přímo pro Mac můžete zkusit následující:

Treesize (jiné než výše uváděné) je dostupné zdarma.

DaisyDisk má zkušební verzi, jinak klasicky placené, 249 Kč je ale slušná cena.

JDiskReport (je to Java, takže kdekoliv kde funguje Java, tedy i Win a Linux)

WhatSize (placené se zkušební verzi, cena ale možná zbytečně vysoká

Disk Inventory X

Disk Inventory X je dostupné zdarma a funguje velmi dobře. Používám, z řady vyzkušených má zásadní výhodu – přehlednost. Včetně kombinace grafické „mapy“ a konkrétních dobře dostupných informací.

TIP: Mac OS má vlastní Disková utility/Disk Utility co vám ale jen řekne kolik je volného místa.

GrandPerspective

GrandPerspective je dostupné zdarma. Přehledné ale zcela určitě není.

OmniDiskSweeper je také dostupný zdarma.

gdmap

gdmap je také opatřitelné přes homebrew. S přehledností na tom ale není nejlépe.

TIP: Co dělat, když na Mac OS dojde místo na disku. Jak vyčistit disk na Mac/MacBook-u

Kterýkoliv z nástrojů vám umožní zjistit, jaké složky zabírají nejvíce místa a co v nich místo zabírá. Nepomohou vám prostor vyčistit, to musíte udělat sami poté, co zjistíte co je možné z počítače odstranit. Některé jsou přehledné, některé méně.

Nezapomeňte, že k některým souborům/složkám se výše uvedené aplikace nemusí dostat (některé si řeknou o přístup).

Ty spouštěné z příkazové řádky a pocházející z Linuxu si o to ale přímo říct nemohou (o některé si řekne operační systém, až tam bude chtít něco jako ncdu vstoupit) ale bude je zpravidla vhodné spouštět přes sudo.

Spuštění navíc bude prozkoumávat disk od aktuální složky, což většinou bývá pouze vaše domácí složka – před spuštěním tedy případně přejděte na disk, který chcete zkoumat (tedy například něco jako /Volumes/Macintosh HD). Jen tak můžete získat kompletní přehled. Narazit ale můžete na to, že (třeba právě) ncdu se vydá zkoumat i věci připojené přes symbolické odkazy – takže budete asi muset nastavit lépe parametry (u ncdu tedy určitě -x)

A také nezapomeňte, že prohledat kompletní disk může trvat poměrně dlouho.

Pokud hledáte pomůcky pro Windows/Linux/Android tak jděte do Jak zjistím co mi zaplňuje disk? Pomůcky pro vyčištění disku pomohou hodně

TIP:  Jak na Mac OS obsahuje další tipy a triky pro Mac OS