@365tipu

TIP#980: Jak přeinstalovat Windows na nový disk (ideálně na SSD)

To takhle prostě chcete zapnout počítače a on se zapne, ale Windows nenaběhnou. Hodí nějakou chybu, nejde je ani opravit, nejde ani obnovit poslední bod obnovy, možná ani nemáte zálohu. Nebo zálohu máte, ale máte dobrý důvod do počítače konečně dát SSD a nainstalovat všechno znova. Nebo to prostě chcete udělat jen tak, protože klasický pevný disk je prostě příšerně pomalý.

Čeká vás několik hodin snažení, protože nejenom že musíte nainstalovat znovu Windows (ale obecně jakýkoliv operační systém), ale budete muset pořídit všechny aktualizace, přidat tam všechny potřebné programy a případně obnovit data. To poslední vám může značně usnadnit, pokud máte všechny data někde v cloudu (Dropbox, Google Drive, One Drive, atd). Což už jsme tu vlastně řešili v Pár zásadních poučení, když vám odejde hlavní pracovní stroj. Aneb život v cloudu

Co se vyplatí udělat ještě než nainstalujete nová Windows

Zkuste si zjistit, jakou grafickou, zvukovou, síťovou a další kartu či hardware v počítači vlastně máte – budete mít jednodušší opatřování ovladačů, pokud je nedokáže přímo opatřit Windows. Nebo pokud existují lepší, než co vám opatří Windows. Což je právě u grafické či zvukové karty dost běžné a zásadní. Tady vám může pomoci Jak zjistím co mám v počítači za grafickou kartu?

Pomůže, hodně, když si sepíšete, jaké programy/aplikace máte nainstalované. Ne že by bylo nutné je tam všechny vracet zpět, ale některé zcela určitě vracet budete. Pokud mají nějaké licenční klíče, tak je také dobré si je sepsat dopředu.

Stejně tak se hodně vyplatí mít po ruce všechna hesla. Pokud ale používáte správce hesel, tak vám to hodně usnadní život – ale i do něj se budete potřebovat nějak přihlásit, takže tohle jedno zásadní heslo opravdu neopomeňte mít připravené.

TIP:Co je to SSD. A proč je velmi důležité, aby váš počítač právě „ssd disk“ měl je užitečné čtení, pokud toho moc o SSD nevíte.

Instalační médium pro Windows – DVD nebo USB

Další co budete potřebovat než začnete je instalační  médium – zůstaňme u Windows 10, kde není problém si přímo od Microsoftu opatřit pomůcku na vytváření ISO nebo USB. Vytvořte si ideálně USB bootovací instalační médium a instalujte z USB (budete potřebovat alespoň 8 GB USB klíčenku).

Pokud mohu doporučit, nechte v počítači pro instalaci připojený pouze disk na který chcete instalovat a instalujte s dalšími disky odpojenými, vyhnete se dalším záhadným chybám. A také budete mít jistotu, že opravdu víte kam instalujete.

Pokud jste do počítače přidávali SSD a instalujete nově na tento disk, tak po instalaci musíte ještě v BIOSU (v advanced části) nejspíš nastavit nové pořadí startu systému – dát na první místo SSD, na druhém nechat CD/DVD (pokud tedy vůbec něco takového ještě v počítači máte).

První kroky po instalaci

První co byste měli po nainstalovaní udělat je spuštění Windows Update a stažení všech aktualizací, které tam najdete – možná to budete dělat několikrát, ale než se pustíte do dalších instalací, tak to chce mít opravdu aktuální systém samotný. Ujistěte se, že máte opravdu poslední – tedy například, že máte Windows 10 Fall Creators Update – stačí si provést kontrolu čísla verze.

TIP: Nezanedbávejte restartování, můžete si hodně naběhnout, pokud vynecháte restart počítače a budete pokračovat v instalacích či aktualizacích. Pokud jste si do počítače přidávali SSD, tak asi stejně budete chtít restartovat jen pro ten boží pocit, že systém naběhne za něco jako 3 sekundy.

Pokud Windows 10 reinstalujete (na stejném počítači bez velké změny hardware), tak se aktivace provede „sama“, přes Internet. Jinak budete potřebovat licenční klíč pro Windows.

Pokud máte účet Microsoftu pod kterým jste doposud počítač používali, tak se určitě nezapomeňte přihlásit pomocí tohoto účtu. Urychlí to nastavení plochy, připojení One Drive a některé další věcí. Při přihlášení si určitě nastavte PIN, ať se při té spoustě restartu nemusíte přihlašovat heslem.

Reinstalace vám mimochodem změní jméno počítače (můžete si tedy nastavit), jméno pracovní skupiny, nový disk bude také beze jména, takže tohle všechno je dobré nastavit hned na začátku. Viz Kde změním jméno počítače s Windows 10? Kde ho přidám do domény či pracovní skupiny?

Spusťte si i Microsoft Store (obchod), protože je dost dobře možné, že tam budou další aktualizace pro aplikace co jsou součástí Windows. Je dost jisté, že se to navíc začne aktualizovat samo, takže pokud chcete ušetřit Internet pro jiné aktualizace, můžete si tuhle aktualizaci pozastavit a dokončit později.

Jedna z prvních aplikací vrácených zpět byl Far (můj letitý oblíbený souborový manažer), bez kterého bych si přesouvání složek a souborů, mazání i hledání nedovedl představit.

Grafická karta a zvuková karta, atd

Je poměrně hodně pravděpodobné, že vám sice Windows nastavit nějaký poměrně vhodný ovladač pro grafickou i zvukovou kartu, ale pokud máte něco jako Nvidia a podobně, tak vhodné zamířit na web výrobce a stáhnout si aktuální ovladače. Stejně tak pro zvukovou kartu či síťovou kartu. Tohle všechno můžete klidně dělat ještě z Edge, případně nejprve nainstalovat Chrome/Firefox.

TIP: Nenechte se cestou zmást do instalace věcí jako je třeba Java či Flash, tohle si do systému už opravdu nedávejte. Stejně tak neinstalujte zbytečné součástí ovladačů (viz například nepotřebné „3D“ věci k Nvidia pokud 3D věci nepoužíváte). Viz ostatně Když instaluji grafické ovladače pro (například Nvidia), mám instalovat vše co mi to nabízí?

Vlastní ovladače mívají i další zařízení – myš či klávesnice u kterých ale můžete počkat nebo třeba instalaci vynechat, pokud nepoužíváte nějaké velmi specifické funkce (třeba extra tlačítka na myší, atd).  Ovladače bude vyžadovat i nějaké to Bluetooth, může je potřebovat i WiFi karta. 

Připojení k síťovým zařízením, mapování disků

Pokud máte nějaké externí či síťové disky (třeba Synology NAS), tak je dobré mít dávkový souborů co je mapuje (a zároveň vás  přihlašuje). Usnadníte si tím nové připojení v nových Windows.  Pokud ho nemáte, tak je samozřejmě potřeba znovu se přihlásit a připojit (namapovat) disky tak abyste měli k dispozici původní prostředí.

Postupný návrat dalších programů a aplikací

Je vcelku jasné, že budete do nových Windows potřebovat dostat kupu věcí, které používáte. Microsoft Office, Google Chrome, Firefox, Far, Spotify, možná nějaké to zálohovací software a řadu dalších a dalších věcí. K tomu je nutné dodat první věc – začněte jen tím co je životně důležité, protože je dost dobře možné, že některé věci skutečně nepotřebujete.

Může vám hodně pomoci, pokud máte k dispozici původní disky a můžete tak postupně sledovat co jste měli v Program Files (a Program Files (x86)) – stačí potřebné věci nově instalovat nebo prostě jenom přesunout (u věcí co se instalovat nemusí) a z původních Program Files je buďto smazat, nebo si je označovat přejmenováním.

TIP: Nezapomeňte správně volit 32/64 bit verze. Pokud na 64 bitová Windows dáte 32 bitové aplikace, nic se nestane, ale je lepší tam dávat 64 bitové verze. Což jste možná ani v původních Windows neměli.

Některé aplikace nemusíte instalovat znovu – třeba takový World of Warcraft jde prostě spustit z původní složky a vše potřebné si znovu nastaví sám. Některé z těchto aplikací si možná budete chtít přesunout na nový disk (protože je to například extrémně rychlý SSD).  Osobně tohle dělám jako kopii, tj. nechám na původním disku, s označením, že jsem to „už udělal“. Podobně to jde udělat i s dalšími aplikacemi od Blizzardu.  Mažu až později.

Microsoft Office budete velmi pravděpodobně instalovat z DVD a tohle je software, který z původního disku použít nemůžete. Pokud budete mít například Professional verzi a víte, že nepoužíváte OneNote/Access či další, tak je neinstalujte. Škoda místa na disku a případné chybějící věci můžete později přidávat. Po instalaci Office spusťte některou z jeho aplikací aby došlo k nastavení aktualizaci (půjde to dělat přes Windows Update tak jako tak, což můžete pro jistotu spustit hned poté) a následnému stažení aktualizací pro Office.

Co jsem při reinstalaci vracel zpět

Znovu jsem si nainstaloval SpeedFan, používám ho pro koukání na teplotu procesoru a grafické karty když pouštím něco intenzivního a s tím souvisí i návrat věci jménem Rainmeter.

Co rozhodně šlo zpět byl AutoHotkey a předpisy co jsem měl hotové.  Podobně nepostradatelný Greenshot pro dělání screenshotů a Gramblr pro vkládání na Instagramy. A protože nejsem člověk co by používal Photoshop (CC se mi nevyplatí), tak zpět šel pochopitelně i Paint.NET a nepostradatelný ThumbsPlus. A jak je už někdo zmíněno, tak také Spotify (u kterého si dejte sakra pozor, abyste ho dali co nejdál od vašeho SSD a přesunuli jeho cache na nějaký pevný disk).

Skype už ve Windows mít budete, můj přídavek je ještě TeamSpeak 3 (protože hraní her).

Dost zásadní je i návrat Microsoft Expression Web 4 (protože v tom vzniká skoro vše co píšu pro webové stránky) a Resilio Sync protože tím synchronuizuji složky mezi notebookem a počítačem  (složky co nemám a nechci mít v cloudu).

S některými hrami a programy to bude občas trochu komplikovanější, pokud se budete chtít vyhnout stahování několika gigabajtů pro novou instalaci – ale dost často se dá udělat to, že najdete aktualizační program dané hry a spustíte ho. Pokud je dobře napsaný, tak napraví vše potřebné. V některých případech (RIFT) pomůže, pokud ho spustíte „jako správce“. Pokud jste ale průběžně a často neaktualizovali, tak vás tyhle hry a programy stejně nepříjemně překvapí (RIFT stahoval zhruba 3.6 GB aktualizaci tak jako tak).

TIP: Pokud máte dostatek místa na nějakém jiném disku v počítači, tak neuškodí čas od času udělat kompletní zálohu nového systémového disku. To pro případ, že by záplava instalací někde nedopadla dobře.

Návrat všech cloudů – Dropbox, Google Drive

Osobně bych s návratem cloudových úložišť klidně čekal na některý pozdější moment, tedy pokud tam máte desítky tisíc souborů jako já a hrozí, že se budou stahovat. Hodně si můžete pomocí tím, že soubory už máte, ale jen si nainstalujete Dropbox/Google Drive a soubory tam prostě nakopírujete – nebudou se tak synchronizovat všechny. Nová instalace cloudů vám může umožnit i lépe zvolit jejich umístění.  Tedy například nenechat je na SSD, protože chcete šetřit místo.

Návrat cloudů může samozřejmě znamenat, že budete dost dlouho synchronizovat. V příznivém případě půjde jenom o srovnání souborů v počítači (protože jste nastavili složku cloudu na již existující) se stavem v cloudu. Ale může jít i o kompletní novou synchronizaci. Pokud vás čeká přenos velkého objemu dat při synchronizaci, možná si nastavte u každého z cloudů omezení přenosů (jak pro nahrávání, tak pro stahování) tak aby vám zbyl ještě nějaký ten Internet a mohli jste pracovat.

Google Drive se opět klasicky předvede jako nejméně dotažené co se synchronizace týče, na to nezapomeňte. Pokud v něm máte opravdu hodně souborů, tak mu dohledání co má měnit a co bude trvat opravdu dlouho. V každém případě se ale vyplatí mít k dispozici lokální kopii a nechat jenom srovnat se stavem v cloudu, jinak by vás čekalo kompletní stahování všeho.

Návrat prohlížečů a poštovních programů

Používám Chrome a používám množství profilů napojených na účty u Google, čímž mám zajištěnou i synchronizaci. Patří sem i LastPass a další podstatná rozšíření – díky navázání na profily se ale i rozšíření do Chrome po instalaci odpovídajících profilů doplní samostatně.

Reinstalaci je opět vhodné využit k nezaložení profilů, které nebyly používané. Vedle Chrome je dobré si pořídit i Firefox. Chrome je vhodné si dobře nastavit, viz Zásadní volby, které byste si měli zapnout v novém Chrome a jak už bylo uvedeno jinde, po přihlášení k patřičnému Google účtu se vám Chrome samo vrátí s patřičným obsahem a rozšířeními.

Poštu mám kompletně v Gmailu, ale s Office přichází i Outlook (je občas potřeba u klientů) a je dobré mít i Thunderbird.

Zapnutí některých věcí, které budete určitě používat

Jsem si dost jist, že budete chtít zapnout hibernaci, která po instalaci Windows zapnutá není. Pokud je to stolní počítač, tak asi budete chtít potlačit přechod do režimu spánku. S tím souvisí i změna chování vypínacího tlačítka právě na hibernaci. Počítače se dnes nevypínají.

Je dost dobře možné, že budete muset potlačit probouzení počítače, ale to poznáte snadno, pokud se vám bude v noci zapínat. Stejně jako budete asi chtít potlačit vypínání USB zařízení z důvodu „neaktivity“.

Osobně si vždy zapnu zobrazování přípon souborů, orientovat se podle ikonek je dost zvláštní.

Dost jisté je i to, že si změnit výchozí prohlížeč na ten váš, nikoliv na Edge.

Windows 10 v Creators Update už umí poněkud lépe uklízet smetí na disku (viz Windows 10 Creators Update umí uklízet disk, musíte si to ale zapnout), takže i tohle si asi zapněte.

Co jsem nakonec do Windows nevrátil

Čistě pro schování si na později …. některé instalované programy/aplikace jsem do nových Windows nevrátil. Většinou proto, že jsem je jen zkoušel, nebo tam zůstaly historicky a už jsem o nich dávno nevěděl.

AIMP (protože mi stačí Spotify, ale je dobrý pokud hledáte přehrávač hudby). BlueGriffon/PageBreeze (testoval jsem, nevyhovuje, jsou opravdu děsné). EVGA Precision, Core Temp (nakonec jsem nepoužíval). Foxit Software pro čtení PDF (tady se budu ještě znovu rozhodovat co použít). GnuPG (nepoužíval jsem). MSI Afterburner (není aktuálně potřeba a lze ho kdykoliv vrátit).

To že jsem je nevrátil znamená i to, že jsem je smazal z původních disků (a tamních, většinu, Program Files).  Hodně se tu projevila výhoda v existenci původních disků, takže stačilo prostě projít co je tam nainstalované a nepotřebné věci mazat, potřebné přesouvat na správné místo nebo instalovat znovu (a poté označit jako „done“).

Nevrátil jsem Grids (protože jsem ho jen zkoušel a kupovat nebudu, pro vkládání na Instagram používám Gramblr). Podobný osud potkal Inkscape (stejně v tom neumím dělat a vektorové malůvky nevytvářím) a nějakou tu chvíli snad nebude k ničemu potřeba CCleaner. A můžeme pokračovat u DVD Flick, DVD Shrink a GNU Win32.

TIP: Jaké pomůcky na vyčištění Windows? A hlavně, co si pořídit místo CCleaner?

Co možná vrátím později

Později nejspíš vrátím Kodi (ale to mám hlavně na Android boxu připojeném k televizi). Vrátí se i Malware Bytes Anti-Malware, ale až v moment co bude potřeba. xSplit Gamecaster se vrátí také až bude potřeba

Nová instalace Steam pro některé další hry také zůstala na později (u toho se vám bude hodit Jak hru pořízenou přes Steam přesunout na jiný disk?). Počká i TeamViewer až na moment kdy ho budu potřebovat, nebývá to tak často. Podobný osud čeká VMware Player (virtuální stroje zůstaly na jednom z disku, takže je poté prostě stačí připojit), ale ten se vrátí brzy, protože testovat další programy opravdu lépe ve virtuálu.

Později možná vrátím i 7-Zip (pokud tedy neponechám raději WinRAR). Podobně se později kdykoliv může vrátit Handbrake, HWInfo64, VLC, WinHTTrack, Calibre a Kindle (e-knižní čtečka je čas od času potřeba), PUTTY a WinSCP (používám jako FTP klienta).

Další tipy na podobné téma

A samozřejmě, nezapomeňte na zdejší souhrn tipů v  Všechno co jste chtěli vědět o Windows 10. A Windows vůbec.

 

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky