@365tipu

Jak změním nastavení výchozích aplikací ve Windows 10?

Microsoft s Windows 10 při aktualizaci nepřekvapil, natvrdo přenastavil prohlížeč na Microsoft Edge (o tom je například i tip Jak ve Windows 10 změním výchozí prohlížeč?) a navíc se postaral o to, že pokud to chcete změnit, tak to nejde přímo v konkurenčním prohlížeči, ale musíte jít do Nastavení Windows. Tam kde se nastavují i další výchozí programy, které možná také budete chtít nastavit na ty své.

Přes Nastavení (Win + I) -> Aplikace (dříve v Systém) se dostanete k Výchozí aplikace. Tam najdete možnost zvolit výchozí aplikace pro kalendář, E-mail, mapy, přehrávač hudby, prohlížeč fotek, přehrávač videa a webový prohlížeč (ten je hezky poslední, aby náhodou nebyl na očích). Ještě o něco níže můžete obnovit výchozí nastavení.

Nastavení na konci roku 2020.

2015-09-08 10_19_24-Nastavení
Nastavení v dřívějších verzích Windows.

Úplně dole se dá dostat se k nastavení souborových asociací (Zvolit výchozí aplikace podle typu souboru) – tedy toho co se stane když chcete otevřít soubor určitého typu. Bohužel nastavování je v novém vzhledu rozhraní, takže dost nepoužitelné. Stejně tak je zde možné zvolit protokolové asociace (Zvolit výchozí aplikace podle protokolu) – což jsou v zásadě reakce ne určití url:něco konstrukce používané v prohlížeči.

Poslední volba, Nastavit výchozí možnosti podle aplikace vás odvede do původního ovládacího panelu, kde jsou vidět všechny programy (aplikace) a je zde možné nastavit je jako výchozí a jaké typy souborů vlastně zpracovávají.

TIP: Nezapomeňte, Windows 10 najdete na @365tipu v podobě desítek velmi užitečných tipů a triků. Vše najdete v ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky