@365tipu

Kde změním jméno počítače s Windows 10? Kde ho přidám do domény či pracovní skupiny?

Ne že by tohle bylo něco nového, ale je dobré to vědět. Protože můžete chtít svůj počítače přejmenovat, přidat do domény nebo si vytvořit pracovní skupinu (workgroup) pro jednodušší život s více počítači doma nebo v menší firmě.Je to prosté, Win+I (Nastaveni) -> Systém -> O systému. a tam najdete (skoro) vše potřebné.

windows-10-nastaveni-o-systemu

Přejmenovat počítač vám umožní mu dát jiné jméno. To se používá pro vzdálený přístup, mapování disku i další síťové věci. Což také znamená, že dají použít pouze písmena, spojovníky (minus) a čísla.  Mimochodem, mezera samozřejmě není písmeno.

Připojit k doméně budete potřebovat tam, kde je síť s vlastní doménou, tedy zpravidla v zaměstnání, škole.

Jenže, tím to v novém ovládacím panelu končí. A jakkoliv je zde uvedena pracovní skupina, ta není žádný viditelný způsob, jak ji změnit. Pokud ale odrolujete až dolů, tak tam najdete Informace o systému a dostanete se tak k původnímu plnému ovládacímu panelu. A tam, v sekci „Nastavení počítače, domény a pracovní skupiny“ můžete přes Změnit nastavení měnit jak výše popsané, tak právě nastavení pracovní skupiny

2015-08-28 13_50_15-Systém

TIP: K potřebnému se dá dostat také přes Win+R (tedy Run) a spuštění sysdm.cpl. Další možnost je kliknout pravým tlačítkem myši na Start a tam zvolit System. 

Pokud máte více počítačů, tak je dobré je „sloučit“ do pracovní skupiny (workgroup), ale nutné to není. Měli byste vědět, že lze být buď součástí domény nebo součástí pracovní skupiny– oboje nejde.  Případná změna pracovní skupiny bude nejspíš ještě stále vyžadovat restart počítače.

Aby to bylo ještě komplikovanější, existuje ještě domácí skupina (homegroup).  K nalezení přes původní Ovládací panely -> Domácí Skupina. Ale tady viz Domácí skupina (HomeGroup) ve Windows 10 už není. Zásadní změna ve Windows 10 April 2018 Update

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky