@365tipu

Domácí skupina (HomeGroup) ve Windows 10 už není. Zásadní změna ve Windows 10 April 2018 Update

Je dost dobře možné, že jste domácí skupinu ve Windows nikdy nepoužili, ale pokud jste doma (nebo v menší firmě) měli víc počítačů, tak vám je tato funkčnost možná známa.

Windows 10 April 2018 Update tuto funkčnost kompletně odstranilo a Microsoft doporučuje pro totožné účely používat OneDrive (hodně velká hloupost) nebo nové Sdíleni (ještě větší hloupost).

2018-05-05 09_59_07-Domácí skupina.png
Tento Ovládací panel už ve Windows 10 nenajdete.

Domácí skupina (HomeGroup) umožňovala počítače v jedné sítí spojit do funkčního celku (domácí sítě) usnadňujícího sdílení (ale i objevování počítačů a jejich prostředků – disků, tiskáren, atd). Poprvé se Domácí skupiny objevily ve Windows 7 a pokud používáte starší Windows, tak je stále můžete plně využívat.

Stačilo vytvořit Domácí skupinu a tím dostat počítače do jedné společné sítě – na každém počítači pak bylo možné nastavit případně sdílení některých vybraných složek (Obrázky, Videa, Hudba, Dokumenty) a zařízení (Tiskárny a další zařízení) s dalšími počítači ve Skupině. Jediný zádrhel v nastavování se objevoval v okamžiku, kdy jste do skupiny chtěli přidávat další počítače – používal se k tomu vygenerovaný desetimístný kód složený z malých a velkých písmen a číslic a bylo to poněkud otravné. Ten sloužil jako heslo domácí skupiny a bylo ho případně možné změnit na něco použitelnějšího.

Vytvořená Domácí skupina se pak objevovala samostatně pod Homegroup/Domácí skupina v Exploreru (Průzkumníku) a v ní byly viditelné všechny počítače do Skupiny zařazené a bylo možné se dostat k jimi nasdíleným složkám.

Měli byste vědět, že to co bylo doposud sdíleno přes Domácí skupinu zůstává sdíleným prostředkem i poté, co Domácí skupiny z Windows 10 zmizely.

Pokud jste Domácí skupinu používali, budete ji muset nahradit přímým sdílením, pomoc najdete v Jak nahradit zrušenou Domácí skupinou (HomeGroup) ve Windows 10 April 2018 Update

2018-05-05 10_02_09-Systém.png

Měli byste ještě vědět, že počítač může být zařazen ještě do pracovní skupiny (workgroup) nebo domény (domain). Nemá to nic společného s Domácí skupinou a asi se k tomu bude vhodné ještě vrátit.

TIP: Chcete-li vědět co je nového v dubnové aktualizaci Windows 10, tak mrkněte do přehledu v Co je nového ve Windows 10 April 2018 Update. Stovky tipů týkající se Windows najdete v ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10

PS: související tip týkající se domácí skupiny je Kde změním jméno počítače s Windows 10? Kde ho přidám do domény či pracovní skupiny?

 

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky