Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/www/25398/365tipu_cz/www/wp-content/themes/twentyfifteen/functions.php on line 547
@365tipu

TIP#473: Co že to znamená FTP a jaké FTP klienty používat?

FTP je zkratka pro File Transfer Protocol, jeden z nejstarších způsobů jak přenášet soubory na Internetu z jednoho místa do druhého. Dodnes je běžnou metodou přístupu k souborům na hostingu vašeho webu. Z dob dávných existuje v podobě příkazu ftp v prakticky každém operačním systému – ten se ale musíte naučit ovládat pomocí povelů z příkazové řádky. Pro zjednodušení života je ale lepší si pořídit nějaké grafické rozhraní, programy, které vám práci se soubory pomocí FTP zjednoduší.

Než se rozhodnete pro něco využívat FTP, tak si zapamatujte jednu podstatnou věc. FTP v klasické podobě není šifrované a může snadno vést k tomu, že někdo nepovolaný získá heslo, kterým se pak přihlásí místo vás. Proto byste měli dbát na to, abyste pro přístup (zejména někam kde o něco jde) použiili SFTP (SSH File Transfer Protocol) či SSL/FTP (FTPS).

Jedno z vhodných bezpečnostních opatření je také to, že heslo k FTP nesvěříte k zapamatování používanému programu, ale poctivě ho (ideálně copy/paste) vložíte při každém přihlášení. Podstatně lepší ale bude, pokud s pomoci zabezpečeného FTP a certifikátů zajistíte, že se k FTP nebude možné připojit bez vlastnictví odpovídajícího certifikátu. Nebo připojení nastavíte jenom na povolené IP adresy, ze kterých se připojujete.

 

WinSCP.png
WinSCP, dobrá varianta klienta pro FTP k použití ve Windows.

Poslední podstatné se týká momentu, kdy se vám stahování (či nahrávání) přeruší, protože tady je potřeba mít jistotu, že klient který používáte umí obnovení (resume) po přerušení komunikace. Protože jinak budete prostě stahovat/odesílat vše znovu. Což nemusí být moc praktické, zejména pokud vezmeme v úvahu, že FTP nijak extra efektivní pro přenos souborů není.

Tipy na FTP klienty

Programy pro práci se soubory pomocí FTP většinou vypadají jako souborový manažer s dvojicí panelů, na jedné straně vidíte lokální soubory, na druhé ty umístěné na (FTP) serveru. Můžete přenášet z jedné strany na druhou, mazat, přejmenovávat, ale třeba také srovnávat obsah či synchronizovat složky i s podložkami.

FileZilla –  filezilla-project.org (Windows, MAC OS a Linux) – je pravděpodobně nejvíce rozšířený a oblíbený FTP klient. Open Source, zdarma, jediné na co si dejte pozor, abyste si ho nestahovali někde, kde k němu přibalili nějaký ten virus. Umí SFTP/FTPS, více přenosů najednou, má grafické rozhraní a je dostupný prakticky pro všechny operační systémy.

WinSCPwinscp.net/eng/index.php (Windows) – umí SFTP, SCP, FTP a WebDAV a má řadu dalších vychytávek, včetně skriptování. Osobně volím většinou právě tento program.

Cyberduck cyberduck.io (Windows, Mac OS) – umí nejenom SFTP ale ještě i nějaký ty vychytávky jako WebDAV, Amazon S3 a další. Navíc má velmi minimalistické rozhraní a snadno se používá.

FireFTPfireftp.net (Windows, Mac OS a Linux) – je ve skutečnost add-on pro Mozilla Firefox a umí prakticky vše co budete potřebovat přímo v prohlížeči.

Classic FTP www.nchsoftware.com/classic (Windows, Mac OS) – můžete mít zdarma pro nekomerční použití.

Far-a-FTP.png
Připojený server přes FTP ve FAR Manageru.

FTP klienta najdete ale například v mém oblíbeném (a stále používaném) souborovém manažeru FAR. A řekl bych, že i v ostatních obdobných souborových manažerech je FTP klient (pro MAC třeba viz Forklift, ale vypadá jen placeně).

FTP podporují i prohlížeče, tak jako umí http:// či https.//, tak lze používat ftp:// a pro jednorázové stažení souboru odněkud to použitelné je, pro práci se serverem moc ne.

A jako obvykle, pokud máte nějakého dobrého osvědčeného FTP klienta, co by měl být doplněn, dejte vědět, přidám sem:

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky