@365tipu

TIP#763: Věci, které byste velmi rychle měli odstranit z Windows

Je nemálo věci, které možná máte ve Windows a které jsou bud zásadně nebezpečné, nebo vám pouze komplikují život. Některé se tam dostaly v minulosti a dnes už nejsou potřeba. Jiné se staly zásadně nebezpečnými v průběhu času (Flash, Java a tomu podobné věci). Něco jste možná získali aniž byste si toho všimli, případně jste se nechali nachytat (řada doplňků do prohlížečů). Nebojte se udělat jarní úklid (a vůbec ho nemusíte dělat na jaře).

Co zcela určitě odstranit a půjde to snadno – Microsoft Siliverlight, Java, Flash, QuickTime a Adobe Air. Ani jednu z těchto věcí reálně nepotřebujete, Flash a Java jsou navíc už několik let nejmasověji využívanými cestami jak vám něco či někdo hackne počítač.

Co možná půjde odstranit hůře, ale rozhodně nemá v počítači pohledávat bude řada doplňků. add-onů a toolbarů  pro prohlížeč. Pokud máte nové Chrome či Firefox, tak vám hodně pomohou v tom, že nic takového do počítače nepustí.  Tady možná narazíte na neochotu těchto adware a malware programů opustit váš počítač – pomůže Jak odstranit z Windows malware, adware či bloatware a detailně Co je to bloatware? plus v Jak se zbavit bloatware? najdete jenom to jak si bloatware nepořídit a jak se ho zbavit.

Související s předchozím je Nenechávejte v Chrome zbytečná rozšíření ani pluginy (a netýká se to samozřejmě jenom Chrome). V prohlížeči můžete mít řadu hloupostí nainstalovaných dalšími programy – něco od Skype či od antiviru, různorodé nesmyslné toolbary. Pryč s tím. Vrátit to můžete vždy.  Z těch věcí co byste rozhodně neměli pustit do Chrome (Firefoxu, atd) patří věci jako Adblock Plus a WOT ale obecně také cokoliv, co se dožaduje přístupových práv v absurdním podobě.

Pokud jste přešli na Windows 10, tak můžete odstranit řadu předinstalovaných aplikací i her. Ušetříte docela dost místa  a ještě času v okamžiku, kdy se všechny budou chtít aktualizovat. Budete-li je chtít kdykoliv získat zpět, tak to půjde snadno, najdete je ve Store. Tady vám pomůže Chybí vám ve Windows 10 třeba Telnet? Některé části Windows lze přidat či odebrat a také to, že skoro všechny nadbytečné aplikace lze prostě klasický odinstalovat. Nebo si pomoci skriptem v PowerShellu – o tom ale více v Jak se ve Windows 10 zbavit předinstalovaných aplikací

Uvěřili jste různým pomůckám na vyčištění Windows či Registry? Špatná zpráva je, že jste naletěli na adware, v lepším případně na crapware. Tyhle věci (různorodé varianty aplikací majících v názvu slovo Cleaner) nic reálně nedělají. Pryč s nimi. Jedna z mála výjimek, dlouhodobě, je CCleaner (Jaké pomůcky na vyčištění Windows? A hlavně, co si pořídit místo CCleaner?)

TIP: Mám Windows pravidelně přeinstalovat? Proč se počítač s Windows časem zpomaluje?

Záplava smetí od výrobce počítače vás bohužel potká skoro vždy, pokud jste si nepořídili čistě samotné Windows. Tady bude obtížné zjistit co všechno můžete odstranit, ale s jistotou toho bude hodně. Typicky třeba takové ty šílené nápady jako předinstalované McAfee na zkoušku jsou jasným pokynem pro okamžité smazání. Pokud to tedy vůbec půjde.

V rozhodování by vám mohlo pomoci Should I Remove It? kde se domnívám, že se nemusíte bát tento program spustit a nainstalovat. Pamatujte ale, že tohle vám neřekne co určitě odstranit, bude totiž navrhovat odstranění podle toho, co odstraňují lidé – neposuzuje vyloženě nebezpečnosti či nevhodnosti. Na podobném (crowdsourcingovém) principu funguje i Slim Computer

Smetí vám do počítače často přidají i hry, o některém je řeč v Co je to BitRaider Web Client? NCSOFT Game Launcher? Pando Media Booster? Origin? Glyph? A další … a některé z tam uvedených věcí  umí být poměrně velmi agresivní.

TIP: V Co udělat po koupi počítače, notebooku či tabletu s Windows? Co vás čeká? najdete řadu dalších užitečných věcí, které byste měli udělat po pořízení počítače s Windows. Vyčištění od zbytečných i nebezpečných věcí je jedna z nich.

Nezapomeňte na občasnou potřebu čistit z disku různorodé dočasné (temp, temporary) soubory a složky, vysypávat koš, zbavit se „staré verze Windows“ (viz Nástroj na vyčištění disk), kterou už nebudete potřebovat. Ve Windows 10 Creators Update je nově možné si zapnout automatický úklid podobných věcí a asi je to poměrně dobrý nápad. Velmi vhodné bývá promazávat i onu složku Stažené soubory, do kterých možná prostě jenom pořád a pořád stahujete soubory. Tohle ale nejsou až tak věci které musíte odstraňovat pro nebezpečí. Tohle jsou věci, které je vhodné odstraňovat aby počítač déle vydržel.

V Jak mít software v počítači s Windows aktuální? zjistíte jak aktualizovat software a k tomu patří i další podstatná věc – nenechávejte v počítači nepoužívané software, nejenom že vám bude zbytečně zabírat místo na disku a v zálohách, ale může se také stát bezpečnostním problémem.

TIP: V ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10 najdete stovky tipů a triku pro Windows 10, ale samozřejmě i pro starší verze.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky