@365tipu

TIP#1425: Jak často restartovat telefon, tablet, počítač? Jak poznat kdy je to vhodné?

V optimálním a idealistickém případě není žádná potřeba cokoliv restartovat. Nakonec je záplava počítačů sloužících dlouhé roky bez restartu – jako servery, součást nějaké kritické infrastruktury. Totéž by mohlo platit o mobilních telefonech či tabletech.

Jenže, hardware a software prostě není ideální ani dokonalé, takže čas od času dojde k tomu, že je vhodné nebo nutné telefon, tablet či počítač restartovat. A to i bez ohledu na to, že se o restart občas postará aktualizace operačního systému nebo software.

K čemu je vlastně restart dobrý?

To je jednoduché – vše se spustí znovu, vyčistí se paměť, ukončí se zbytečné programy, aplikace, procesy. Hardware se uvede do výchozího stavu, stejně tak jako software, které hardware obsluhuje. Což je přesně důvod, proč restart může vyřešit problémy.

Jak poznat kdy je vhodný restart?

Vlastně je to také jednoduché. Pokud se vaše zařízení chová podivně a nepomáhá nějaké to ukončení a nové spuštění aplikace, tak je dost dobře možné, že pomůže restart. „Podivně“ může znamenat, že aplikace nejdou spouštět nebo se hroutí, že nejde používat WiFi, USB, Bluetooth či síťovou kartu. Možná se vám chová nespolehlivě myš. Nebo to prostě celé běží nějak podivně pomalu.

Restart rozhodně neuškodí, ale neznamená to, že je univerzálním řešením na každý problém. Pokud problémy přetrvávají i po restartu, tak je možné, že prostě máte nějakou aplikaci s chybami. Nebo se něco pokazilo (může to být i hardware). Možná bude potřeba nějakou aplikaci znovu nainstalovat, což se může týkat i potřeba reinstalace operačního systému (Mám Windows pravidelně přeinstalovat?) nebo alespoň se pokusit o kontrolu a vyčištění (tady třeba viz Kde ve Windows najdete Poradce při potížích?).

TIP: Pozor na to, že „podivné“ chování může znamenat, že máte zavirovaný počítače. Proti tou žádný restart nepomůže. Viz například  Co dělat, když na mém počítači vyskakují reklamy?

Je rozdíl mezi restartem a vypnutím/zapnutím?

Důležitá otázka, protože rozdíl skutečně je. Plné vypnutí zaručí kompletní „ztrátu“ napájení pro všechno v počítači a jde o důkladnější „reset“ (uvedení do výchozího nastavení) pro veškeré hardware co v počítači (mobilu, tabletu, atd) je.

Dnes je navíc běžné, že restart (reboot) není ekvivalent plného vypnutí (pro příklad viz Jak restartovat či vypnout iPhone/iPad? a Jak vypnout Windows?).  Nepomáhá-li tedy jen „obyčejný“ restart, je dobré zkusit opravdu kompletně vypnout (shutdown) a poté zapnout.

Jak často restartovat?

Záludná otázka s komplikovanou odpovědí. Nebo vlastně jednoduchou. Pravidelné restartování není potřeba. Pokud restartovat, tak by k tomu měl být nějaký důvod, ne jen to, že „už ten telefon běží bez restartu moc dlouho“.

Jak se restartuje?

2019-08-18 09.51.24.png
Restart v MIUI.  Můžete přes Reboot (což je prostě vypnutí a nové spuštění) nebo přes Power Off – pak ale musíte zapnout sami.

Ve Windows se restartuje v menu kde je vypnutí, hibernace. V Androidu se občas dá restartovat z menu pod aktivačním tlačítkem, v řadě případů je nutné využít nějakou kombinaci více tlačítek, stejně jako u iPhone či iPadu. Stejně tak to bude u sportovních náramků a chytrých hodinek. Některá zařízení je možné restartovat jenom tak, že je vypnete a zapnete.

Restart u mobilu, notebooku a čehokoliv napájeného z baterií docílíte i tak, že dojde baterie nebo, je-li to možné, baterii vyjmete a po chvíli čekání zase vložíte zpět. Je to ale dost tvrdé vypnutí, které není až tak vhodné.

Může vás zajímat i Jak restartovat WiFi router či modem

PS: This Is How Often You Should Restart Your Phone vám bude například tvrdit, že máte telefon restartovat jednou týdně, že to prý dokonce pomůže baterii. Je to Reader’s Digest, takže je to klasické doporučování hloupostí. K tématu baterie patří Ušetříte si na iPhone (iPadu) baterií tím, že ukončíte nepoužívanou aplikaci?. Jeden z neustále se objevujících mýtů.

PPS: Restart může řešit problémy i u jiných zařízení. Restart routeru může pomoci k obnově připojení k Internetu. U Garmin Vivoactive platí, že pokud se nechytají na GPS, tak také pomůže restart. Restart Alexy ji připojí k ztracené Wi-Fi.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky