@365tipu

TIP#214: Jak vypnout Windows (a hlavně Windows 10)? Použijte prostě Alt+F4

Připadá vám divné, ptát se na tak základní věc jako jak vypnout počítač s Windows? Ono to je docela logické, protože Windows 8 se vypínaly oním obskurním způsobem, že bylo nutné najet do pravého horního roku obrazovky a zobrazit menu. Předchozí Windows se vypínaly úplně jinak. A pokud nebudeme brát v potaz vypnutí tlačítkem na počítači – tedy tím vypínacím nebo usínacím – tak může být pro někoho neznalého docela problém najít kde nová wokna vypnout. Byť těch možností je víc, jak uvidíme dále.

TIP#214: Jak vypnout Windows (a hlavně Windows 10)? Použijte prostě Alt+F4

Je to každopádně snadné, ve Windows 10 je první snadná možnost v START menu. Vlevo dole je Power (co je tam v češtině nevím, česká Windows 10 zatím nikde nemám). A tam je vše potřebné. Tedy Shut down pro vypnutí, Restart pro restartování počítače, Sleep pro usnutí a Hibernate pro hibernaci. Pokud tam něco z toho postrádáte, tak se to zapíná a vypíná v Nastavení -> Power & Sleep odkud se ale musíte vydat do Advanced Power Settings (Pokročilá nastavení napájení).

windows-10-settings-power-sleep-basic

Tam vás (ve Windows 10) čeká překvapení v podobě starého rozhraní z Windows 7/8. To co bude vidět v Start menu pod Power můžete ovlivnit v Choose what the power buttons do – najdete to dole, pod Shutdown Settings. Ale ještě předtím si možná budete muset tyto volby zpřístupnit přes Change settings that are currently unavailable.

windows-10-settings-power-sleep-advanced

TIP: Rozrůstající se tipy pro Windows 10 mají vlastní souhrnnou stránku a navíc pokud jsou čistě pro desítky, tak nejsou součástí běžného číslování. Prostě jsou jaksi navíc. Přehled najdete ve Všechno co jste chtěli vědět o Windows 10.

Ve Windows 8 se také ještě dá použít Ctrl+Alt+Del a vpravo dole najdete symbol pro vypínač. Jak je to v starších verzích Windows už neprozradím, Windows 7 už na notebooku nahradily právě Windows 10.

TIP: Jak restartovat Windows 10 do nouzového režimu (safe mode) budete potřebovat zejména v okamžiku řešení nějakých těch problémů. 

Vypnutí či restart na dálku

Pokud přistupujete na počítač přes vzdálenou plochu, tak tlačítko Power umožňuje pouze odhlášení. Pokud potřebujete restartovat či vypnout počítač s Windows na dálku tak, překvapivě, postačí použít Alt+F4 – což můžete použít i místo volby Power ve Start menu (a funguje to i ve Windows 8). Musíte ho použít v okamžiku, kdy máte zobrazenou plochu, protože jinak tahle klávesová kombinace zavírá otevřený program.

TIP#214: Jak vypnout Windows (a hlavně Windows 10)? Použijte prostě Alt+F4

TIP: Víte Jak se ve Windows přihlásit (přehlásit) na jiný účet? Respektive, víte vůbec, že můžete mít v počítači víc účtů? 

Pokud z nějakého důvodu nemůžete Alt+F4 použít, stačí si spustit příkazovou řádku (CMD a tam „shutdown /p /f“ pro shutdown nebo „shutdown /r /f“ pro restart. Ten samý příkaz lze použít přes síť, pokud (a) znáte adresu počítače, (b) máte k němu přes síť přístup a (c) máte dostatečná práva – použití vypadá jenom trochu jinak: například „shutdown /m \\mujnotebook /f /t 00“ – to „/t 00“ se postará o okamžité vypnutí, udává čas v sekundách.

Poznámka: David Knap na Twitteru píše, že aby se 8.1 (a tím asi i desítky) opravdu plně vypnuly a uvolnily i disk, tak je nutné použít přepínač „/s“.

Pokud chcete vědět o shutdown příkaze víc, tak „shutdown /?“  V Jak vypnout Windows a vyhnout se čekajícím aktualizacím?, že vám shutdown může pomoci i v téhle situaci.

PS: Pokud často potřebujete restartovat vzdálený počítač z příkazové řádky, vytvořte si reboot.bat – stačí do něj vložit třeba „shutdown /r /f /t 00“.

POZOR, měli byste vědět, že Windows 10 Fall Creators Update změnil restart a vypnutí/zapnutí. Spustí se co bylo spuštěno

TIP: Jaké možností standby/sleep/uspání mají Windows? Na co si při uspávání dát pozor vám ukáže, že s uspáváním je to trochu věda.

Příchod Windows 11 je důvodem k vzniku Jak vypnout, restartovat, odhlásit se, uspat a hibernovat Windows 11?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky