Windows 10 Fall Creators Update změnil restart a vypnutí/zapnutí. Spustí se co bylo spuštěno

Pokud jste restartovali Windows či vypnuli a opět zapnuli Windows, tak to pro spuštěné programy znamenalo jejich ukončení a po novém spuštění jste si je museli (podle potřeby) spustit ručně. Od Windows 10 Fall Creators Update si vypnutí+zapnutí i restart zapamatují co bylo spuštěno a poté co vám znovu naběhnou Windows, tak budou spuštěny i tyto programy.

Jestli je to rozumně či není zůstává otázkou – může to šetřit čas, ale také to může znamenat, že budete zbytečně čekat až se vše spustí, v prohlížečích naběhnou všechny záložky a programy provedou vše potřebné při spuštění. Nadále pochopitelně platí, že všechno co máte určené k automatickému spuštění bude také spuštěno.

Zajímavé na téhle nové funkčnosti je, že některé program to nespustí – patří sem například, neznámo proč, Microsoft Edge.

Co dělat když nechcete, aby se programy opět spustily?

První řešení je to, že před restartem či vypnutí počítače prostě musíte všechny nechtěné programy ručně ukončit. Nezapomeňte, že ukončení programů s uložením případných rozpracovaných věcí je dost dobrý nápad tak jako tak.

Druhé řešení je využít příkaz shutdown (z příkazové řádky) v podobě „shutdown /r /t /0„.

Pokud Windows vypnete/restartujete pomocí Alt+F4 dialogu (lze vyvolat po minimalizaci všech spuštěných programů), tak k opětovnému spuštění nedojde. Druhá možnost restartu, tedy ze Start menu, vede k opětovnému spuštění. Tady viz Jak vypnout Windows (a hlavně Windows 10)? Použijte prostě Alt+F4

Co dělat, když chcete tuto funkčnost trvale vypnout?

Možnost vypnutí toto nové funkčnosti není prozatím známá, je možné že něco nového bude k dispozici v Group Policy nebo v Registry. Pokud na řešení narazíte, tak dejte vědět.

TIP: V ‣ Vše co jste chtěli vědět o Windows 10 najdete stovky dalších tipů týkající se Windows 10, ale i starších verzí Windows