TIP#958: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu), díl třetí (Skills, zprávy a telefonování, reset/restart, světelný kruh)

Je tu třetí díl série tipů a triků týkajících se Alexa (Amazon Echo). Předchozí díl najdete v Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu), díl druhý. Pokud se teprve Echo chystáte spustit, tak začněte v Jak nastavit a zprovoznit Amazon Echo (a Alexu)?.

Skills, Schopnosti aneb aplikace pro vaše Echo

O Skills/Schopnostech už byla řeč v tipu o nastavení – jdou přidávat snadno v mobilní aplikaci nebo na echo.amazon.com. Můžete je ale také přidávat slovně, ale musíte k tomu znát název – pak už stačí „Alexa, enable SKILL“ (a „Alexa, disable Skill„). Zkoumat Skills můžete i na webu – www.amazon.com/alexa-skills/b/ref=skillsrw_surl?tag=w050b-20

Mezi Skills/Schopnostmi najdete třeba i Translated, kde se pak můžete ptát na překlad. Třeba „Alexa, ask Translated to say „Good morning“ in French“.

Hledáte-li doma neustále váš mobil, tak si do Alexy přidejte skill přes  „Alexa enable Find My Phone skill“ a do mobilu pořiďte aplikaci od TrackR. Pak už můžete používat „Alexa, ask TrackR to find my phone“.

Mimochodem, existuje Skill pro hledání Skills. Jmenuje se Skill Finder a jde ho po instalaci aktivovat přes „Alexa, open Skill Finder„. Nebo se nechat překvapit s „Alexa, tell Skill Finder to give me the skill of the day„.

Pokud používáte Fitbit, tak zkuste Fitbit skill. Nezapomeňte po přidání ještě propojit (třeba na webu) na váš účet u Fitbitu.

Pro počasí je možná vhodné přidat Big Sky. Opět bude potřeba propojit účet.

Jak si pořídit a používat chytrou zásuvku: Příklad s TP-Link HS100 a Alexa Echo zjistíte, že věci do chytré domácnosti se také běžně připojují přes Skills. Alexa umí ovládat i chytré vysavače od iRobot, viz Jak funguje chytrý vysavač od Roomby?

Posílání zpráv a domácí telefon

Echo funguje jako telefon a pro posílání zpráv– ale týká se to výměny mezi uživateli Echo – to komu můžete poslat by mělo být vidět v Kontaktech ve vaší Alexa aplikaci. Volat můžete přes „Alexa, Call JMÉNO„, poslat zprávu přes „Alexa, send JMÉNO a message„. Dostanou ji nejenom v Echo zařízeních, ale také v Alexa aplikaci v mobilu. Vy jim také ostatně můžete psát a „volat“ z aplikace v mobilu. Mezi mobilními telefony je možné i video, které ostatně půjde i na nejnovějším Echo s obrazovkou.

Podobně je možné použít Echo jako domácí telefon (interkom) – což předpokládá, že máte doma více Echo zařízení – třeba jako „Alexa, drop in on the living room„.

Onoho „drop-in“ se týká také nastavení u vašich kontaktů pod názvem „This contact can Drop in to your Echo devices„. Počáteční stav je vypnuto, ale pokud si to zapnete, může vás daný kontakt na dálku rovnou oslovit. Co se vaší domácnosti týče, tak na vašem profilu je možné zapnout „Your household can Drop in to your Echo devices“ (ve výchozím stavu také vypnuté).

GUID-9EA187D8-9863-4917-80C6-E0D1D8D1DF8D_en-US.png

Tovární nastaveni a reset, ovládací tlačítka

Potřebujete znovu Echo připojit na (novou) WiFi? Na alespoň pět sekund (do změny světla na oranžovou)  držte Action (ten co má uprostřed bod) knoflík.

Restartovat Echo není možné na dálku, musíte prostě klasicky Echo odpojit od napájení, počkat (ideálně) tak deset sekund a pak ho zapnout znovu. Nový start je velmi rychlý.

Factory Reset, neboli uvedení do počátečního nastavení? Ve spodku Echa první generace by měl být malý otvor a v něm reset tlačítko – podržte na pět sekund. Budete potřebovat nějaký špendlík, kancelářskou sponku. U Echo druhé generace to neplatí, tam drže Microphone Off+VolumeDown (vypnutí mikrofonu + snížení hlasitosti) až do okamžiku kdy Echo začne svítit oranžově (zhruba 20 sekund) a poté modře. Následovat bude blikající kruh a nové spuštění Echo. Případně viz Reset Your Echo Device

Mute (ten s ikonou mikrofonu) je knoflík na Echo zařízení, který umožní potlačit poslouchání. Stačí ho stisknout a Echo nebude reagovat na oslovení (indikuje to červeným kruhem a červeným knoflíkem). Další stisknutí to opět umožní. Mělo by to znamenat i to, že na vás nezačne samo mluvit – což občas udělá, třeba když dorazí nějaká aktualizace.

Action (ten s tečkou) vypne časovač či budík a probudí vaše zařízení.

Světelný kruh na vršku

Světelný kruh na horní části je mimochodem poměrně dost hodně komplikovaný ukazatel, v About the Light Ring zjistíte, že má doslova několik desítek významů. Podstatné je, že nemusí pořád svítit, takže to, že zhasl, neznamená, že Echo nefunguje.

Světelný kruh na vrhu Echo může sloužit i jako noční světélko – stačí například použití „Alexa, open Night Light for 24 minutes“ nebo prostě „Alexa open Night Light„. Pro zastavení „Alexa, stop„. Můžete přes Skill jménem Night Light (od labworks.io).

TIP: Ve Všechno o Amazon Echo a Alexa najdete souhrn všech tipů a triků týkající se Amazon Echo i Alexy.