TIP#958: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu), díl třetí (Skills, zprávy a telefonování, reset/restart, světelný kruh)

Je tu třetí díl série tipů a triků týkajících se Alexa (Amazon Echo). Předchozí díl najdete v Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu), díl druhý. Pokud se teprve Echo chystáte spustit, tak začněte v Jak nastavit a zprovoznit Amazon Echo (a Alexu)?.

Skills, Schopnosti aneb aplikace pro vaše Echo

O Skills/Schopnostech už byla řeč v tipu o nastavení – jdou přidávat snadno v mobilní aplikaci nebo na echo.amazon.com. Můžete je ale také přidávat slovně, ale musíte k tomu znát název – pak už stačí „Alexa, enable SKILL“ (a „Alexa, disable Skill„). Zkoumat Skills můžete i na webu – www.amazon.com/alexa-skills/b/ref=skillsrw_surl?tag=w050b-20

Mezi Skills/Schopnostmi najdete třeba i Translated, kde se pak můžete ptát na překlad. Třeba „Alexa, ask Translated to say „Good morning“ in French“.

Hledáte-li doma neustále váš mobil, tak si do Alexy přidejte skill přes  „Alexa enable Find My Phone skill“ a do mobilu pořiďte aplikaci od TrackR. Pak už můžete používat „Alexa, ask TrackR to find my phone“.

Mimochodem, existuje Skill pro hledání Skills. Jmenuje se Skill Finder a jde ho po instalaci aktivovat přes „Alexa, open Skill Finder„. Nebo se nechat překvapit s „Alexa, tell Skill Finder to give me the skill of the day„.

Pokud používáte Fitbit, tak zkuste Fitbit skill. Nezapomeňte po přidání ještě propojit (třeba na webu) na váš účet u Fitbitu.

Pro počasí je možná vhodné přidat Big Sky. Opět bude potřeba propojit účet.

Jak si pořídit a používat chytrou zásuvku: Příklad s TP-Link HS100 a Alexa Echo zjistíte, že věci do chytré domácnosti se také běžně připojují přes Skills. Alexa umí ovládat i chytré vysavače od iRobot, viz Jak funguje chytrý vysavač od Roomby?

Posílání zpráv a domácí telefon

Echo funguje jako telefon a pro posílání zpráv– ale týká se to výměny mezi uživateli Echo – to komu můžete poslat by mělo být vidět v Kontaktech ve vaší Alexa aplikaci. Volat můžete přes „Alexa, Call JMÉNO„, poslat zprávu přes „Alexa, send JMÉNO a message„. Dostanou ji nejenom v Echo zařízeních, ale také v Alexa aplikaci v mobilu. Vy jim také ostatně můžete psát a „volat“ z aplikace v mobilu. Mezi mobilními telefony je možné i video, které ostatně půjde i na nejnovějším Echo s obrazovkou.

Podobně je možné použít Echo jako domácí telefon (interkom) – což předpokládá, že máte doma více Echo zařízení – třeba jako „Alexa, drop in on the living room„.

Onoho „drop-in“ se týká také nastavení u vašich kontaktů pod názvem „This contact can Drop in to your Echo devices„. Počáteční stav je vypnuto, ale pokud si to zapnete, může vás daný kontakt na dálku rovnou oslovit. Co se vaší domácnosti týče, tak na vašem profilu je možné zapnout „Your household can Drop in to your Echo devices“ (ve výchozím stavu také vypnuté).

GUID-9EA187D8-9863-4917-80C6-E0D1D8D1DF8D_en-US.png

Tovární nastaveni a reset, ovládací tlačítka

Potřebujete znovu Echo připojit na (novou) WiFi? Na alespoň pět sekund (do změny světla na oranžovou)  držte Action (ten co má uprostřed bod) knoflík.

Restartovat Echo není možné na dálku, musíte prostě klasicky Echo odpojit od napájení, počkat (ideálně) tak deset sekund a pak ho zapnout znovu. Nový start je velmi rychlý.

Factory Reset, neboli uvedení do počátečního nastavení? Ve spodku Echa první generace by měl být malý otvor a v něm reset tlačítko – podržte na pět sekund. Budete potřebovat nějaký špendlík, kancelářskou sponku. U Echo druhé generace to neplatí, tam drže Microphone Off+VolumeDown (vypnutí mikrofonu + snížení hlasitosti) až do okamžiku kdy Echo začne svítit oranžově (zhruba 20 sekund) a poté modře. Následovat bude blikající kruh a nové spuštění Echo. Případně viz Reset Your Echo Device

Mute (ten s ikonou mikrofonu) je knoflík na Echo zařízení, který umožní potlačit poslouchání. Stačí ho stisknout a Echo nebude reagovat na oslovení (indikuje to červeným kruhem a červeným knoflíkem). Další stisknutí to opět umožní. Mělo by to znamenat i to, že na vás nezačne samo mluvit – což občas udělá, třeba když dorazí nějaká aktualizace.

Action (ten s tečkou) vypne časovač či budík a probudí vaše zařízení.

Světelný kruh na vršku

Světelný kruh na horní části je mimochodem poměrně dost hodně komplikovaný ukazatel, v About the Light Ring zjistíte, že má doslova několik desítek významů. Podstatné je, že nemusí pořád svítit, takže to, že zhasl, neznamená, že Echo nefunguje.

Světelný kruh na vrhu Echo může sloužit i jako noční světélko – stačí například použití „Alexa, open Night Light for 24 minutes“ nebo prostě „Alexa open Night Light„. Pro zastavení „Alexa, stop„. Můžete přes Skill jménem Night Light (od labworks.io).

Jak na Amazon Alexa – další tipy a triky

TIP#1903: Co je to Amazon Sidewalk Network a jak to můžete vypnout

Amazon Sidewalk Network je “Mesh” síť tvořená zařízeními od Amazonu – funguje na Bluetooth (BLE) a 900 MHz rádiu a „nepotřebuje“ Internet ani Wi-Fi. Slouží ke komunikaci zařízení od Amazonu mezi sebou a to včetně předávání dat i mezi zařízeními, které nejsou vaše. 

Jak napojit Google Home (Alexu, atd) na mobilní data?

Google Home i Amazon Alexa potřebují k chodu Wi-Fi, jedině tak se mohou spojit se servery Google/Amazonu a řešit co chcete. Včetně případného ovládání chytré domácnosti a dalších věcí. Tahle skutečnost zároveň znamená to, že musíte mít doma (v práci, atd) něco co poskytne WiFI síť a tu musíte napojit na Internet.

TIP#1259: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu): Jak na více zařízení v domácnosti?

Mít v domácnosti (ale může to být i ve firmě) více zařízení s Alexou může být docela užitečné – můžete je používat pro hlasové povely a dotazy ve všech místnostech, hudba co jste si pustili může hrát po celém domě nebo můžete používat vše jako domácí interkom – zavolat dítě na večeři. Je poměrně snadné … Pokračování textu TIP#1259: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu): Jak na více zařízení v domácnosti?

TIP#1237: Jak dopadne vaše chytrá domácnost při a po výpadku proudu?

Tak trochu pokračování Co se stane s moji chytrou domácností, pokud vypadne Internet nebo WiFi, co mám doma? Jde totiž o stejný problém – máte chytrou domácnost – světlo, topení, zámky, klimatizace a další věci ovládáte pomocí nějaké chytré elektroniky. Ideálně navíc hlasem, přes Alexu od Amazonu, Asistenta od Google či Siri a HomeKit od … Pokračování textu TIP#1237: Jak dopadne vaše chytrá domácnost při a po výpadku proudu?

TIP#1164: Co se stane s moji chytrou domácností, pokud vypadne Internet nebo WiFi, co mám doma?

Na otázku z titulku není až tak jednoduchá odpověď. Bude to totiž záležet na konkrétním zařízení. Pokud Alexa nebo Roomba přijdou o WiFi, tak je velmi časté, že se jim nepodaří znovu připojit, dokud je nerestartujete. Alexa bez WiFi nebude fungovat vůbec, Roomba bude fungovat, vysávat a všechno, ale žádné mapičky o tom co dělala … Pokračování textu TIP#1164: Co se stane s moji chytrou domácností, pokud vypadne Internet nebo WiFi, co mám doma?

Jak naučit Alexu zjednodušené povely, zkratky? A co jsou to (Smart Home) Routines?

Pokud máte Amazon Echo (v kterékoliv podobě) a k tomu nějaké to chytré zařízení, tak jste už velmi pravděpodobně zjistili, že „Alexa, turn on kitchen (light)“ a „Alexa, turn off kitchen (light)“ je zbytečně složité. Pro členy rodiny co neumí anglicky navíc obtížně použitelné. Měli byste vědět, že s Smart Home Routines můžete tohle celé … Pokračování textu Jak naučit Alexu zjednodušené povely, zkratky? A co jsou to (Smart Home) Routines?

TIP#973: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu), díl šestý (rozdíly mezi Echo Dot, Echo, Echo Plus a dalšími)

Které Amazon Echo si koupit? Dost zapeklitá otázka, protože na výběr jich je několik (a pouze některé jsou v International podobě, tedy přímo koupitelné do Česka) a navíc existuje první a druhá generace. Liší se i cenou, což může být první zásadní omezení. Liší se ale i parametry, které se ne zcela snadno dají pochopíte … Pokračování textu TIP#973: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu), díl šestý (rozdíly mezi Echo Dot, Echo, Echo Plus a dalšími)

TIP#967: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu), díl pátý (věci, které v Česku prostě mít nemůžete)

Amazon se chová velmi záhadně co se dostupnosti některých funkčností týče. Něco je pochopitelné, protože to může vyžadovat češtinu a tu Echo/Alexa neumí. Občas je to pochopitelné z toho, že daná služba v Česku není dostupná jako taková (Pandora jako markantní příklad). Bohužel u řady dalších věci to smysl nedává a nezbývá než doufat, že … Pokračování textu TIP#967: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu), díl pátý (věci, které v Česku prostě mít nemůžete)

Načítání…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.