@365tipu

TIP#1079: Jak funguje chytrý vysavač (iRobot Roomba v praxi) ?

Jedna z věci, kterou jsem už dlouho předlouho chtěl dostat do rukou a testovat? Chytré vysavače. Dnes jsou připojené do sítě, ovladatelné na dálku z mobilních aplikací, vybavené kamerami a umějí řadu zajímavých věci. Tedy vedle toho, že vás (možná) dokáží osvobodit od nutnosti brát do ruky vysavač. Nakonec to vyřešila koupě iRobot Roomba 966 a tady je jak to dopadlo.

Jak je Roomba od iRobotu?

Pořídíte si Roombu od společnosti iRobot, coby nejklasičtější klasiku. Vybalíte, odstraníte nějaké ty papírové zarážky, podíváte se jak se dá vyjmout a vrátit nádržka na smetí, prachový filtr, jak se čistí kolečka a další věci. Musíte najít místo pro základnovou stanici, ta bude sloužit k nabíjení a Roombu k ní napojíte aby se poprvé nabila.

Pokračovat můžete stažením si iRobot Home z App Store nebo Google Play – připojení je velmi jednoduché, musíte vybrat domácí WiFi na kterou se připojí robot (5 GHz bohužel ne), stisknout dvě tlačítka na vysavači a poté se připojit na jeho vlastní WiFi – to poslouží k předání informací o vaší domácí WiFi. Na tu se poté vysavač připojí a vy si mobil či tablet s aplikací můžete vrátit na WiFi kam patří. Robota si můžete pojmenovat, ale pokud neplánujete jich mít doma víc, tak nechte klidně to co už tam má nastavené.

Následovat bude určitě to že aktualizujete firmware a také si můžete stáhnout jiný jazyk – iRobot umí česky, dost vítaná věc tam, kde nemáte v rodině znalost cizích řečí. Stažení nového jazyka trvá pár minut, aktualizace firmware nicméně varuje že bude trvat „couple of hours“, ale rozhodně to tak nevypadá, trvalo to také pár minut.

Pak už jen stiskněte Clean (na vysavači nebo v aplikaci) a Roomba vyrazí po bytě.

Měli byste vědět, že váš telefon/tablet nemusí být později ve stejné síti – Roombu můžete ovládat i z práce nebo odkudkoliv. A také to, že si aplikaci můžete nainstalovat na více zařízení – budete jen potřebovat přihlašovací údaje (členy rodiny to neumí, prostě jeden účet). Připojení dalších telefonů bude vyžadovat, abyste šli k robotovi a na dvě sekundy stiskli Home.

Chaotický pohyb s prvky řádu

První pojíždění po bytě vás bude bavit, pokud máte kočku, tak jí to bude bavit taky, byť se (zpočátku) tedy bude držet od Roomby v uctivé vzdálenosti. Chvílemi to vypadá jako docela chaotický pohyb, ale při delším pozorování zjistíte, že jde o poctivé projíždění veškerého dostupného prostoru.

roomba-966.jpg

Co je podstatné, mělo by se to učit, mapovat váš byt, ale tak jako tak před prvním rozjezdem asi zkuste uvolnit co nejvíce plochy, ať máte pořádně uklizeno. Některé ze schopnosti mapovat poznáte velmi brzo, dokáže třeba spolehlivě objet dokola čtvercový podsedák.

Nedivte se, že bude jezdit opakovaně po stejných místech (v Nastavení je možné zapnout/vypnout opakované čistění stejných míst) nebo se vydá náhle na zcela opačný konec bytu.

Užitečné je, že Roomba se řídí narážením a pokud má kameru (pokročilejší modely), tak také tím co „vidí“. Při pojíždění se hodně snaží vykrýt prostor i prokličkovat, takže poměrně úspěšně projede do míst, kde to vlastně ani nepředpokládáte. Ono narážení je poměrně decentní a pomalé, ale když ví že má k dispozici větší prostor, tak se rozjede podstatně rychleji.

Proměnlivost bytu samozřejmě nedělá problémy, prostě když uprostřed čištění postavíte židli zpět kde stála, bude Roomba nově postavenou překážku v pohodě objíždět. Stejně tak jako můžete průběžně a občas umožňovat Roombě navštívit místa, kde běžně „něco“ stojí.

Udělá vám iRobot mapu vašeho bytu?

2018-05-06 17.57.17.png
Tak trochu jako Doom

Udělá, ale v aplikaci se objeví až po dokončení čištění – ke každému čištění tam bude vidět mapa toho, kde vlastně probíhalo vysávání.

Ta mapa tedy není „mapa bytu“, ale prostoru, kterým vysavač projel. Hodí se hlavně k tomu, že se můžete podívat proč někam nedojel a trochu tomu příště pomoci. Vytváření mapy můžete vypnout v Nastavení – Clean Map Reports.

Roomba s mapami měla poněkud problém, někdy v roce 2017 se ukázalo, že chtěli mapy prodávat či sdílet s někým dalším. Pokud tohle nechcete riskovat, tak si ve výše uvedeném nastavení vytváření mapy vypněte ještě dřív, než provedete první vysávání.

Pokud přemýšlíte nad tím, jestli se dá „koukat“ skrz kameru (co mají pokročilejší iRoomby), tak podle všeho nikoliv. Tedy alespoň ne běžným způsobem. Ale líbit se vám bude možná github.com/koalazak/dorita980 nebo github.com/koalazak/rest980

S rostoucím počtem čištění je velmi pravděpodobné, že Roomba používá mapu, kterou si vytvořila a zapamatovala. Pokud máte pokročilejší model s kamerou, tak bude také lépe zvládat různorodé překážky. Pokud jste fascinovaně sledovali první a další čištění, tak si budete dost jisti, že ty další má lépe naučené.

Wi-Fi Mapa

Někdy v průběhu roku 2019 se vedle klasické mapy úklidu ještě objevila mapa Wi-Fi pokrytí.

2019-09-03 15.25.16.png

Praktické postřehy

Nečekejte, že se tenhle druh úklidu vyrovná tomu, že vezmete opravdu slušný vysavač a ručně vše projdete. Roomba nemá tak velkou sací sílu, to je jedna vcelku jasná věc. Nechává po sobě občas nějaké zbytky (zaručeně třeba ten prokletý písek co kočka vynáší ven ze záchodu). Jednou za pár týdnů se vyplatí vzít do ruky klasický vysavač, ale Roomba vás ušetří týdny klasického vysávání a udrží byt úspěšně bez prachu, chuchvalců chlupů a smítek.

Potěšující je, že Roomba zajede i pod skříně, sedačky, křesla, tedy za předpokladu, že je máte dostatečně vysoké. A protože se pod nimi i slušně otočí, tak je dost velká šance, že tam konečně nebudete mít nepořádek.

Zvládne bez problémů najet na koberec co má tak 5 a něco málo víc milimetrů na výšku, ale centimetr a více už nedává – ten bude považovat za překážku a bude ho objíždět. Přejede i podobně velmi nízké prahy.

Naplnění smetím je poměrně rychlé, může k němu dojít dokonce aniž by projela celý byt (není divu, on ten zásobník zase není tak velký). Varovat vás bude zvukem, červeným signálem na vysavači a v notifikací v aplikaci. Prostě stiskněte Clean (na vysavači nebo v aplikaci) aby se Roomba zastavila, vyjměte zásobník, vysypte, dejte zpět a znovu stiskněte Clean – čištění bude pokračovat.

Ne vždy se dokáže vrátit do dokovací stanic – snahu vrátit se poznáte podle blikajícího Home, ale zároveň s tím možná potkáte to, že prostě chaoticky jezdí po místnosti kde stanice je, až někde zastaví a zahlásí chybu. Řešení je snadné, prostě ručně dejte to docku/stanice. Tady nezapomeňte, že se vrátit umí jenom pokud čištění začalo z docku. Zkuste hlavně brát vážně to, že 1.2 metru před dokovací stanicí potřebuje být volný prostor.

Pokud máte příliš úzký pruh skrz který má Roomba projet (například na jedné straně skříně a na druhé straně koberec, tak je dost jisté, že dojede tak do třetiny a pak se otočí aniž by projela skrz. Zkuste, jde-li to, ten pruh udělat o něco širší – pomůže to, byť je to trochu loterie. Občas projede, občas neprojede.

Máte-li v bytě místa kam se vysavač nedostane, prostě ho tam odneste a spusťte. Podařilo-li se vám udělat nepořádek jenom v malé oblasti, tak totéž – přinést přes místo s nepořádkem a stiskněte Spot (knoflík s terčíkem) – čištění proběhne v okruhu jednoho metru od místa, kde jste začali, poté se vysavač vrátí na počáteční místo.

Pokud máte provázkové záclony sahající až na zem, tak je dost jisté, že si na nich Roomba úspěšně pochutná – namotají se na točící se štětinky, případně dokáží vlézt až do válečků. A ano, budete mít o nějaký ten provázek na zácloně méně.

Tenhle model má kameru, což už tu je někde zmíněno – nedá se na ní ale napojit, a už vůbec nemusíte panikařit, že by snad posílal „domů“ všechno co vidí v bytě. Tohle nedělá, poznali byste to dost rychle na zahlceném Internetu.

roomba-966-1.jpg

Bát se zřícení ze schodů také nemusíte, tedy alespoň by tomu měl zabránit senzor – tohle ale ověřit nemám jak, schody nemám. Co se bytů se schody či více patry týče, tak je to řešitelné buď přenášením nebo pořízením více vysavačů.

Neviditelné virtuální blokovací zdi

roomba-wall.jpgJsou místa, kde se Roomba zasekne. Může se občas z těchto míst i dostat ven, ale protože má snahu se tam vrátit, tak to většinou moc dobře nedopadne. V mém případě mu dělá problém plochá noha od dětského stolku – dostanete se přes ní, ale pak se dlouho točí čistě na ní.  Je tam nějaká ochrana, že když se příliš dlouho „motá“ na jednom místě, tak toho nechá a zahlásí chybu.

Problematická místa jsou řešitelná umístěním Virtual Wall – jeden je zpravidla přímo součástí dodávky, další už si musíte kupovat – trochu nešikovné je, že jsou to bateriemi napájené hranoly.

Budete je potřebovat pokud chcete Roombě zabránit aby někam vjela nebo do něčeho přestala vrážet (třeba miska s vodou a žrádlem pro kočku, byť zrovna tady to oboje přežilo bez problémů). Hodit se může i tam, kde do nějakého místa vjede a nedokáže z něj vyjet.

Plánované a neplánované uklízení

Roomba se dá aktivovat ručně stiskem tlačítka přímo na vysavači, ručně v mobilní aplikaci, přes Alexu. Stejně tak ji můžete ručně zastavit, poslat do dokovací stanice. Hodí se to, když prostě „mimo plány“ potřebujete uklidit.

Užitečnější ale může být, že v aplikaci si můžete naplánovat hodiny a dny, kdy se bude spouštět úklid automaticky.

Doporučím spíše plánovat přes den, ve tmě Roomba hůře vidí (platí pro ty vybavené kamerou).

Tady připomenu i jednu dobrou vlastnost testovaného modelu – umí pokračovat v úklidu tam, kde byl přerušen. Ať už ručně (do devadesáti minut lze pokračovat) nebo protože došla baterka (na jedno nabití jezdí okolo 75 minut).

Napojení na Alexu a IFTTT

Vysavač napojitelný na Amazon Alexa je dobrý k tomu, že můžete Alexu požádat o spuštění a ukončení vysávání a o návrat do docku. Dělá se to klasicky přes „iRobot Home“ Skill/Schopnost. Uvidíme, jestli se časem schopnosti nějak rozroste.

Po napojení můžete používat „Alexa, ask Roomba to start cleaning„, „Alexa, ask Roomba to stop cleaning“ a „Alexa, ask Roomba to go gome„.

Podobně je možné využít IFTTT – stačí najít „iRobot“, přihlásit se a můžete používat některé věci přes IFTTT – jde spouštět vysávání, můžete se napojit na dokončení vysávání, na připojení do docku. Lze i spouštět vysávání když opustíte domov nebo před nějakou události v kalendáři a některé další věci.

TIP: Tady se vám bude hodit Všechno o Amazon Echo a Alexa a pokud netušíte co je IFTTT, tak čtěte v IFTTT a ti další aneb jak automatizovat váš Internet

Nezapomeňte na údržbu

Otočný prvek se štětinkami je dobré čas od času očistit, stejně tak kolečko sloužící k otáčení Roomby a dvě boční velká kolečka pohánějící dopředu a dozadu.

Všímejte si i filtru v zásobníku na smetí a válečků skrz které se smetí nasává. Stačí jednou za čas očistit, pokud chcete trochu více, zkuste použít stlačený vzduch. V balení najdete jeden extra štětinkový kartáček i jeden extra filtr – ten budete potřebovat možná měnit více (není před ním pytlík na smetí), takže je dost dobrý nápad si jich pořídit víc do zásoby. Filtr poctivě vyklepávejte, ideálně když vysypáváte zásobník.

Nepodceňujte čištění, osobně bych doporučil důkladnou očistu tak po pěti až osmi vysáváních. Filtr vydrží tak 2-3 měsíce, ale záleží na tom, jak moc máte doma prach. A nepořádek v točících se částech může znamenat, že se moc točit nebudou.

Co se vám spíš nebude líbit

Nebude se vám líbit www.irobot.com v okamžiku, kdy se bude chtít jenom podívat na nějakou nápovědu, nepustí vás to k ní a neustále vás to bude nutit si váš vysavač zaregistrovat. A ačkoliv je tam možnost „teď nedělat“, tak z toho není cesta ven. Ta registrace navíc vyžaduje sériové číslo vaší Roomby, ke kterému se dostanete jen tak, že vyjmete nádobku na smetí.

U WiFi pamatujte, že neumí 5 GHz (velká škoda) a pokud možno by dokovací stanice měla být blízko (alespoň u silného signálu) k WiFi na kterou se připojíte. Při pohybu po bytě ji potřebovat nebude, ale pokud vám odjede z dosahu, tak zapomeňte na ovládání na dálku.

To,že se Roomba připojuje na WiFi a Internet znamená, že narazíte na potřebu vydat (například) povel Clean několikrát, protože se nic nestane. Děje se to typicky  v okamžiku, kdy nejste na stejně WiFi, kolečko cloudem (přes servery iRobotu) prostě umí být poněkud dýchavičné. Naštěstí tady vcelku o nic nejde, na druhý, třetí pokus se vše podaří. A opravdu, není potřeba být na stejné WiFi.

Hodnocení? Rozhodně 10/10

iRobot Roomba 966 sice není nejlevnější hračka (aktuálně pod dvacet tisíc Kč), ale tihle to mají zmáknuté, takže coby nový pomocník v domácnosti je to skvělé řešení. Ušetří vám týdně hodinu dvě času a je dost velká šance, že vysaje místa, kam by se vám s klasickým vysavačem vůbec nechtělo ohýbat.

TIP: V Recenze a praktické zkušenosti najdete další praktické zkušenosti a recenze různorodých užitečných věcí

 

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky