TIP#985: Jak si pořídit a používat chytrou zásuvku: Příklad s TP-Link HS100 a Alexa Echo

TP-Link HS-100 je jedna z cenově přístupných a v Česku snadno po říditelných chytrých (na dálku ovladatelných) zásuvek. Ovládá se přes Wi-Fi a TP-Link má vlastní aplikaci, ale tím se nemusíte nechat omezovat. Alexa Echo umí s touto aplikací komunikovat, takže by HS-100 mělo jít ovládat dálkově (a hlavně hlasem) právě přes Alexu.

Především, budete potřebovat aplikaci Kasa (Google Play) s jejíž pomoci si HS-100 nastavíte na domácí WiFi – a také ji můžete používat pro ovládání. Na horní straně HS-100 je tlačítko – kratší (5 sekund) držení vyvolá párování s aplikací, delší (10 sekund) udělá reset – v párování vám každopádně poradí přímo aplikace – ale až poté co si vytvoříte účet (ten pak budete moci používat i na www.tplinkcloud.com)

tplink-hs100-ImgWSamotné nalezení HS-100 je překvapivě jednoduché, prostě ji najde (chová se jako WiFi HotSpot, ke kterému se váš telefon připojí), připojí se, umožní vám zásuvku pojmenovat a přidělit ji obrázek.

Pak bude následovat vybrání správné WiFi sítě a případné zadání hesla – tady bude jediná mírná vada, umí jenom 2.4 GHz – váš telefon s Kasa musí být při nastavování na stejné síti, jako ta na kterou se HS-100 připojilo. Což, mimochodem, bude dělat docela problém, pokud doma máte 5 Ghz síť či víc sítí.

TIP: Kasa, podobně jako jiné podobné aplikace a platformy, umí IFTTT – čímž se otevírá spousta dalších zajímavých možností. Umí ovládat nejenom zařízení TP-Linku ale i od jiných výrobců.

Po dokončení párování můžete přímo z Kasa aplikace zapínat a vypínat vaši zásuvku – a podstatné je, že už nemusíte být na stejné WiFi. Dokonce ani nemusíte být někde poblíž, s pomocí mobilu můžete zásuvku zapínat a vypínat i když jste mimo domov. Aplikace vám zároveň indikuje stav, takže případně víte, že jste něco zapomněli vypnout (a můžete to napravit).

V Kasa aplikací můžete ještě u každého zařízení plánovat zapínání a vypínání ve vámi určeném čase i nastavit jak dlouho od zapnutí má zůstávat zásuvka zapnutá. Nechybí ani režim „mimo domov“ kdy se bude zásuvka sama náhodně zapínat a vypínat aby budila dojem, že jste doma.

2018-01-04 16.56.48.png

Indikátor připojení k WiFi a stavu je zároveň použitelný pro ruční zapínání a vypínání.

Jak dostat chytrou zásuvku HS-100 do Alexy/Echa?

Skočte na alexa.amazon.com (můžete i v mobilní aplikaci, ale tohle je jednodušší a rychlejší) a vyberte si Smart Home a v Skills musíte najít Kasu – tu aktivovat a spárovat s účtem co jste si již dříve vytvořili. Pak klikněte na Discover Devices – po pár sekundách (na Echo se točí modrý kruh) by se měla v seznamu najít vaše zásuvka. Nic jiného s tím není potřeba dělat a reagovat to bude na „Alexa, turn on JMÉNO“ a „Alexa, turn off JMÉNO„.

2018-01-05 07_56_13-Amazon Alexa.png

Pokud se rozhodnete zásuvku přejmenovat (třeba proto, že nemá dobré jméno pro Alexu), tak přejmenování se dělá v Kasa – pro Alexu ale pak musíte dát Forget (Zapomenout) a znovu objevit (Discovery). Což se vám může hodit třeba proto, že jste špatně zvolili jméno a Alexa mu nerozumí. Nebo v okamžiku, kdy chcete chytrou zásuvku použít jinde či s jiným zařízením.

Pokud nechcete přejmenovávat v Kasa, tak můžete v Alexe vytvářet skupiny (group) – do těch lze přidat jedno či více zařízení a přidělit jim vlastní názvy s tím, že zařízení název zůstává.

HS-100 umí jenom „vypnou/zapnout“, ale pokud byste si pořídili jiná zařízení (třeba žárovky), tak tam mohou být jiné možnosti ovládání. Všechno to bude probíhat výše uvedeným způsoben – pojmenované zařízení objevit.

Jak píše @tajda_cz na Twitteru – HS100 má zásuvku Schuko, neodpovídá ČSN a některé druhy zástrček do ní nepůjde zasunout (a klasickou bakelitovou roztrojku taky ne a navíc by to bylo dost nebezpečné). Tenhle typ zásuvek je běžný v Německu a pár dalších zemích v Evropě.

TP-Link HS100 můžete koupit na Alza.cz, v lednu 2018 za 899 Kč. TP-Link má vedle obvyklých routerů a síťových věcí v nabídce ještě další zařízení pro chytrou domácnost.

TIP: Ve Všechno o Amazon Echo a Alexa najdete souhrn všech tipů a triků týkající se Amazon Echo i Alexy.

PS: K tipu se ještě vrátíme po delší době se zkušenostmi z používáním. Hlavně proto, že TP-Link a jeho zařízení pro chytrou domácnost se dlouhodobě potýkají s výpadky serverů TP-Linku i výpadky ovladatelnosti přes Echo.

Jak dostat HS100 do Apple HomeKit?

Přímo nijak, není to podporováno, ale zkuste přes HomeBridge.

Praktické zkušenosti

Pokud vám Kasa říká „fail to control device“ tak to většinou bývá řešitelné tím, že aplikaci ukončíte a spustíte znovu, pak to bude fungovat.  Samozřejmě za předpokladu, že na HS100 svítí zelené WiFi (= je připojená).

Dobré vědět je, že pro komunikaci to používá port 50443, takže pokud váš router tenhle port blokuje, fungovat to dost dobře nebude.

TIP: V Jak funguje Wi-Fi Mesh? V praxi s TP-Link Deco M5 (recenze) najdete recenzi a informace o jednom hodně povedeném produktu od TP-Linku.

Pokud vám Alexa říká „sorry XY is not responding“ (a Kasa může zásuvku ovládat a předtím to fungovalo) tak ani nezkoušejte něco řešit, tohle je zjevně na straně (jeden z mnoha příkladů z minulosti) TP-Linku – můžete zkusit odebrat a přidat Skill v Alexe, ale je dost dobře možné, že to v tu chvíli ani nepůjde (Internal Server Error).  Spíš čekejte, ono „se to“ spraví „samo“. Tady nepomůže ani vypnout a zapnout zařízení.

2018-01-05 08.28.24.png

Pokud u HS100 vypnete možnost vzdáleného (remote) ovládání, tak pro další ovládání a povolení musíte být na stejné WiFi jako je HS100 – nebude ale stačit se jenom přepnout, v Kasa se musíte vrátit na hlavní obrazovku a nechat „znovu“ načíst zařízení – pak půjde ovládat a půjde i zapnout ovládání na dálku. Mimochodem, zapnout a vypnout vzdáleného ovládání neřeší předchozí problém.

Pokud se HS100 náhodně odpojuje od WiFi, tak opět špatná zpráva, je to „vlastnost“ už pár let, kterou TP-Link stále nevyřešil.  Bude to dělat i když je signál dostatečný a důvod proč to dělá je neznámý. Druhá špatná zpráva je, že to ožije jedině pokud to prostě vyndáte ze zásuvky a zase vložíte – pokud budete zkoušet plný reset, tak vás čeká znovu peklo nastavování. TP-Link na žádné „reconnect“ nemyslel, umí jen uvedení do továrního nastavení nebo zahájení nového párování.

TIP: V Jak je to s chytrými žárovkami. Jak fungují, co můžete čekat se dozvíte základní informace o chytrých žárovkách. Je s nimi trochu více zábavy, než s prostou chytrou zásuvkou. Konkrétní příklady viz Jak funguje chytrá žárovka od Xiaomi. Včetně Alexa, Google Home a IFTTT a Chytré žárovky od TP-Linku (bílá LB120 a barevná LB130) (recenze)