TIP#1017: Jak je to s chytrými žárovkami. Jak fungují, co můžete čekat.

Do chytré domácnosti patří řada věcí. Některé z nich jsou složitější, některé extrémně jednoduché, celkově v tom všem ale panuje poněkud džungle. Daná hlavně tím, že je řada velmi různorodých výrobců, kteří navzájem vytvářejí oddělené systémy – zpravidla fungující tak, že věci v chytré domácnosti můžete ovládat na dálku (přes WiFi, Bluetooth nebo věci jako ZigBee), ale bývá k tomu nutné pořizovat aplikace od konkrétního výrobce a někdy dokonce Hub od konkrétního výrobce. Do tohoto trochu zmatku vstupují ještě věcí jako je Alexa (Amazon Echo), Apple HomeKit či Google Home.

Jedna z nejjednodušších věcí pro chytrou domácnost jsou chytré zásuvky (příklad viz Jak si pořídit a používat chytrou zásuvku: Příklad s TP-Link HS100 a Alexa Echo) a chytré žárovky.

U obou můžete vcelku v pohodě na samém počátku příliš neřešit výše popsané zmatky a prostě si kupovat věci od jednoho výrobce – bude to dobře fungovat, najdete pro to využití a (dost podstatné) naučíte se s tím pracovat.

x-originalni-xiaomi-chytra-zarovka-yeelight-barevna.png

TIP: K chytré žárovce od Xiaomi se ještě vrátíme v praktickém testu, ale rovnou prozradím, že si můžete koupit cenově velmi výhodnou klasickou bílou (Originální Xiaomi chytrá žárovka Yeelight (bílá)) nebo barevnou (Originální Xiaomi chytrá žárovka Yeelight (barevná)) třeba od Xiaomimobile.cz nebo z GearBest (barevná RGB nebo bílá). Yeelight fungují velmi dobře, včetně potřebné „cloudové“ podpory a ovládání přes Alexu či Google Home.

Chytré žárovky mívají různý rozsah schopností – od prostého ON/OFF (zapnout/vypnout) to může pokračovat na nastavení úrovně svícení (jasu), teploty světla i kompletní barevnosti.

POZNÁMKA: Chytrá žárovka bude na dálku ovladatelná jenom pokud do ní teče proud. Je to sice zjevné, ale podle jednoho z dotazů to nemusí být jasné. Její vypínač na zdi je setrvale „zapnutou“ aby byla pod proudem a pomocí aplikace ji bylo možné ovládat.  Pokud vypínač na zdi vypnete, tak ji pomocí aplikace nebudete moci ovládat.

Tyhle jednoduché věci je potom často možné kombinovat do programovatelnosti, kdy žárovku naučíte určitou posloupnost barev/jasu, můžete ji nechat reagovat na nějaké vnější vlivy, plánovat v čase zapínání a vypínání. Více žárovek můžete v aplikacích (ale i v Google Home/Alexe) kombinovat do sad a ovládat je jedním povelem.

Tohle základní využití s aplikací co funguje jako dálkový ovládač je velmi jednoduché – zvládnou to i zcela nezkušení lidé. Mobilní telefon navíc máte neustále po ruce (a čím mladší, tím spíše ho opravdu máte neustále u sebe).

„Dálkové“ jsou tato ovládání i v tom, že nemusíte být poblíž žárovky, dokonce ani na stejné sítí (WiFi). Světlo doma si můžete zapnout vlastně i z druhého konce světa – musíte ale mít dům či byt připojený k Internetu. Dost pochopitelná nutnost.

Jedna z možných vlastností je i to, že si můžete určit jak se bude žárovka chovat poté co ji zapnete přivedením proudu – tedy zda se automaticky rozsvítí či zda zůstane zhasnutá.

Jak si ukážeme na příkladu  Xiaomi Yeelight AC220V RGBW E27 Smart LED Bulb jsou tu ještě další pokročilejší (a zábavnější) věci – můžete si žárovky připojit k Amazon Echo (Alexa) či Google Home. Můžete využít starý známý IFTTT a ovládat je napojením na nějaké události či si je přidat do DO knoflíku na displeji mobilu.

Mobilní aplikace dnes už většinou myslí i na to, že vás doma je možná více a každý by měl mít možnost ovládat tam umístěná zařízení. Prakticky vždy je k dispozici jak verze pro Android, tak pro iOS (iPhone i iPad).

Jak funguje chytrá žárovka od Xiaomi. Včetně Alexa, Google Home a IFTTT najdete pokračování se slíbeným konkrétním příkladem.

TIP: Recenze a praktické zkušenosti přinášejí tipy i na věci pro chytrou domácnost. Než jich bude trochu víc a zaslouží si samostatnou sekci a ve Všechno o Amazon Echo a Alexa najdete souhrn všech tipů a triků týkající se Amazon Echo i Alexy.