TIP#1903: Co je to Amazon Sidewalk Network a jak to můžete vypnout

Amazon Sidewalk Network je “Mesh” síť tvořená zařízeními od Amazonu – funguje na Bluetooth (BLE) a 900 MHz rádiu a „nepotřebuje“ Internet ani Wi-Fi. Slouží ke komunikaci zařízení od Amazonu mezi sebou a to včetně předávání dat i mezi zařízeními, které nejsou vaše. 

V praxi se Sidewalk využije když máte například zvonek od Amazonu, který není v dosahu Wi-Fi,. ale je v dosahu chytrého reproduktoru Echo. Ten poslouží k předávání dat z/do zvonku. Nemusí to dokonce být ani váš chytrý reproduktor, klidně to může být ten od sousedů. Dosah je přitom až 100 metrů při využití Bluetooth a až 800 metrů při využití 900 MHz sítě. 

Sidewalk Amazon oznámil v roce 2019, ale až na 8. června 2021 je oznámeno plné spuštění. Skutečnost ale je, pokud už teď máte Echo nebo Ring, tak Sidewalk je aktivní. A vaše zařízení (a také vaše připojení k Internetu) může přes Sidewalk využít jakékoliv cizí zařízení. Tedy, pokud jste v USA. Jinde ne.

900 MHz (LoRa) funguje na Ring Spotlight, Ring Floodlight a na nových sférických Echo (4 generace) a Echo Show 10 (Amazon je také označuje jako Sidewalk Bridges). Starších zařízení se to netýká, ty využívají Bluetooth technologie a slouží pouze k snazšímu aktivování nových zařízení a udržování zařízení připojených, pokud vypadne Wi.-Fi. 

Podpora v různých modelech:

 • Amazon Echo (druhá generace, 2017, BLE pouze)
 • Amazon Echo (třetí generace, 2019, BLE pouze)
 • Amazon Echo (čtvrtá generace, 2020, BLE a 900MHz)
 • Amazon Echo Dot with Clock první generace, 2019, BLE pouze)
 • Amazon Echo Dot with Clock (druhá generace, 2020, BLE pouze)
 • Amazon Echo Dot první generace, 2016, BLE pouze)
 • Amazon Echo Dot (druhá generace, 2016, BLE pouze)
 • Amazon Echo Dot (třetí generace, 2018, BLE pouze)
 • Amazon Echo Dot (čtvrtá generace, 2020, BLE pouze)
 • Amazon Echo Dot Kids Edition (třetí generace, 2020, BLE pouze)
 • Amazon Echo Plus první generace, 2017, BLE pouze)
 • Amazon Echo Plus (druhá generace, 2018, BLE pouze)
 • Amazon Echo Show první generace, 2017, BLE pouze)
 • Amazon Echo Show (druhá generace, 2018, BLE pouze)
 • Amazon Echo Show 5 (2019, BLE pouze)
 • Amazon Echo Show 8 (2019, BLE pouze)
 • Amazon Echo Show 10 (2020, BLE a 900 MHz)
 • Amazon Echo Spot (2017, BLE pouze)
 • Amazon Echo Studio (2018, BLE pouze)
 • Ring Floodlight Cam (2019, BLE a 900 MHz)
 • Ring Spotlight Cam Wired (2019, BLE a 900 MHz)

Od června aktivované Sidewalk bude také sloužit pro Tile trackery a časem i pro další zařízení (viz například Echo, Tile, and Level devices join Amazon Sidewalk). 

Vaši domácí Wi-Fi může Sidewalk využít bez vašeho vědomí, ale je tam omezení – měsíčně maximálně 500 MB a jednotlivý přenos nemůže mít víc než 80 Kbps. Znamená to samozřejmě to, že “vaše” data mohou procházet skrz cizí zařízení, stejně jako cizí data skrz ta vaše – Amazon vybavil Sidewalk důkladným šifrováním, takže z hlediska soukromí se (teoreticky) nemáte čeho obávat. 

Vypnutí Sidewalk

Pokud nechcete, aby vaše zařízení podporovala Sidewalk, je možné to v Nastavení vypnout – pokud totiž máte odpovídající zařízení, tak už od loňského roku Amazon tuto funkčnost zapnul. 

Zakázat využít Sidewalk je možné v Alexa aplikaci – vyvolejte menu (vpravo dole) a pokračujte do Settings -> Account Settings -> Amazon Sidewalk. Tam je možné zapnout či vypnout Sidewalk. Navíc je tam možné zapnout/vypnout Community Finding – což je právě využití 900 MHz ráda a umožní využít vaše zařízení i pro další zařízení mimo váš domov. Nutno dodat, že Community Finding je ve výchozí podobě vypnuté.  Je tedy možné využít místní Bluetooth “síť” i bez zapojení do celosvětové sítě. 

Pokud Amazon aplikace nic takového nenabízí? Sidewalk je aktuálně (květen 2021) dostupné pouze v USA.

Jak na Amazon Alexa – další tipy a triky

Jak napojit Google Home (Alexu, atd) na mobilní data?

Google Home i Amazon Alexa potřebují k chodu Wi-Fi, jedině tak se mohou spojit se servery Google/Amazonu a řešit co chcete. Včetně případného ovládání chytré domácnosti a dalších věcí. Tahle skutečnost zároveň znamená to, že musíte mít doma (v práci, atd) něco co poskytne WiFI síť a tu musíte napojit na Internet.

TIP#1259: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu): Jak na více zařízení v domácnosti?

Mít v domácnosti (ale může to být i ve firmě) více zařízení s Alexou může být docela užitečné – můžete je používat pro hlasové povely a dotazy ve všech místnostech, hudba co jste si pustili může hrát po celém domě nebo můžete používat vše jako domácí interkom – zavolat dítě na večeři. Je poměrně snadné … Pokračování textu TIP#1259: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu): Jak na více zařízení v domácnosti?

TIP#1237: Jak dopadne vaše chytrá domácnost při a po výpadku proudu?

Tak trochu pokračování Co se stane s moji chytrou domácností, pokud vypadne Internet nebo WiFi, co mám doma? Jde totiž o stejný problém – máte chytrou domácnost – světlo, topení, zámky, klimatizace a další věci ovládáte pomocí nějaké chytré elektroniky. Ideálně navíc hlasem, přes Alexu od Amazonu, Asistenta od Google či Siri a HomeKit od … Pokračování textu TIP#1237: Jak dopadne vaše chytrá domácnost při a po výpadku proudu?

TIP#1164: Co se stane s moji chytrou domácností, pokud vypadne Internet nebo WiFi, co mám doma?

Na otázku z titulku není až tak jednoduchá odpověď. Bude to totiž záležet na konkrétním zařízení. Pokud Alexa nebo Roomba přijdou o WiFi, tak je velmi časté, že se jim nepodaří znovu připojit, dokud je nerestartujete. Alexa bez WiFi nebude fungovat vůbec, Roomba bude fungovat, vysávat a všechno, ale žádné mapičky o tom co dělala … Pokračování textu TIP#1164: Co se stane s moji chytrou domácností, pokud vypadne Internet nebo WiFi, co mám doma?

Jak naučit Alexu zjednodušené povely, zkratky? A co jsou to (Smart Home) Routines?

Pokud máte Amazon Echo (v kterékoliv podobě) a k tomu nějaké to chytré zařízení, tak jste už velmi pravděpodobně zjistili, že „Alexa, turn on kitchen (light)“ a „Alexa, turn off kitchen (light)“ je zbytečně složité. Pro členy rodiny co neumí anglicky navíc obtížně použitelné. Měli byste vědět, že s Smart Home Routines můžete tohle celé … Pokračování textu Jak naučit Alexu zjednodušené povely, zkratky? A co jsou to (Smart Home) Routines?

TIP#973: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu), díl šestý (rozdíly mezi Echo Dot, Echo, Echo Plus a dalšími)

Které Amazon Echo si koupit? Dost zapeklitá otázka, protože na výběr jich je několik (a pouze některé jsou v International podobě, tedy přímo koupitelné do Česka) a navíc existuje první a druhá generace. Liší se i cenou, což může být první zásadní omezení. Liší se ale i parametry, které se ne zcela snadno dají pochopíte … Pokračování textu TIP#973: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu), díl šestý (rozdíly mezi Echo Dot, Echo, Echo Plus a dalšími)

TIP#967: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu), díl pátý (věci, které v Česku prostě mít nemůžete)

Amazon se chová velmi záhadně co se dostupnosti některých funkčností týče. Něco je pochopitelné, protože to může vyžadovat češtinu a tu Echo/Alexa neumí. Občas je to pochopitelné z toho, že daná služba v Česku není dostupná jako taková (Pandora jako markantní příklad). Bohužel u řady dalších věci to smysl nedává a nezbývá než doufat, že … Pokračování textu TIP#967: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu), díl pátý (věci, které v Česku prostě mít nemůžete)

Načítání…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.