@365tipu

TIP#955: Jak nastavit a zprovoznit Amazon Echo (a Alexu)?

Amazon Echo (a některé další podoby jako Echo Dot, atd) jsou „inteligentní“ asistenti pro domácnost. Můžete si je pořídit přes Amazon.de, kde ale do 9. prosince 2017 narazíte na neochotu dodávat je do Česka (řešení popsané v Jak z (nejenom) Amazonu (v praxi z Amazon.de) koupit zboží, které odmítají doručit do Česka?) nebo na Alza.cz (kde narazíte na poněkud vyšší ceny, než pokud si to pořídíte přímo).  Každopádně je na vás – Alza.cz Amazon Echo nebo Amazon.de Amazon Echo  (vyhledávací odkazy na všechny dostupné modely).

TIP: Pokud na Amazon.de i po 9. prosinci 2017 (kdy Amazon uvolnil Echo i pro Česko) stále narážíte na varianty co nejdou doručit, tak vybírejte ti „International“, tam by to mělo jít u všech modelů.

Pro ovládání Amazon Echo je nutné si pořídit Amazon Alexa (Google Play, App Store) aplikaci.  Od 9. prosince jsou dostupné i pro Česko, předtím se to dalo obejít buď tím, že přesvědčíte Google/Apple že máte „ne-český“ účet nebo si stáhnete APK například z APKmonk.  Pro iPhone/iPad bylo nutné použít trik s účtem co není „v Česku“.

hero_dot-echo-plus._CB515484415_.png

Do aplikace budete potřebovat účet u Amazonu a můžete (ale nemusíte) dát přístup ke kontaktům (pro posílání zprav) a propojit s telefonním číslem (bez problému dostanete verifikační SMS i na české číslo). V Nastavení/Setting pak najdete „Setup a new device“ kde můžete vybrat mezi Echo/Echo Dot/Echo Plus/Tap následované výběrem jazyka – těch je na výběr poměrně málo, takže si budete muset vystačit s angličtinou, němčinou či čínštinou.

TIP: V Amazon Music Unlimited dorazilo do Česka, zajímavější ale je, že zde bude dostupné Amazon Echo zjistíte, že v prvním týdnu prosince 2017 konečně Amazon umožní si pořídit Echo i do Česka

Samotné první připojení k vašemu Echo probíhá přes WiFi – musíte si telefon připojit k Echu, které je zapnuté a naběhlo (svítí oranžově). Pokud je vše funkční, tak se aplikace připojí k vašemu zařízení (může chvíli trvat) a umožní vám vybrat vaši místní WiFi síť – k té se musí zařízení připojit aby mohlo komunikovat se světem i vámi. Později můžete vše změnit už přímo z Alexa aplikace. Připojení na novou WiFi také nebude příliš rychlé, takže s tím počítejte. Může se lehce objevit „Error 1“, což většinou znamená jenom to, že zkuste připojit k WiFI znovu.

2017-12-08 07.28.41

Po prvním připojení na WiFi se Echo dočká aktualizace a vy si mezitím v Nastavení zařízení nastavte metrické hodnoty (teplota a vzdálenost) a správnou časovou zónu.

Do 9. prosince 2017 platilo, že že nepůjde nastavit umístění na Prahu – Česko nebylo podporováno a umělo to jen Německo, Rakousko. Velkou Británii a USA.

Od 9. prosince můžete vybrat desítky zemí, mezi kterými je i Česko, takže to udělejte, vyplňte si i adresu, může se to hodit. Poté nastavte časovou zónu (Europe -> Paris)

A pozor, (nastavuje se to dvakrát, jednou pro samotnou aplikaci v mobilu, pak pro zařízení).

Od tohoto okamžiku by mělo být možné na vaše Echo klasicky mluvit – začít větu je potřeba slovem „Alexa“ (jde to změnit v Nastavení ještě na Amazon, Echo a Computer) a mluvit musíte řečí, kterou jste si vybrali. To co můžete používat je velmi rozsáhlé a bude tomu věnován určitě extra tip (možná i více) – na začátek se můžete podívat na Meet Alexa návod na Amazon.com. Mailem vám mimochodem přijde přehled s řadou užitečných informací.

2017-12-08 07.27.35.png

Vyzkoušet si také můžete Skills (Schopnosti) – ty se přidávají z mobilní aplikace a rozšiřují schopnosti vašeho Echa. Hodně z nich bude v Česku nepoužitelných, ale vyplatí se v nich pátrat a některé si přidávat. Můžete začít takovými zábavnostmi jako je „krabice koťátek“ nebo štěkot psů, ale hezké do začátku jsou různé druhy relaxačních schopnosti (hrají relaxační hudbu a zvuky). Je to i dost dobré na první procvičení si „mluvení na Alexu“.

TIP: Velké Echo má dostatečně dobré reproduktory, ale i tohle zařízení můžete připojit k externím – přes Bluetooth nebo přes klasický audio kabel. Připojení se také dělá přes mobilní aplikaci.

Bude běžné, že vám Alexa nebude rozumět, nakonec vaše angličtina či němčina nemusí být ideální, ale osobně k tomu musím dodat, že zvládá rozpoznávání řeči poměrně dobře. Věci kterým nerozuměla se vám objeví v mobilní aplikace a můžete je odeslat zpět jako zpětnou vazbu – což asi může být docela dobrý nápad. Můžete zkusit i Alexu vytrénovat jak mluvíte, i to lze udělat z Aplikace.

Pokud se chystáte mít Echo zařízení víc, je dobré si je přes Nastavení v aplikaci přejmenovat, většinou je vhodné třeba podle místnosti, ve které se budou nacházet. To přejmenování obzvlášť oceníte až budete řešit Jak na více zařízení v domácnosti?

Připomenutí na konec, pokud budete chtít koupit, tak viz Alza.cz Amazon Echo nebo Amazon.de Amazon Echo  (vyhledávací odkazy co vám ukážou všechny dostupné modely). To první je dražší, to druhé bylo spojené s nutností použít prostředníka pro dodání do Česka. Až od prosince 2017 by mělo být možné koupit Echo přímo.

TIP: echo.amazon.com je alternativní cesta k vašemu Echo a Alexe aniž byste museli použít mobilní telefon. Hodit se to může dost hodně, je jednodušší si procházet všechna nastavení či Skills na webu.

Jak na Amazon Alexa – další tipy a triky

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky