TIP#955: Jak nastavit a zprovoznit Amazon Echo (a Alexu)?

Amazon Echo (a některé další podoby jako Echo Dot, atd) jsou „inteligentní“ asistenti pro domácnost. Můžete si je pořídit přes Amazon.de, kde ale do 9. prosince 2017 narazíte na neochotu dodávat je do Česka (řešení popsané v Jak z (nejenom) Amazonu (v praxi z Amazon.de) koupit zboží, které odmítají doručit do Česka?) nebo na Alza.cz (kde narazíte na poněkud vyšší ceny, než pokud si to pořídíte přímo).  Každopádně je na vás – Alza.cz Amazon Echo nebo Amazon.de Amazon Echo  (vyhledávací odkazy na všechny dostupné modely).

TIP: Pokud na Amazon.de i po 9. prosinci 2017 (kdy Amazon uvolnil Echo i pro Česko) stále narážíte na varianty co nejdou doručit, tak vybírejte ti „International“, tam by to mělo jít u všech modelů.

Pro ovládání Amazon Echo je nutné si pořídit Amazon Alexa (Google Play, App Store) aplikaci.  Od 9. prosince jsou dostupné i pro Česko, předtím se to dalo obejít buď tím, že přesvědčíte Google/Apple že máte „ne-český“ účet nebo si stáhnete APK například z APKmonk.  Pro iPhone/iPad bylo nutné použít trik s účtem co není „v Česku“.

hero_dot-echo-plus._CB515484415_.png

Do aplikace budete potřebovat účet u Amazonu a můžete (ale nemusíte) dát přístup ke kontaktům (pro posílání zprav) a propojit s telefonním číslem (bez problému dostanete verifikační SMS i na české číslo). V Nastavení/Setting pak najdete „Setup a new device“ kde můžete vybrat mezi Echo/Echo Dot/Echo Plus/Tap následované výběrem jazyka – těch je na výběr poměrně málo, takže si budete muset vystačit s angličtinou, němčinou či čínštinou.

TIP: V Amazon Music Unlimited dorazilo do Česka, zajímavější ale je, že zde bude dostupné Amazon Echo zjistíte, že v prvním týdnu prosince 2017 konečně Amazon umožní si pořídit Echo i do Česka

Samotné první připojení k vašemu Echo probíhá přes WiFi – musíte si telefon připojit k Echu, které je zapnuté a naběhlo (svítí oranžově). Pokud je vše funkční, tak se aplikace připojí k vašemu zařízení (může chvíli trvat) a umožní vám vybrat vaši místní WiFi síť – k té se musí zařízení připojit aby mohlo komunikovat se světem i vámi. Později můžete vše změnit už přímo z Alexa aplikace. Připojení na novou WiFi také nebude příliš rychlé, takže s tím počítejte. Může se lehce objevit „Error 1“, což většinou znamená jenom to, že zkuste připojit k WiFI znovu.

2017-12-08 07.28.41

Po prvním připojení na WiFi se Echo dočká aktualizace a vy si mezitím v Nastavení zařízení nastavte metrické hodnoty (teplota a vzdálenost) a správnou časovou zónu.

Do 9. prosince 2017 platilo, že že nepůjde nastavit umístění na Prahu – Česko nebylo podporováno a umělo to jen Německo, Rakousko. Velkou Británii a USA.

Od 9. prosince můžete vybrat desítky zemí, mezi kterými je i Česko, takže to udělejte, vyplňte si i adresu, může se to hodit. Poté nastavte časovou zónu (Europe -> Paris)

A pozor, (nastavuje se to dvakrát, jednou pro samotnou aplikaci v mobilu, pak pro zařízení).

Od tohoto okamžiku by mělo být možné na vaše Echo klasicky mluvit – začít větu je potřeba slovem „Alexa“ (jde to změnit v Nastavení ještě na Amazon, Echo a Computer) a mluvit musíte řečí, kterou jste si vybrali. To co můžete používat je velmi rozsáhlé a bude tomu věnován určitě extra tip (možná i více) – na začátek se můžete podívat na Meet Alexa návod na Amazon.com. Mailem vám mimochodem přijde přehled s řadou užitečných informací.

2017-12-08 07.27.35.png

Vyzkoušet si také můžete Skills (Schopnosti) – ty se přidávají z mobilní aplikace a rozšiřují schopnosti vašeho Echa. Hodně z nich bude v Česku nepoužitelných, ale vyplatí se v nich pátrat a některé si přidávat. Můžete začít takovými zábavnostmi jako je „krabice koťátek“ nebo štěkot psů, ale hezké do začátku jsou různé druhy relaxačních schopnosti (hrají relaxační hudbu a zvuky). Je to i dost dobré na první procvičení si „mluvení na Alexu“.

TIP: Velké Echo má dostatečně dobré reproduktory, ale i tohle zařízení můžete připojit k externím – přes Bluetooth nebo přes klasický audio kabel. Připojení se také dělá přes mobilní aplikaci.

Bude běžné, že vám Alexa nebude rozumět, nakonec vaše angličtina či němčina nemusí být ideální, ale osobně k tomu musím dodat, že zvládá rozpoznávání řeči poměrně dobře. Věci kterým nerozuměla se vám objeví v mobilní aplikace a můžete je odeslat zpět jako zpětnou vazbu – což asi může být docela dobrý nápad. Můžete zkusit i Alexu vytrénovat jak mluvíte, i to lze udělat z Aplikace.

Pokud se chystáte mít Echo zařízení víc, je dobré si je přes Nastavení v aplikaci přejmenovat, většinou je vhodné třeba podle místnosti, ve které se budou nacházet. To přejmenování obzvlášť oceníte až budete řešit Jak na více zařízení v domácnosti?

Připomenutí na konec, pokud budete chtít koupit, tak viz Alza.cz Amazon Echo nebo Amazon.de Amazon Echo  (vyhledávací odkazy co vám ukážou všechny dostupné modely). To první je dražší, to druhé bylo spojené s nutností použít prostředníka pro dodání do Česka. Až od prosince 2017 by mělo být možné koupit Echo přímo.

TIP: echo.amazon.com je alternativní cesta k vašemu Echo a Alexe aniž byste museli použít mobilní telefon. Hodit se to může dost hodně, je jednodušší si procházet všechna nastavení či Skills na webu.

Jak na Amazon Alexa – další tipy a triky

TIP#1903: Co je to Amazon Sidewalk Network a jak to můžete vypnout

Amazon Sidewalk Network je “Mesh” síť tvořená zařízeními od Amazonu – funguje na Bluetooth (BLE) a 900 MHz rádiu a „nepotřebuje“ Internet ani Wi-Fi. Slouží ke komunikaci zařízení od Amazonu mezi sebou a to včetně předávání dat i mezi zařízeními, které nejsou vaše. 

Jak napojit Google Home (Alexu, atd) na mobilní data?

Google Home i Amazon Alexa potřebují k chodu Wi-Fi, jedině tak se mohou spojit se servery Google/Amazonu a řešit co chcete. Včetně případného ovládání chytré domácnosti a dalších věcí. Tahle skutečnost zároveň znamená to, že musíte mít doma (v práci, atd) něco co poskytne WiFI síť a tu musíte napojit na Internet.

TIP#1259: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu): Jak na více zařízení v domácnosti?

Mít v domácnosti (ale může to být i ve firmě) více zařízení s Alexou může být docela užitečné – můžete je používat pro hlasové povely a dotazy ve všech místnostech, hudba co jste si pustili může hrát po celém domě nebo můžete používat vše jako domácí interkom – zavolat dítě na večeři. Je poměrně snadné … Pokračování textu TIP#1259: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu): Jak na více zařízení v domácnosti?

TIP#1237: Jak dopadne vaše chytrá domácnost při a po výpadku proudu?

Tak trochu pokračování Co se stane s moji chytrou domácností, pokud vypadne Internet nebo WiFi, co mám doma? Jde totiž o stejný problém – máte chytrou domácnost – světlo, topení, zámky, klimatizace a další věci ovládáte pomocí nějaké chytré elektroniky. Ideálně navíc hlasem, přes Alexu od Amazonu, Asistenta od Google či Siri a HomeKit od … Pokračování textu TIP#1237: Jak dopadne vaše chytrá domácnost při a po výpadku proudu?

TIP#1164: Co se stane s moji chytrou domácností, pokud vypadne Internet nebo WiFi, co mám doma?

Na otázku z titulku není až tak jednoduchá odpověď. Bude to totiž záležet na konkrétním zařízení. Pokud Alexa nebo Roomba přijdou o WiFi, tak je velmi časté, že se jim nepodaří znovu připojit, dokud je nerestartujete. Alexa bez WiFi nebude fungovat vůbec, Roomba bude fungovat, vysávat a všechno, ale žádné mapičky o tom co dělala … Pokračování textu TIP#1164: Co se stane s moji chytrou domácností, pokud vypadne Internet nebo WiFi, co mám doma?

Jak naučit Alexu zjednodušené povely, zkratky? A co jsou to (Smart Home) Routines?

Pokud máte Amazon Echo (v kterékoliv podobě) a k tomu nějaké to chytré zařízení, tak jste už velmi pravděpodobně zjistili, že „Alexa, turn on kitchen (light)“ a „Alexa, turn off kitchen (light)“ je zbytečně složité. Pro členy rodiny co neumí anglicky navíc obtížně použitelné. Měli byste vědět, že s Smart Home Routines můžete tohle celé … Pokračování textu Jak naučit Alexu zjednodušené povely, zkratky? A co jsou to (Smart Home) Routines?

TIP#973: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu), díl šestý (rozdíly mezi Echo Dot, Echo, Echo Plus a dalšími)

Které Amazon Echo si koupit? Dost zapeklitá otázka, protože na výběr jich je několik (a pouze některé jsou v International podobě, tedy přímo koupitelné do Česka) a navíc existuje první a druhá generace. Liší se i cenou, což může být první zásadní omezení. Liší se ale i parametry, které se ne zcela snadno dají pochopíte … Pokračování textu TIP#973: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu), díl šestý (rozdíly mezi Echo Dot, Echo, Echo Plus a dalšími)

TIP#967: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu), díl pátý (věci, které v Česku prostě mít nemůžete)

Amazon se chová velmi záhadně co se dostupnosti některých funkčností týče. Něco je pochopitelné, protože to může vyžadovat češtinu a tu Echo/Alexa neumí. Občas je to pochopitelné z toho, že daná služba v Česku není dostupná jako taková (Pandora jako markantní příklad). Bohužel u řady dalších věci to smysl nedává a nezbývá než doufat, že … Pokračování textu TIP#967: Tipy a triky pro Amazon Echo (Alexu), díl pátý (věci, které v Česku prostě mít nemůžete)

Načítání…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.