@365tipu

TIP#1272: Kolik zařízení utáhne (dá se připojit na) Bluetooth?

Když se tu nedávno objevil tip týkající se mýtů okolo Bluetooth přineslo to jednu užitečnou odezvu. Zmínku o tom, jak že je to s počtem připojených zařízení. Logická otázka, protože někteří lidé si Bluetooth představují jako náhradu za připojení (třeba sluchátek) kabelem – tam do konektoru nepřipojíte víc sluchátek (Jak do jednoho audio konektoru v počítači/mobilu připojit dvoje sluchátka), než jedna. U Bluetooth to ale tak uplně není.

Maximální počet současně připojených (a aktivně používaných) zařízení je sedm. Z čistě praktického hlediska je ale lepší se držet maxima čtyř – čím více zařízení je připojeno (a čím více komunikují) tím méně toho Bluetooth připojení utáhne – záleží ale samozřejmě na tom, jak hodně dat je potřeba přenášet. Bezdrátové připojení je totiž sdíleno všemi zařízeními.

Celé to funguje stylem master-slave – master je zpravidla váš telefon, připojené věci jsou slave. Pokud chcete připojit více zařízení, tak jeden ze slave se může proměnit v další master a další zařízení se pak připojí na něj.

V samotném mobilu (tabletu, počítači, notebooku) můžete mít ale spárovaných zařízení podstatně více – připojovat je pak můžete buď ručně nebo se připojují prostě v okamžiku kdy jsou v dosahu. Dnes je běžné, že máte k mobilu připojená permanentně sluchátka a chytré hodinky či sportovní hodinky.

TIP: Jak k počítači připojit Bluetooth myš (klávesnici či dalši zařízení)?

Celé to má další malý háček – většinou nejde připojit víc jak jedno zařízení jednoho typu. Nejde tedy běžně mít dvoje sluchátka (současně funkční) nebo dvoje chytré hodinky. Pravdou to ale není u jiných typů zařízení. Viz poznámka o profilech níže. Mimochodem tohle neplatí například i pro připojení mobilních telefonů k počítači, tam jich také můžete mít připojených víc.

A aby toho nebylo málo, jedno zařízení nemusí být připojitelné k více mobilům (tabletům, počítačům). Musí něco takového podporovat (tzv. „multipoint“) a ne vždy tomu tak je.

TIP: Mrkněte na Mýty a otazníky okolo Bluetooth pro některé zábavnější věci okolo Bluetooth. Jedné zásadní věci je ale věnován samostatný tip, viz Proč je Bluetooth tak nespolehlivé?

Ještě jeden pohled

Pokud to budete mimochodem chtít ještě trochu více zkomplikovat, tak je potřeba začít řešit rozdíl mezi párovanými, připojenými a komunikujícími zařízeními. Párované zařízení totiž nemusí být připojeno. Připojené zařízení podobně nemusí aktivně komunikovat. Z toho pohledu master (host) podporuje až sedm současně připojených zařízení (slave, klient) a současně (teoreticky) neomezené množství párovaných.

Klient (slave) ale vždy má omezený počet párování – většinou od jednoho do pěti. Narazíte na to často u sluchátek, kde v návodu upozorňuji na to, ke kolika zařízením si je můžete napárovat. Co je ale podstatné, pouze jedno připojení – prostě hrát do sluchátek můžete jenom z jednoho zařízení.

Do hry pak ještě přicházejí profily, ale to je v tuhle chvíli už asi zbytečný komplikace – ty se týkají typu připojení. Audio (zvuk) profily pak umožňují zpravidla připojit jenom jednoho klienta (na kterém bude přehrávat hubba) ale HID klientů můžete připojit více (Human Interface Device, typicky myš či klávesnice).

Bluetooth LE je na tom navíc ještě jinak, tam není výše uvedené omezení na sedm připojení – ale také tam nedochází k přenosům větších objemů. A jak už asi také víte, není tam ani stejná cesta párování.

TIP: Měli byste vědět, že Vypnutí Bluetooth na mobilu či tabletu vám baterii nijak výrazně neušetří. Tak to prostě nechte zapnuté.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky