TIP#1268: Mýty a otazníky okolo Bluetooth

Bluetooth ruší WiFi (a opačně) je částečně založeno na pravdě. To proto, že starší WiFi používá stejnou frekvenci jak Bluetooth – tedy 2.4 GHz. Tu samou ale také používají domácí bezdrátové telefony a některé další technologie (včetně mikrovlnné trouby). Proto existuje 5 GHz WiFi a je lepší používat právě tuto variantu (a 2.4 GHz v routeru vypnout pokud to můžete udělat). Bluetooth na rozdíl od WiFi ale nezůstává na jednom konkrétním pásmu – umí se podstatně lépe přizpůsobit. Ve verzi 5.0 lépe než kdy předtím.

Nastavit vaše zařízení jako neviditelné pomáhá v zabezpečení je klasický mýtus, stejně jako je tomu u WiFi. Celé je to ještě navíc komplikované tím, že záplava zařízení používá pro Bluetooth přednastavená hesla 0000 nebo 1234. A jediná možnost jak zabránit objevení a připojení vašeho Bluetooth je  …. vypnout Bluetooth. Což, mimochodem, třeba u takového Apple na iPhone/iPadu už dnes vlastně nejde.

Bluetooth funguje jenom na krátké vzdálenosti je částečný mýtus. Bluetooth LE pochopitelně ano, ale jinak je to dané tím, jakou třídu Bluetooth zařízení máte. Číslování přitom paradoxně je opakem vzdálenosti – Class 3 je méně než 10 metrů, Class 2 okolo 10 metrů a Class 1 až do 100 metrů. To poslední bude zpravidla znamenat i to, že dané zařízení je napájené ze sítě (typicky Bluetooth repráčky nebo počítače). Pozor na to, že většina chytrých telefonů i tabletů je druhá nebo třetí třída.

Bluetooth škodí zdraví je mýtus, který se asi nikdy nepodaří vymýtit. Vždy budou existovat lidé, kteří „neviditelné rádiové vlny“ považují za zlo. Zejména pokud jde o mobilní telefony a tamní signál. U Bluetooth je dobré vědět, že síla signálu je jen zlomek toho mobilního – ty s největší dosahem (Class 1) 100 mW (3G/4G telefony 1000 mW respektive 2000 mW). Což v praxi znamená, že držet u hlavy (či jinde) telefon může být méně vhodné, než mít Bluetooth sluchátka, nakonec co vám brání si pořídit klasická, drátová, sluchátka. A ani u těch telefonů se nikdy nepodařilo prokázat, že by to bylo škodlivé.

Bluetooth spotřebovává baterii je věc, kterou jsme tu už řešili v samotném tipu. Bývalo to pravda v minulosti, ale od čtvrté verze Bluetooth je spotřeba výrazně menší, včetně doby, kdy se Bluetooth „marně“ snaží najít další zařízení. Existence Bluetooth LE spotřebu ještě výrazněji snížila. O tom tedy více ve Vypnutí Bluetooth na mobilu či tabletu vám baterii nijak výrazně neušetří

Nespolehlivost Bluetooth bohužel není mýtus. Podrobněji viz Proč je Bluetooth tak nespolehlivé?

Kolik zařízení utáhne (dá se připojit na) Bluetooth? je užitečné vědět, a částečně i proto, že se tam občas objevuje jeden mýtus. Že jenom jedno. Není tomu tak. Užitečný tip najdete v Jak k počítači připojit Bluetooth myš (klávesnici či dalši zařízení)?

Nemáte-li Bluetooth v počítači, tak viz Jak do počítače bez Bluetooth dostat Bluetooth? A k čemu to je? A jaké to má zádrhele?

POZNÁMKA: Potkali jste nějaký další mýtus či nejasnost okolo Bluetooth? Dejte vědět, ať můžeme doplnit.