TIP#1126: Jak se přestěhovat z jednoho Android telefonu na jiný? Jak je to se zálohováním a obnovou Androidů

Když už se mi podařilo zkoušet jak dopadne působení gravitace na Redmi Note 4, tak je čas napsat pár poznámek k „migraci“ z jednoho telefonu s Androidem na jiný (Xiaomi Redmi 6, pokud někdo chce vědět). Je tam samozřejmě pár věcí, které je dobré vědět.

Záloha/obnovení přímo od Google

Zálohu vašeho telefonu máte k dispozici v Google Cloudu – takže když tyhle dvě spojíte, tak opravdu v novém telefonu dostanete nakonec praktický totéž jako v původním. Všechny aplikace, rozložení na displeji, WiFi sítě a hesla, dokonce i budou přihlášené a nastavené aplikace, budíky, historii volání, historii prohlížeče (Chrome ne, tam je vlastní), atd.

TIP: Zálohy u Google zůstávají uložené „pořád“, tedy za předpokladu, že váš telefon používáte – přestanete-li, tak po dvou týdnech u zálohy začne běžet čas po kterém bude smazána. Vidět je můžete na Google Disku (Drive), je tam přímo složka Backups.

Obnovení ze zálohy u Google umí vrátit všechny aplikace, historii volání, nastavení zařízení, kontakty a kalendář. Jen pro některé modely (Pixel) vrací i SMS a Fotky a videa. Data některých z aplikací vám to ale nevrátí, viz níže uvedená poznámka k WhatsApp a ani vám nezajistí, že budete přihlášení v těch aplikacích, kde jste byli předtím.

Záloha/obnovení pokud máte Xiaomi s MIUI

2018-07-18 07.23.49.pngXiaomi telefony s MIUI mají jednu podstatnou výhodu, pokud jste si nastavili zálohování do Xiaomi Cloudu, tak máte k dispozici dost dobré obnovení – takže ať už původní telefon je funkční nebo už není, můžete snadno obnovit vše do dost věrného původního stavu. Včetně toho, že u některých aplikací nebudete muset řešit nové přihlašování.

Cloud od Xiaomi má v neplacené podobě 5 GB, takže se vám tam určitě nevejde všechno (záloha jednoho telefonu ale ano). Je tedy dobré si nastavit co tam chcete schovávat – zcela určitě vypněte zálohování fotek a videí (to vám stejně padá do Google, Dropboxu či jinam). Neuškodí zálohovat kontakty (ty ale máte v Google), zprávy, historii hovorů (v Google), záznamník, poznámky, WiFi (to máte také v Google), Kalendář (je také v Google) a Prohlížeč (pokud používáte Chrome, tak tam je synchronizace vlastní). Velmi užitečné je zálohování domovské obrazovky, tj. tapety, rozložení a aplikace. Vrátí se vám budíky, mělo by se vrátit nastavení upozornění (viz poznámka níže) a vedle nastavení systému (Android) hlavně nastavení MIUI (ale i to má mouchy).

Zálohování je ve výchozím stavu každých 7 dní, takže je možná vhodné si ho aktivovat častěji (lze udělat i ručně). Nezapomeňte se ujistit, že zálohy probíhají jen po WiFi, tohle nechcete posílat přes mobilní připojení.

Praktické poznámky k obnovení

Jednu věc k restore/obnovení ze zálohy ale určitě ohlídejte – budete stahovat stovky megabajtů až možná nějaký ten gigabajt dat – podle toho kolik aplikací máte v telefonu, zda budete obnovovat i fotorafie. Osobně vynechávám fotografie i ze synchronizace – tak jako tak se ukládají v Google Photo a v mém případě ještě navíc v Dropboxu a ani je do nového telefonu neobnovuji (vždy se dá podívat do Fotek Google). Každopádně, tohle určitě nechcete dělat na mobilním připojení s FUP.

TIP: Nezapomeňte si nový telefon nějaké lépe pojmenovat

Pro obnovení stačí použít zálohu z Google a pokud máte Xiaomi/Miui tak ještě z Mi Cloudu. Po téhle (dost dlouho trvající věci) ještě bude následovat určitě  aktualizace aplikací z Google Play. V záloze není přímo aplikace a její aktuální verze. A dobré vědět je, že k tomu nedojde dřív, než obnovíte z Google Play/Mi Cloudu.

TIP: První co si zprovozněte je Facebook (a případně Twitter). Ten totiž možná používáte pro přihlašování do dalších aplikací. Tohle je třeba případ Spotify, ale najdou se další.

Nezapomeňte si připravit hesla (přihlašovací údaje). Budete je potřebovat pro řadu aplikací i online služeb. Takže buď nějaký ten správce hesel do kterého se budete moci podívat (LastPass například) nebo šifrovaný bezpečný soubor s hesly co máte v počítači.

WhatsApp se připojí na nový telefon a zároveň odpojí z původního, takže pozor – než to uděláte, ujistěte se, že máte zálohu – ideálně v Google Disku. Pak na novém telefonu ověřte a připojte WhatsApp (telefonní číslo a PIN), zadejte dvou-faktorový PIN (určitě ho máte, že?) a nechte vyhledat zálohu v Google Disku.  Jinak nebudete mít původní zprávy ani média (ta se mimochodem stahují ze serverů WhatsApp, nejsou součástí zálohy). Pokud máte někde otevřený WhatsApp na webu, musíte znovu provést načtení QR kódu. K zálohování WhatsApp viz Jak od WhatsApp získat informace z vašeho účtu? Jak stáhnout všechny chaty?

Co se neobnoví je případně napojení více účtů Google – obnoví se pouze ten jeden primární. Takže pokud používáte více účtů od Google (v mém případě jeden klasický @gmail, druhý z mých G-Suite a třetí z G-Suite v Rubikon PR), tak je musíte v Nastavení znovu připojit.

Co se může ne zcela obnovit jsou widgety na ploše – může totiž dojít k tomu, že při obnovení plochy není k dispozici ten správný widget (případně není aktuální aplikace). Takže i toto můžete dořešit snadno ručně.

Pokud máte v Instagramu připojených více účtů, tak obnovení toto nezajistí – musíte si je přidat znovu. Pomoci vám může (u novějších Androidu) Google Smart Lock, ale je dost nespolehlivý. Podobné to bude i u více účtu v Twitteru.

TIP: Až se vám obnoví všechny aplikace, tak si je postupně spouštějte – jedině tak zjistíte, jestli je nutné znovu zadat hesla či nastavit něco dalšího. Využijte to i k tomu, že odstraníte zbytečné aplikace

Některé aplikace si přihlášení nepamatují – Twitter, Instagram, gReader (login přes Feedly už dlouho vůbec nefunguje, takže asi máte přihlášení přes Google účet a budete muset použít jméno a heslo), Dropbox. Tady buď budete zadávat nová přihlášení nebo použijte Google Smart Lock. Občas nebude fungovat (Twitter s tím má například potíže) a některé aplikace to nerozdýchají (Pokémon GO je dobré zvolit Logout a pak znovu přihlásit).

Dropbox si mimochodem nepamatuje zapnuté nahrávání obrázků z foťáku (Camera Uploads), takže i to bude potřeba případně zapnout. A zkontrolovat, že všechno je „jenom přes WiFi“.

Messenger se vás znovu pokusí přesvědčit o synchronizaci kontaktů (v žádném případě) a povolení práce se SMS (opět v žádném případě). .

TIP: Pokud ještě původní telefon máte, tak je docela dobré ho nechat funkční (stačí připojit k WiFi po vyjmutí SIM karty) – zjistíte totiž, že některé aplikace se neobnovily – může to být i něco jako Hangouts i Google+ – ale zkuste být trpěliví, je dost dobře možné, že se nakonec (po aktualizaci z Google Play) nakonec objeví. Dostupný původní telefon vám umožní kontrolu co vám chybí.

Jak to bude s dvoufaktorem? Pokud máte původní telefon, tak ho nechte funkční a ověřujte ve 2FA aplikaci, kterou tam máte. Až nakonec si ji aktivujte na novém telefonu – pokud používáte Authy je to podstatně jednodušší, protože nemusíte řešit nová nastavení 2FA jednotlivě. Microsoft Authenticator například musíte aktivovat znovu – dost dobrý důvod, proč tohle přidat do Authy.

Mimo WhatsApp jsou ještě některé další aplikace postavené na telefonním čísle a SMS – například Waze, Authy, ale i česká Alza.cz.

Pozor na zařízení připojená přes Bluetooth – typicky třeba Garmin a jejich chytré hodiny/sport trackery je nejprve vhodné odpojit od staršího telefonu a poté připojit k novému. Tady budete tradičně skřípat zuby a vypínat/zapínat Bluetooth i vypínat/zapínat zařízení. Případně prostě mějte trpělivost, ono se to často chytne až na třetí a další pokus.

Mobilní bankovnictví možná budou chtít znovu aktivovat – Raiffka to takto má, je nutné se přihlásit do bankovnictví v prohlížeči a „novou“ mobilní aplikaci aktivovat.

Nepočítejte s tím, že vám rozvržení ikon na ploše na novém telefonu opravdu zůstane jako na starém – je běžné, že některé ze „zmizelých“ aplikaci najdou nové místo na poslední ploše.

Od obnovení neočekávejte ani přidání dalších jazyků – osobně mám v telefonu vždy angličtinu a češtinu. Takže ten druhý (záleží s čím začnete) si musíte ručně přidat.

Neobnoví se ani nastavení spořiče baterie ve vztahu k aplikacím – musíte si tedy nějaké ty Strava/Garmin/Fitbit a podobně vrátit zpět do stavu „neomezovat“.

Nepotěší, že se obnovení netýká nastavení upozornění. Pokud jste si tedy důsledně po vypínali ty desítky zbytečných věcí, tak to budete muset udělat znovu.

POZNÁMKA: Ono výše zmíněné „zkuste spustit všechny aplikace“ je docela užitečné. Třeba takový Google Fit bude chtít odsouhlasit podmínky a znovu povolit jak sledování, tak ukládání aktivit. Stejně tak je dobré spustit Fotky Google.

A když už byla řeč o Fotkách Google, obnovení nevrátí zpět nastavení toho, které složky jsou zálohovány – tohle budete muset postupně udělat znovu. Ale je to logické, protože v novém telefonu složky ještě neexistují – objeví se až v okamžiku, kdy je vytvoří příslušná aplikace.

Nezapomeňte si v Google Play, Disku Google, Fotkách Google, Dropboxu a dalších podobných zkontrolovat kdy synchronizují a nahrávají věci. Mělo by tam být většinou nastaveno něco jako „Jenom WiFi“. Jinak na to brzy dojedete s mobilními daty.

Máte-li v telefonu SD kartu, tak ji nezapomeňte případně aktivovat jako úložiště a v Nastavení úložiště si přepnout ukládání právě na kartu. Ať si neplníte paměť telefonu. Na SD kartu si mimochodem v Zálohování a obnovení můžete nastavit vytváření místních záloh.

Pokud se původní telefon ještě občas chystáte zapnout (a nesmažete ho přes Tovární nastavení) a je na něm MIUI tak si vypněte zálohování, zbytečně by vám to znovu zaplnilo MiCloud. A nezapomeňte si na původním telefonu vypnout budík.