@365tipu

TIP#1225: Jak aktualizovat Android? Co dělat, když aktualizace nejsou?

Chcete to rychle? Odpověď na otázku z titulku je jednoduchá. Aktualizovat váš telefon či tablet s Androidem je možné pouze pokud jeho výrobce zajišťuje novější verze. Což, dlouhodobě je poměrně ošemetné téma. Pro starší telefony už aktualizace nedostanete, řada výrobců (zejména levnějších tabletů, TV boxů či telefonů) vůbec aktualizace neřeší.

Aktualizovat Android, tedy operační systém ve vašem telefonu (tabletu, TV Boxu) co je postavený na Androidu, je přitom docela důležité. Nejenom pro získání nových funkčností, ale hlavně pro opravu chyb, zejména těch bezpečnostních. V roce 2018 je Android u deváté verze (označená jako Android Pie), která byla uvedena na trh srpnu 2018 a v Jaké jsou verze Androidu si můžete udělat exkurzi do historie.

Aktualizovat telefon či tablet je skoro vždy možné tak, že v Nastavení najdete něco jako Aktualizace, Systém, O telefonu – v zásadě hledáte právě ono Aktualizace systému – může to být ale někde schované či se jmenovat trochu jinak (na TV boxech to například bývá samostatná aplikace). Vyvolání takovéto položky v menu by mělo provést kontrolu přes Internet (říká se tomu i OTA, Over The Air) a pokud je nová verze k dispozici, tak ji stáhnout a umožnit nainstalovat.

 

Mimo aktualizace systému je možné aktualizovat aplikace v telefonu (to se dělá v Google Play) a v některých případech samostatně aktualizovat systémové aplikace (třeba i ty, které tvoří ono uživatelské rozhraní, tedy GUI). Na to může být k dispozici jiná položka v menu.

Mělo by fungovat i to, že se aktualizace stahují automaticky nebo na ně alespoň dostáváte upozornění.

V některých případech jsou aktualizace od výrobce k dispozici, ale tím kdo je zdržuje je operátor.

Pro některé telefony je možné provést aktualizaci i tak, že si ji od výrobce stáhnete do počítače a po připojení telefonu přes USB provedete aktualizaci. Tímhle způsobem se na některé telefony s Androidem dá dostat nějaká jiná varianta Androidu než ta od Google (původní CyanogenMOD, dnešní Lineage OS, viz Je bezpečné si rootnout Android či udělat jailbreak iPhone či iPadu?). Něco takového se může též jmenovat „rootnutí“, reflash či alternativní ROM. A tohle byste měli dělat jen opravdu pokud víte co děláte.

Co dělat když aktualizace pro můj telefon/tablet nejsou?

Popravdě, dělat většinou nemůžete nic. To zda je aktualizace k dispozici záleží na výrobci – můžete se zkusit zeptat na technické/zákaznické podpoře výrobce, prohledat jeho web, podívat se po Internetu v diskuzních fórech.

Máte-li telefon od výrobce co nemá moc zájem o aktualizace Androidu je to dobrý důvod proč si od takovéhoto výrobce již nikdy telefon (tablet, TV Box) nepořizovat. Berte ale v potaz, že telefon starší než dva roky už není v řadě případů možné na novější verze Androidu posunout i z čistě z technických důvodů.

TIP: V Jak aktualizovat iOS? je toto téma řešeno pro Apple iOS, tedy pro iPhone/iPad/iPod. Tam je to s aktualizacemi jednodušší, je to jeden výrobce, jedno hardware. Ale i tam platí, že po zhruba dvou až třech letech už nový iOS k dispozici nebude a stará zařízení zůstanou na nějaké starší verzi.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky