Jak obnovit předchozí systém po aktualizaci na Windows 10?

Zkusili jste přejít na Windows 10 a nějak se vám to nelíbí nebo nepovedlo? Může se stát, byť moje zkušenosti ze tří strojů jsou, že je to povedená verze Windows a všechno šlape a navíc je tam řada nových pěkných věcí (viz Všechno co jste chtěli vědět o Windows 10. A Windows vůbec).

Na návrat k původním Windows máte měsíc od aktualizace. Zůstávají totiž uložené a stačí se prostě vrátit zpět. A to že zůstávají uložené mimochodem znamená, že vám také zabírají poměrně dost místa na disku (ale o tom až někdy jindy, byť prozradím, že to najdete ve složce Windows.old).

Jak obnovit předchozí systém po aktualizaci na Windows 10?

Ale teď k tomu, jak vrátit zpět původní sedmičky nebo osm tečka jedničky. Přes Start menu a Nastavení přejděte do Aktualizace a zabezpečení (Update & Security). Tam najdete Obnovení (Recovery) a volbu „Přejít zpátky k (vaše původní verze Windows). Po zodpovězení otázek proč že to vlastně chcete jít zpět váš čeká ještě pár upozornění (například, že váš notebook bude vhodné zapojit do napájení, že budete potřebovat původní lokální heslo, atd).

Návrat by mohl být poměrně rychlý a teoreticky bez problémů, ale může se stát, že na ploše nebudou fungovat některé odkazy na programy (třeba Internet Explorer, který ve Windows 10 odešel do zapomnění).