@365tipu

TIP#524: Jak se zbavit příliš dlouhého seznamu úkolů? Prokrastinací určitě ne

Příliš se věcem okolo GTD na @365tipů nevěnuji, ale když už tu je ono ‣ GTD aneb jak prorazit prokrastinaci tak neuškodí, občas přidat nějaké to moudro, nebo spíše, radši, životní zkušenosti. Jedna taková zásadní samozřejmě je, že čtením o tom jak zvládnout věci je nezvládnete. Ale je dost jisté, že si o tom stejně rádi přečtete.

Život mě naučil jak zvládat zdánlivě nezvladatelné a ten princip je hrozně jednoduchý. Možná je to označitelné starým známým JUST DO IT. Možná nějak jinak, ale pointa je pořád stejná. Pokud nedokážete určit prioritou výběr něčeho na čem prostě začít dělat, tak začněte dělat na čemkoliv. Je jedno co to bude, hlavní je, že se vám bude postupně dařit likvidovat věci v „todo listu“. A čím více se vám jich podaří zlikvidovat, tím lepší pocit budete mít. Což paradoxně povede k tomu, že vám to půjde víc a víc od ruky.

Mít priority a termíny je sice velký pomocník v určování toho co udělat nejdříve, ale často je to spíše k zlosti. Nemůžete si vybrat něco, co se vám chce udělat víc, než to ostatní. Věci co se chtějí dělat se totiž dělají lépe, nedrhne to tolik. Což možná můžete občas využít, když vám něco prostě nejde, nechte to chvíli ležet a dodělejte něco jiného – ale prosím pozor, jestli se vám touto metodou podaří rozdělat desítky věci a nedodělat nic, tak jste na cestě k zhroucení.

@365tipů je vlastně i prokrastinační odbočka

Osobně jsem zjistil, že @365tipů mi hodně pomáhá v tom, že je to pevný bod. Vím, že každé ráno musí vyjít další tip. Něco jako osobní hrdost mi nedovolí vynechat, nebo to možná není hrdost, je to taková soutěž sama se sebou. Protože to je ale něco co mne stále  baví, tak je (relativně) snadné tohle dodržet.

Znamená to ale i to, že některé věci pro @365tipů jsou přímo či nepřímo pomocí pro jiné úkoly a projekty. A také to, že se mi ráno (vstávám v 7:00, většinou i o víkendu) podaří velmi rychle nastartovat mozek. A také to, že vím, že nemohu psaní pro @365tipů věnovat příliš času, nestíhal bych věci, které znamenají placení od zákazníků.

V okamžiku kdy se nedaří s něčím jiným, kdy se do něčeho jiného zoufale nechce, je možné utéct k napsaní dalšího tipu.

Pravidlo první hodiny

V The “First-Hour” Rule will help you tackle tough projects jsem četl o pravidle „První hodiny„, vypadajícím docela prakticky. Má „první hodina“ je většinou právě @365tipů, ale záleží na tom jestli nemusím ráno brzy vyrážet po pracovních povinnostech. V povídání o pravidle „první hodiny“ jde ale trochu o něco jiného, uvádějí, že je snadné se vnitřně dohodnout sám se sebou, že „na tom teď budu dělat hodinu“, než „budu na tom makat celý den“. Ale také to, že když už jste na tom hodinu makali, tak je snadné na to ještě hodinu pokračovat.

Všechno tohle má jeden závěr. Vždy je dobré si najít nějakou pomůcku, pravidlo, co pomůže se zvládáním věcí, které se na vás valí. Ale jednu věc je nutné dodat. Pokud si toho na sebe navalíte moc, ani tohle vám nepomůže. Tam budete potřebovat něco jiného. Naučit se říkat ne. Ale o tom možná někdy jindy.

POZNÁMKA: Čím začít když je moc věcí k udělání? Věcí, do které se vám chce nejméně …  tak trochu navazuje na předchozí.

Co je to Paretovo pravidlo? Proč nás tak fascinuje 80/20? Tady najdete jeden šikovný princip uplatnitelný velmi dobře v GTD, ale platící v řadě dalších oblastí. Právě při rozhodování toho co máte udělat nejdříve je tohle pravidlo užitečné.

Poněkud úzce související čtení? Jak řeším nové projekty, vlastní i pro klienty

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky