@365tipu

TIP#718: Čím začít když je moc věcí k udělání? Věcí, do které se vám chce nejméně …

… a víte proč? Protože ty další věci už nepotřebují tolik motivace a přemáhání k tomu, abyste je udělali. Pokud si myslíte, že tyhle chytré GTD jsou všechny stejně legrační a žádné podobné chytré poučky vlastně nepotřebujete, tak máte určitě taky pravdu. Na druhou stranu, je spousta právě takovýchto drobností, které vám pomohou pomoci.

V dřívějším Jak se zbavit příliš dlouhého seznamu úkolů? Prokrastinací určitě ne se už řešilo, že jedna z cesta jak dosáhnout stavu „hotovo“ je, „prostě začít“. Začít alespoň něčím, místo dlouhého rozjímání, co byste vlastně měli udělat.  Což se pochopitelně říká stejně snadno, jako když někomu radíte, že má přestat kouřit. A že má prostě ze dne na den přestat (někdo to dokáže, někdo ne, to je celá pointa). Vždy je ale důležité alespoň něco začít dělat a postupně se tak prokousávat vším co máte udělat.

Výše uvedené tak trochu předpokládá, že váš seznam věcí k udělání má tak nějak víceméně podobnou prioritu. S ohledem na možný vznik problému byste se totiž měli vrhnout na věc, která nejvíce hoří.

Víme ale, a v Co je to prokrastinace? A proč mění svět okolo nás i v nás? je o tom řeč, že potvornost jménem prokrastinace nakonec ale stejně zpravidla zvítězí a vy raději začnete dělat to nejméně podstatné, ale zároveň také nejméně vyžadují přesvědčení se k činnosti.

Skutečnost ale nakonec je, že pokud si opravdu z věcí k udělání vyberete jako první tu, kterou se vám chce udělat ze všeho nejméně, prospěje to při dělání věcí dalších. Ideálně pokud právě začínáte den a máte ještě dostatek elánu. Později už to totiž s vaší schopnosti dělat méně příjemné věci bude horší a horší.

Co je to Paretovo pravidlo? Proč nás tak fascinuje 80/20? Tady najdete jeden šikovný princip uplatnitelný velmi dobře v GTD, ale platící v řadě dalších oblastí.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky