@365tipu

TIP#404: Co je to prokrastinace? Jak se pozná a jak s prokrastinací bojovat?

Čas se vrátit ke zdejšímu GTD tipům. Těm co mají podtitul „jak prorazit prokrastinaci“ (ano, prorazit, nikoliv porazit). Je čas vysvětlit, co to vlastně ta prokrastinace je. Tedy mimo to, že je to slovo pocházející z anglického procrastinate, které má jeden zásadní klíčový význam „odložit aktivitu, dát stranou něco„, k čemuž je vhodné dodat „co máte udělat„. A tohle slovo pochází z latiny, kde najdete procrastinat s přímým význame „odložit na zítřek“.

Vtip s prokrastinací je ten, že dnes se stala označením odkládání věci, které musíte udělat, ale raději jdete dělat něco jiného. Proto je třeba Facebook největším prokrastinačním nástrojem na světě. Ale nejenom on. Proto raději půjdete uklízet, než byste se učili do školy. Byť uklízení nenávidíte, stejně jako nenávidíte učení se do školy.

Skutečnost je ta, že prokrastinace není špatná, tedy pokud ji dokážete zvládat. Pokud existence činnosti vyvolané prokrastinací přeci jenom pomáhá. Třeba v tom, že uděláte něco, co stejně udělat musíte. Jen vás  prostě právě baví to dělat víc, než onu odkládanou věc.

V češtině máme staré přísloví, co můžete udělat dnes, neodkládejte na zítřek. Je na něm vidět, že už před staletími měli naši předkové stejný problém. Věci odkládali. A pokud se zrovna prostě neoddávali lenošení, tak velmi pravděpodobně také prokrastinovali.

Kořeny slova procrastionation podle všeho sahají do roku 1755, tehdy se nejspíš poprvé objevilo ve slovníku (konkrétně v A Dictionary of The English Language) a přišlo s vysvětlivkou „Delay; dilatoriness“.

S prokrastinací souvisí i jeden z častých nešvarů v GTD, dělání věcí na poslední chvíli. Je jasné, že pokud to co máte udělat neustále odkládáte (kvůli věcem lepším a zajímavějším), tak to dopadne klasicky. Učením se na poslední chvíli, noční směnou, kdy rychle musíte zvládnout to, co jste v pohodě mohli dělat dny či týdny předtím.

Dnes se prokrastinace často označuje jako zlo. Něco špatného, negativního a něco s čím je potřeba bojovat, něco co je potřeba zničit. Osobně mám za to, že prokrastinace je ve skutečnosti nesmírně užitečná, že dokonce pomáhá tomu, abyste se posunuli kupředu, něco dokázali.  Nebo, v jiném pohledu, vlastně není ani špatná ani dobrá, prostě je. A pokud nevede k tomu, že jste permanentně v pozici neplnění úkolů a úloh, tak je dobře, že patří k vašim zvykům.

TIP: Čím začít když je moc věcí k udělání? Věcí, do které se vám chce nejméně vám možná pomůže mít hotovo, ale také vás třeba zachrání před prokrastinováním.

Jak se prokrastinaci vyhnout?

Disciplínou, jak jinak. Prostě tím, že máte jasně dáno co musíte udělat a to co jste si naplánovali, to také dodržíte. Nic zázračného na tom nehledejte, žádné zaručené postupy neexistují. Je to jenom ve vás. A hlavně, ve vaší hlavě.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky