@365tipu

TIP#904: Zaplňte si kalendář, ať vám ho nemohou zaplnit další lidé.

Když jsem na konci dubna 2017 chtěl začít hodně jezdit na kole, tak jsem to vyřešil tak, že od pondělí do čtvrtka jsem si 16:00 až 18:00 dal do kalendáře „kolo“.  Nejenom, že to byla pro mne samotného každodenní připomínka „běž jezdit“, ale mělo to zásadní efekt v podobě rezervace místa v kalendáři. Nikdo mi tam nemohl přidat schůzku.

Hodně jsem to dodržoval, byť čas od času nezbylo, než vynechat. Případy vyvolané počasím. nebo třeba tím, že jsem ten celý den školil či byl mimo Prahu, výjimečně proto, že schůzka nebyla možná jinak. Důležité je, že to dobře fungovalo. A pokud s ptáte proč tam nebyl i pátek, tak to proto, že v té době je nutné udělat týdenní rodinný nákup. Nebylo tam nutné dávat ani sobotu a neděli, tam žádné „násilné“ obsazení kalendáře nehrozilo. A chodil jsem na kolo i na tři až čtyři hodiny.

Máte-li prázdný kalendář, neznamená to, že máte přemíru času. Máte-li plný kalendář, tak je to dobrý stav. Chce to ale jednu zásadní věc, dostat do něj produktivní věci. Což málokdy jsou schůzky a jednání (jsou čestné výjimky), věci na které musíte dlouho jet a dlouho se odtamtud vracet. Pokud jste volnonožec, tak navíc hrozí, že čím více klientů máte, tím více ne zcela produktivních věcí se na vás bude valit.

Řešení je hodně podobného tomu s „kolo“ od 16:00-18:00. Zaplňte si kalendář bloky kdy budete pracovat. Kdy budete psát, programovat, řešit projekty, plánovat, kontrolovat. Zaplňte si ho ale i bloky pro relaxaci, sport, odpočinek. Není potřeba si rezervovat celé dny či půl dny, stejně tak dlouho nevydržíte být efektivní. Stačí hodinové, dvouhodinové bloky, podle toho jaký typ dříče jste.

Pomůže vám to i při odmítání schůzek a jednání. Prostě máte někde obsazeno, takže není důvodu k tomu, abyste tam dávali cokoliv jiného. Zejména to pomůže tam, kde vám do kalendáře mohou schůzky dávat kolegové či klienti – nemusí vědět co tam máte, od toho jsou kalendáře nastavitelné jako soukromé, stačí vědět, že máte obsazeno.

TIP: Toto je přírůstek do ‣ GTD aneb jak prorazit prokrastinaci. Najdete tam řadu dalších užitečných tipů jak mít hotovo

PS: Další čtení co by se vám mohlo hodit je  a velmi úzce související 

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky