@365tipu

TIP#1703: Jak mezi iPhone, iPadem, Mac počítačem a Windows či Androidem přenést webovou adresu (URL)

Máte na Mac Booku či Windows otevřenou nějakou webovou stránku a chcete si ji otevřít i na iPhone či Androidu? Hodně častá situace, jedno ve kterém směru. Může to být článek, odkaz do e-shopu či map, prostě chcete otevřít v prohlížeči na jiném stroji totéž co máte už někde jinde otevřené.

Handoff od Apple

Na jablečné plaformě je to snadné – pokud máte vše od Apple tak tohle je základní výbava jménem Handoff a pokud používáte pro broudání Safari tak se otevřené stránky synchronizují „skrz“ Wi-Fi/Bluetooth a fakt, že zařízení jsou blízko sebe.

V otevřeném Safari na Mac/MacBooku uvidíte stránku otevřenou na mobilním zařízení v nově otevřeném okně (command+T) ve spodní části, pod Siri Suggestions.  V mobilním Safari je to stejné, klikněte si na zobrazení otevřených stránek a poté na „+“ pro novou a trochu odrolujte, bude tam vidět, co máte otevřené na Macu.

Občas se ikonka Chrome či Safari ukáže v Docku doplněná o symbol informují i tom, že jde o Chrome/Safari otevřené na mobilním zařízení. Ani na tohle se ale nejde spolehnout. Prostě to občas funguje, občas ne – v docku je na levé straně pokud ho máte dole, vespodu pokud ho máte vpravo). Podobně se to děje na iPadu, i tam se objevuje v Docku.

Ikonka Safari vpravo v Docku s ikonkou ukazující, že jde o stránku otevřenou na jiném zařízení

Má to samozřejmě háček. Občas se prostě nic neukáže, občas to funguje.

Chrome (ale i Firefox) všude

Pokud na iPhone/iPadu/Mac OS používáte Google Chrome, tak je to také jednoduché a bude to fungovat i mezi Windows, Androidem i Linuxem – stačí když budete v Chrome přihlášení ke svému účtu od Google a mít aktivní synchronizaci. Stránky otevřené na jiných zařízení najdete v Historii. Mezi počítači je tam vidět přímo i název počítači, mobilní zařízení tam odlišena nejsou, ale jejich nedávno otevřené stránky jsou v historii zaznamenané.

Firefox má stejnou funkci (Synced Tabs) k nalezení v menu. Opět platí, že musíte být v prohlížeči přihlášení k Firefox účtu a mít aktivní synchronizaci.

Chrome (pouze)

V Chrome je přímo dostupná „odeslat na vaše zařízení/send to your devices“. V iOSu to najdete ve sdílecím dialogu, ve Windows v menu pod pravým tlačítkem myši ve stránce nebo v URL. Na Androidu také ve sdílecím dialogu (je dostupný po rozkliknutí adresního políčka). Odeslat pochopitelně jde jenom na zařízení kde jste v Chrome přihlášení pod stejným účtem jako na výchozím.

AirPlay na Apple

Druhá možnost na jablečné platformě je AirPlay – to vám umožní sdílet webovou adresu nejen mezi vlastními zařízeními, ale také s čímkoliv jablečným od někoho jiného. Vyvolaté klasicky přes sdílecí prvek -> AirDrop v Safari (Chrome, či dalším prohlížeči). Pokud sdílíte do vlastního zařízení, tak se automaticky stránka otevře. Pokud s někým třetím, musí to odkliknout. Tato varianta samozřejmě funguje pouze na jablečných zařízeních, Windows, Android ani Linux AirPlay neumí.

iCloud synchronizace

iCloud sync pro Safari znamená ještě další možnost. Klikněte v Safari na přehled otevřených záložek (ikonka dvou překrývající se stránek) a když odrolujete dolů, tak tam najdete přehled vašich zařízení a tam otevřených záložek. Proč to Apple udělalo nepřehledné tím že to při zobrazení na výšku překrývá přehled záložek se raději neptejte.

A pozor, má to často zpoždění, takže tam nemusí být nic aktuálního. Stejně jako je možné, že na iPhone uvidíte Mac i iPad zatímco na Macu se vám iPhone neukáže ani omylem.

TIP: Jak zjistím kam vede zkrácená URL, aniž bych na ní musel kliknout?

POZNÁMKA: Pokud používáte Chrome a Safari tak se to chová ještě zmatenější protože z iPhone vám to bude ukazovat (a otevírat) otevřené stránky v Crome pokud jste si ho nastavili jako výchozí prohlížeč (logické) a nebude vám ukazovat co je otevřeno v Safari.

QR kód

V krajním případě můžete mezi počítače a mobilem/tabletem přenést adresu přes QR kód. Což má samozřejmě háček v tom, že ho musíte být na počítači vygenerovat. Některé stránky ho zobrazují, ale tam kde ne můžete použít nějaké rozšíření pro generování QR kódu nebo některý z webu kam copy/paste dáte adresu. Tady viz Jak číst a vytvářet QR kódy a co to vlastně ten QR kód je

Některé prohlížeče umí přímo generovat QR kód, hodí se pro přenos z počítače do mobilu. V Chrome to najdete v kontextovém menu stránky.

E-mail nebo chatovací aplikace

Odkaz na webovou stránku si můžete samozřejmě poslat e-mailem nebo přes jakoukoliv chatovací aplikaci (Messenger, WhatsApp) či dokonce přes SMS.  Na jablečné plaformě opět přes sdílecí knoflík. Možnost zcela univerzální a na platformě nezávislá. Jen trochu pomalejší, ale na druhou stranu, zcela spolehlivá.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky