TIP#188: Jak číst a vytvářet QR kódy a co to vlastně ten QR kód je

Málokdy najdete technologii, která má velmi zajímavé možnosti, ale je tak málo rozšířená a navíc způsobuje tolik zmatení. V tomto případě je řeč o QR kódech, takových těch podivných čtverečcích vyplněných dalšími čtverečky. Moje žena při jedné debatě konstatovala, že si vyfotí QR kód a „ono“ to zaplatí fakturu. Věděla, že se k tomu tyhle malůvky dají používat (osobně to považuji za jednu z nejlepších věcí z těch, co jsou spojené s QR kódy), ale už netušila, že k tomu ve skutečnosti potřebuje ještě bankovní aplikací. A takhle nějak je to se vším okolo QR kódů.

QR kódu se někdy říká 2D čárový kód a je to poměrně trefné označení – protože QR kód opravdu je čárový kód. Ta změť čtverečků jenom obsahuje informace. Může to být webová adresa (často používané na billboardech či letácích), kompletní vizitka ve podobě co si můžete uložit do mobilu, stovky až tisíce znaků textu (včetně HTML) který si zobrazíte. Nebo jakákoliv strukturovaná data – tedy třeba právě ony pokyny pro bankovní aplikací, kam že má zaplatit kolik peněz i s nějakými dalšími připojenými údaji.

TIP: V Co je to EAN? A jakou to má spojitost s 666 a kontaminací potravin? se dozvíte něco více o klasických 2D čárových kódech.

Jak mohu QR kódy číst?

Abyste z QR kódu dostali potřebná data, musíte mít nějaký program, který je umí „vyfotit“ a poté „dekódovat“. Může to být třeba Goggles od Google (k nalezení v Bez jakých aplikací se neobejdu v Androidu?) nebo čtečka QR kódu od Seznamu. Nebo prostě cokoliv dalšího, co najdete v App Store, Google Play či Windows Phone obchodech pod „QR Code Reader“ či „QR Code Scanner“. Dávat konkrétní tipy je těžké, podobných aplikací jsou záplavy (a většina z nich bude zadarmo).

Číst QR kód bude umět i aplikace, které ho potřebují – takže právě třeba již zmíněná bankovní aplikace.

K čemu použijete ty předchozí? K tomu abyste se dozvěděli co je v QR kódu na který koukáte – a pokud je to adresa (URI) tak ji to otevře (viz Mám do inzerce dávat QR kódy s webovou adresou?), pokud je to vizitka, tak ji to uloží do kontaktů. Pokud tam bude obrázek, ukáže vám ho, pokud je to text či HTML dokument, tak vám ho také ukáže.

Co dělat pokud nemáte mobilní telefon či tablet s kamerou?  Pak potřebujete QR kód jako obrázek (JPG, PNG, GIF, atd) a můžete ho nahrát do některé z následujících webových služeb či aplikací:

Opět platí, že když budete sami hledat, najdete možná dobře desítky dalších.

V Jak funguji QR platby? Jak platit QR kódem? najdete „návod“ jak pomocí QR kódů platit.

Hodně užitečné čtení je v Jak na mobilu naskenovat/přečíst QR kód co je v mobilu (a nemůžu ho přečíst kamerou)

Jak mohu QR kódy vytvářet?

Na vytváření QR kódů opět musíte mít nějaké to software, dostupné buď jako online služba, aplikace do počítače nebo jako knihovny pro různorodé webové prostředí, CMS (redakční systémy), atd.

Je samozřejmě fajn, pokud se něco předem zkusíte naučit, ale zcela nutné to není. Byť je třeba dobré vědět, že QR kódy mají různé „rozměry“ – čím větší, tím více informace se tam vejde. Pak je také dobré vědět, že když už je budete chtít tisknout či zobrazovat, tak by měly být dostatečně velké, ale nemusí být zase až tak moc velké – záleží i na tom, z jak velké vzdálenosti je budou lidé chtít číst.

  • QR Code Generatorgoqr.me – je místo, kde třeba můžete začít zkoušet. Zjistíte tam i spoustu dalších informací o QR kódech. Nezapomeňte si vlevo vybrat jaký typ informací je v QR kódu uložený.

TIP: Předchozí služba vám umožní snadno vytvořit vizitku prostě tak, že vyplníte vše potřebné – můžete to ale udělat i sami, pokud víte jak vypadá vcard formát. QR kód vizitky nakonec není nic jiného, než prostý text. Jak to v praxi vypadá nakonec můžete vidět na následujícím obrázku

Vizitka v QR kódu
  • QR kód obsahuje adresu 36tipůQR Stuff www.qrstuff.com – umí vlastně totéž, datových typů (viz levá část) umí podstatně víc a ještě si můžete pohrát s nějakým tím obarvením. Výsledek pro schování https://365tipu.wordpress.com do QR kódu můžete vidět vpravo. Je na něm dost dobře vidět, v porovnání s předchozím QR kódem, že malé množství informace bude znamenat menší (a méně komplikovaný) QR kód.
  • Další QR Code Generatorwww.qr-code-generator.com – je trochu jednodušší varianta, ale opět nezapomeňte na výběr typu obsahu.
  • Google má (nebo spíše měl, protože teď sice funguje, ale už asi není podporovaná) pomůcku pro generování QR kódu prostým využitím URL GET požadavku.

Stejně jako u čteček, i zde by bylo možné pokračovat s desítkami dalších příkladů – pokud chcete, tak „QR Code Generator“ nebo „create QR code“ ve vyhledávači vám najde řadu dalších.

Co ještě dodat?

To „QR“ mimochodem znamená „Quick Response“ a mělo to znamenat něco jako „kód rychlé reakce“. Celé je to standardizované (od června 2000 jako ISO 18004), dokáže to být čitelné i při poškození, lze do toho montovat i obrázky a loga, může to mít i trochu jiné tvary. Maximálně do QR kódu dostanete něco přes sedm tisíc číslic, přes čtyři tisíce znaků a číslic nebo necelé tři tisíce obecných osmibitových dat.

Vedle těchto klasických QR kódů existovalo ještě několik jiných pokusů, včetně toho, že například Microsoft měl vlastní – byl barevnější, nebyly to čtverečky, ale neujal se.

Zajímavé může být ještě to, že původní důvod vynalezení QR kódu bylo sledování výroby v automobilovém průmyslu – dnes se QR kódem můžete stále na některých produktech či dílech setkat (a nejenom v automobilovém průmyslu) – tradiční čárové kódy tam totiž nestačily (mají příliš malý objem informací).

Jako u všeho „digitální“ i zde je nutné myslet na bezpečnost. Více v Jsou QR kódy bezpečné? Co hrozí při používání?

Umí lidé číst QR kódy?

Tohle je poměrně nesnadná otázka s nejistou odpovědí. Protože pro čtení QR kódu si musíte opatřit čtečku (a ta nebývá předinstalovaná), je to s QR kódy prostě trochu komplikované. Dobrá motivace pomáhá, takže například právě bankovní QR kódy jsou vynikající věc (stačí je tisknout na faktury, zobrazovat v zákaznickém systému, atd).

Kolik procent lidí umí číst QR kódy moc nevíme, zejména nevíme aktuální data (rok 2013 například hovoří že je opakované používalo 6 % žen a 19 % mužů, ale také třeba že dvě třetiny Čechů nevědí co jsou QR kódy).

TIP: Více o tom jak se používají platební QR kódy najdete na www.qr-platba.cz