@365tipu

TIP#1491: Jak funguji QR platby? Jak platit QR kódem?

Tohle je taková zajímavá věc. Pro někoho kdo QR platby používá už roky (a navíc je považuje za jeden z nejlepších způsobů využití QR kódu) je to věc zcela zřejmá a jednoduchá. Ale pro někoho kdo se jenom dozví že „může platit QR kódem“ je to něco neuchopitelného a nepochopitelného. Takže je čas to vysvětlit.

QR platba (a QR placení) využívá QR kódy, ty jste určitě alespoň potkali. „2D čárový kód“ je změť čtverečků – ty umí číst mobilní telefon přes kameru – stačí ji namířit na QR kód a zjistíte, že je v něm něco schované. Může to být webová adresa, text, e-mail, adresa v mapách, ale také pokyny k platbě – tj. číslo účtu kam něco zaplatit. Usnadní vám to jednu podstatnou věc, nemusíte opisovat číslo účtu, variabilní symboly ani další potřebné věcí k zaplacení.

qr-platba-graficky-manual1.gif

Důležité a zásadní je – abyste mohli platit QR kódem musí to podporovat vaše bankovní aplikace. Nestačí, že QR kód dnes přečte kterýkoliv telefon – potřebujete na platební QR kód namířit kameru přes vaši bankovní aplikaci. Pokud to ta vaše neumí, tak žádné placení QR kódem nemůžete dělat – sám QR kód nestačí a žádnou „spešl“ appku pro placení QR kódem si opatřit nemůžete.

Vyplnění příkazu k platbě, o to tu jde

Většinou to funguje tak, že v bankovní aplikaci jdete tam kde zadáváte příkazy k platbě – někde tam bude možnost využít QR kód. Ať už „sejmutím“ právě přes foťák nebo nahráním z fotky co máte uloženou v mobilu. Vyplníte si tím údaje potřebné pro příkaz k platbě, měli byste si je zkontrolovat, můžete je i opravit (třeba nastavit jiné datum, atd) a pak už je klasicky přes bankovní aplikaci odešlete bance aby došlo k zaplacení.

Osobně mám Raiffku a jejich aplikace to umí už roky. Žena má Spořitelnu a tamní George to také bez problémů umí. Pokud máte banku co v mobilní aplikaci neumí číst QR kódy, reklamujte to. Nebo změňte banku.

QR kódy často umí na faktury generovat i účetní/fakturační programy (mnou používaný Fakturoid to například umí) a je běžné, že při placení na e-shopech také dojde k zobrazení QR kódu (využívám velmi často na Alza.cz). Je to nesmírně pohodlné, stačí namířit mobil na QR kód a nechat aplikaci zaplatit. Samozřejmě to nejde jen tak, musíte zadaný pokyn ověřit přesně jako kdybyste ho zadávali ručně.

Pokud chcete víc technické věci tak můžete mrknout na qr-platba.cz. Najdete tam i další užitečnou věc, můžete si sami vytvářet QR kódy obsahující pokyny k zaplacení právě na váš účet. Pokud chcete tvorbu automatizovat můžete využít i REST API a získávat tak QR kódy pro (třeba) vaši webovou aplikaci.

Samozřejmě, dejte si pozor, jestli v QR kódu je opravdu správné číslo účtu a není to nějaký podvrh. Řeč je o tom i v Jsou QR kódy bezpečné? Co hrozí při používání?

TIP: Užitečné věci ke QR kódům najdete v Mám do inzerce dávat QR kódy s webovou adresou?Jak číst a vytvářet QR kódy a co to vlastně ten QR kód je

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky