@365tipu

TIP#774: Má smysl si na WordPress.com zapínat WordAds?

Pokud používáte WordPress.com (což právě @365tipů dělá), můžete si v placených tarifech zapnout WordAds a na vašich stránkách se budou zobrazovat inzeráty a vy budete dostávat podíl z příjmů. Působí to jako zajímavá možnost jak si přivydělat webem či blogem. Druhá možnost je, u placeného WordPress.com, že zobrazování inzerátů potlačíte (na neplacené variantě je tam budete mít, ale žádné peníze z toho mít nebudete).

Kolik získám měsíčně peněz?

WordAds jsem zapínal v listopadu 2016 coby další dlouhodobý test. Do února 2017 je podíl ze zobrazování inzerátu 14.45 USD, s výjimkou prosince (7.69 USD) jsou všechny měsíce pod 2.50 USD. Při počtu zobrazení inzerátů okolo 30 tisíc za měsíc.

Pokud vezmete v úvahu, že WordAds na @365tipů zobrazuje dva inzeráty pod článkem a počet zobrazených stránek měsíčně je okolo 150 tisíc, tak je vidět docela zvláštní bídný výsledek. Poměrně dost způsobený tím, že do WordAds často padají prostě reklamy na WordPress, byť tedy 10 % podíl placené reklamy (s ohledem na počet zobrazení) je hodně špatný.

2017-04-26 08_07_39-WordAds Earnings ‹ @365tipu — WordPress.com.png

Celkem jde o 115 tisíc zobrazení, takže v zásadě za 1000 zobrazení přišlo 1.2 centu, tedy něco okolo tří korun.

Chcete-li to nazvat jasně a otevřeně, podíl ze zobrazené reklamy je směšný. WordAds má navíc měsíční zpoždění, takže na konci dubna ještě nebudete vědět, kolik „dostanete“ za březen. Ale pokračujme dále.

Co tam vlastně WordPress.com (Automattic) pouští za inzerci?

Do WordAds většinou padají reklamy z Google a čas od času z jiných inzertních sítí. V drtivé většin případů je to odpad. Reklama mířící na podvodné stránky a weby, reklama na hubnutí. Masivně se tam objevuje retargeting, takže pokud jste třeba vlezli na SproutSocial, budete to vidět neustále. Běhají tam samozřejmě i normální reklamy z Česka, ale když to budete pár měsíců sledovat, tak je to bídné, protože jsou pořád dokola ty samé, včetně závratné míry opakování.

Včetně zásadního nešvaru, že ve dvou zdejších pozicích se běžně zobrazuje tentýž banner. A také toho, že se tam běžně budou zobrazovat reklamy v jazycích, kterým nerozumíte ani trochu.

Tohle všechno samozřejmě ani Automattic nemůže ovlivnit, tohle je prostě běžný stav reklamy u Google. Který je ještě stále lepší, než u „jiných“ podobných systémů.

2017-04-26 08_05_20-TIP#773_ Jak ověřit, jestli v Androidu nemám nějaké malware či adware_ – @365tip.png
Maďarština, jo, to dobře zacílili. Borci. (ne Automattic, ti za to nemohou)
2017-04-26 16_44_57-TIP#380_ Jak na Internet na druhém konci bytu či domu_ Test D-Link PowerLine AV2.png
No jasně, to vpravo, to bude opravdu seriózní.
2017-04-27 07_44_28-TIP593_ Potřebujete antivir na mobilním telefonu_ Fungují vůbec_ – @365tipu.png
A vpravo opět lahůdková inzerce.
2017-04-27 07_46_32-TIP593_ Potřebujete antivir na mobilním telefonu_ Fungují vůbec_ – @365tipu.png
A vpravo opět něco lahůdkového. Nutno dodat, že to vpravo jde přes AdForm.net, což je skoro záruka toho, že přijde nějaké smetí
2017-04-27 07_49_44-TIP593_ Potřebujete antivir na mobilním telefonu_ Fungují vůbec_ – @365tipu.png
A vpravo opět AdForm.net lahůdka.

Mohu nějak zobrazování reklamy ovlivnit?

Nemůžete. Pozice a provedení je určené šablonou a zrovna ta zdejší šablona je sice dobrá z hlediska použitelnosti, ale z hlediska pozice reklamy je katastrofální. Dvě shodné pozice pod článkem nedávají smysl a na hlavní stránce se neznámo proč objevuje pouze jeden totožný čtvercový banner pod prvním příspěvkem. Pokud se vám v reklamě setrvale zobrazují nějaké podvodné věci, tak to také ovlivnit nemůžete. Google před pár lety zrušil možnost nahlásit reklamu a ty další sítě, které tam WordAds pouští, jsou vlastně ještě horší, než to co přichází od Google.

2017-04-26 08_08_04-WordAds Settings ‹ @365tipu — WordPress.com.png

V Nastavení můžete pouze zvolit Show optimized ads o kterém se v nápovědě vlastně nedozvíte nic, tedy jaký je rozdíl mezi „neoptimalizovanými“ a „optimalizovanými“ inzeráty. Celé testování probíhalo s „optimalizovanými“, ale pokud toto vypnete, nezmění se nic. Těžko říct, co tím myslí.

Má smysl si aktivovat WordAds?

Ze zkušenosti od listopadu do konce dubna se obávám, že WordAds není vhodné aktivovat, pokud nemáte dostatečnou návštěvnost. Míra obtěžování nevhodnou, opakující se a mnohdy i závadnou reklam je příliš velká cena za pár dolarů měsíčně.

Při stávajícím objemu se na vyplacení první částky (minimum je 100 USD k vyplacení) dá dostat tak zhruba za pár let (vyplatí vám až překročíte 100 USD). Bohužel WordAds není možné přímo převést do zaplacení dalšího užívání WordPressu.

Jiná situace je, pokud máte návštěvnost (ideálně) ve vyšších desítkách tisíc návštěvníků měsíčně – v takovém případě se bylo možné dostat i na vyšší desítky dolarů měsíčně, případně převýšit stovku.  V roce 2019 ale došlo k razantnímu propadu na zhruba desetinu původních reklamních příjmů.

WordAds tedy s ohledem na zvěrstva co se tam objevují spíše ne.

Od července 2020 bez reklamy

Trpělivost došla v červnu 2020. Čtěte v Bez reklamy. Od 1. července bez WordAds. Čtěte proč a také jak dál. A jak můžete pomoci

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky