@365tipu

Bez reklamy. Od 1. července bez WordAds. Čtěte proč a také jak dál. A jak můžete pomoci

Od 1. července si můžete @365tipů užívat bez reklamy (stejně jako Pooh.cz a Rychlofky.cz). Definitivně došla trpělivost s tím co do WordAds (tak se systém reklamy na WordPress.com jmenuje) teče. Záplava podvodných reklam, scam, okrádačky, několik měsíců běžně i reklamy, které natvrdo přesměrují návštěvníka na podvodný web.

Před příchodem GDPR se dařilo (na @365tipů) z WordAds mít mezi 100 až 130 USD dolarů měsíčně. Byla to hodící se podpora na to, že @365tipů něco stojí. Základní částku za hosting (nic zásadního, 96 USD ročně) a obtížně vyčíslitelné peníze za čas věnovaný psaní tipů, jejich udržování, odpovídání na dotazy lidí co potřebují pomoci. Tohle se obtížně vyčísluje, ale někde mezi 20 až 30 hodinami měsíčně to určitě bude. Mimo to jsou tu ještě „náklady“ na kupované hardware, ten poslední největší v podobě MacBooku. Bez téhle investice by se nedaly psát tipy a triky pro MacOS.

Před tím než reklama ve WordAds spadla na současných zhruba 10 dolarů měsíčně to finančně bylo alespoň smysluplné. V té době navíc nebyla plná nesmyslů (ne tak šílených jako teď, viz Má smysl si na WordPress.com zapínat WordAds?) a škodlivých věcí a dávala smysl. Pak přišlo GDPR, reklama zůstala, podíl z ní spadl na desetinu původních peněz a začala být nejprve plná vlastní reklamy na WordPress a následně i šílených věcí. WordPress dokonce znásobil počet reklamních pozic, ale k původním příjmům to nevedlo (ty nové pozice bylo naštěstí možné vypnout, pokud člověk zjistil, že tam tuhle možnost nechali).

Nechat WordAds bylo zajímavé v tom, že se dalo sledovat a studovat co za šílené věci se v reklamě objevuje – padalo to tam ze všeho co mohlo. Od Google, z několika RTB systémů. Cesty jak vydělat přes kryptoměny, zázračné vyléčení vbočených palců, bolestí kloubů, hubnutí bez práce, naučení se cizího jazyka za 14 dní, letadla slibující výdělek při nicnedělání. Až po již zmíněný nejtěžší kalibr, reklamu co vás rovnou přesměruje na podvodný web a vydává se za mobilního operátora.

Bez reklamy. S probou o pomoc

Jedno snadné řešení samozřejmě je. Reklamu blokovat a nevidět to. Jenže, pak (jako provozovatel webu) nebudete vědět, co vám tam běhá za šílené věci. A nezjistíte tak, že běží ona přesměrovávací kampaň, od které je už jenom krůček k tomu, že přes pochybné reklamní systémy (a těch si WordPress.com do systému pustil hned několik) běžně běhají i snahy o napadení (hack) počítače. Prostě tvrdé malware, včetně ransomware.

WordPress.com umožňuje nevhodné („offensive“) reklamy nahlašovat. Nic to ale nedělá, neřeší to, ignorují to. Zkoušel jsem to i přímo řešit s podporou, po několika dnech se podařilo jedny šmejdy odstranit. Po pár dnech se objevili znovu. Jiný „provozovatel reklamy“, nebo jiná síť přes kterou to znovu přišlo. Dokud budou existovat reklamní systém co pustí na Internet cokoliv a kohokoliv, tak tudy také cesta nevede.

Výsledek? Od 1. července bez reklamy.

10 USD příjmu měsíčně v kombinace s šílenými věcmi nedává smysl a náprava nikdy nedorazí. Stále to tak bude. Dokud to bylo 100 až 130 USD měsíčně a šílenosti byly výjimečně, bylo to velmi milé vylepšení „rozpočtu“ pro @365tipů.

Nemám zásadní problém financovat @365tipů ze svého, těch 100 USD za hosting ročně se vždy někde najde. byť se musím přiznat, že po těch pěti letech vydávání tipů (každý pracovní den, občas i víc než 5 týdně) už občas přemýšlím nad tím, proč to vlastně dělám. Stále ale převažují pozitiva nad negativem a stále také mám na to, abych to finančně držel. Stále to baví.

Mám ale prosbu. Prosbu o pomoc.

V  březnu jsem se rozhodl rozšířit @365tipů o tipy pro Mac OS, ve stejně velké míře jako jsou tu tipy pro Windows. Bez pořízení MacBooku to nešlo, takže jsem v dubnu jsem MacBook (stál 50 tisíc, dost zásadně velká investice) a z Windows notebooku přešel na Mac. Prozatím je tu nějakých zhruba 30 nových tipů a triků pro Mac OS (rozcetník k nim je v 💻 Jak na Mac OS).

Většina věcí recenzovaných na @365tipů je koupených. Nepřispěl na ně nikdo, nedostal jsem je, nejsou dlouhodobě půjčené.

Návody pro chytré reprodukory od Amazonu a Google Home, rozsáhlý návod pro chytré topení od Netatmo, velký návod k Raspberry Pi, TP-Link Deco m5. Ale například i všechny tipy a triky pro iPad, iPhone i Apple Watch či kupa tipů pro Nintendo Switch, vše koupené.

Některé věci recenzované díky delší zápůjčce, protože když už psát recenze a návody, tak je potřeba to opravdu používat – třeba Samsung The Serif 2020 a návod pro asistenta BixbyQNAP NAS (koupenou mám Synology).

Občas se něco objeví jako dlouhodobá zápůjčka, některé věci přišly z recenzního programu v GearBest, ale tam jsem bral jenom věci dávající smysl a ne takové, které by bylo „hezké mít“.

Nejsem redakce. Nemám žádné další lidi, nemám obchodní oddělení co by opatřovalo reklamu, na nic takového nemám čas ani chuť. @365tipů je koníček a posedlost. Měnit ho na plné podnikání určitě nechci a z internetové reklamy by to financovat stejně nešlo. Baví mě to a chci aby to zůstalo právě v téhle zábavné a milé podobě. Takže ….

… prosím pomozte, rád bych vybral 75 000 Kč

Takže ta prosba je. Na Donio.cz je vypsaná crowdfundingová kampaň – www.donio.cz/365tipu. Můžete přispět na provoz @365tipů a hlavně pomoci s investicí do MacBooku a tím i vzniku právě a hlavně Mac OS tipů. Můžete přispět jakoukoliv částkou. Od 250 Kč jak navrhuje v základní podobě Donio.cz. Pokud vám někdy v minulosti @365tipů pomohlo, tak je to malá odměna. Můžete samozřejmě přispět více. A můžete taky pomoci tím, že kampaň pošlete dál. Nasdílíte na sociální sítě, doporučíte přátelům a známým, ve firmě.

Donio.cz dává komplet vybranou částku, jediné co z ní zmizí je daň, je to příjem, takže se stane součástí placení dani. Proto je také částka vyšší než kolik stál Mac Book (stál padesát tisíc Kč). Ale také proto, že k Mac Booku bude potřeba pořídit ještě nějaké další věci (myš od Apple ne nutné, USB hub ale nutně, například). Ty bych, stejně jako Mac Book, nekupoval – mám stále skvěle fungující ASUS notebook.

Crowdfunding jsem nikdy nedělal. Přemýšlím nad tím už dlouho, původně „prostě pro @365tipů“ a vždy mi to částečně připadalo takové „zvláštní“. Teď k tomu přišel dobrý důvod v podobě nikoliv nutné investice do MacBooku a snahy napsat kupu tipů a triků pro Mac/MacBook (Mac OS). Vlastně si ani asi moc neumím o peníze říkat, celý život se spoléhám hlavně a jen sám na sebe. Tohle navíc není případ něčeho opravdu nutného, životně důležitého. No, prostě to neumím. Ale tady bych pomoc uvítal. Děkuju.

PS: Pro Donio.cz můžete nechat dýško. Potřebuji z něčeho celou službu hradit a volí tuto cestu místo strhávání z darovaných částek.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky