@365tipu

TIP#1653: Samsung The Serif 2020. Jaký je poslední model designové chytré televize s Tizenem (recenze)

Pro chytré televize od Samsungu mám náklonnost. Vlastně to byla první chytrá televize, kterou jsme domů pořídili. Nic drahého, 43″ před vánoci 2019 na Alza.cz za nějakých osm tisíc. Nutná koupě, protože přicházelo DVB-T2 a přeci jenom občas člověk něco z té antény chytat potřebuje, když například výjimečně nejede O2 TV nebo Internet (Netflix a podobně). Bylo to lepší než si kupovat další set top box co po pár letech stejně půjde „do popelnice“.

Tehdy jsem ji vybral hlavně proto, že uměla AirPlay 2 a Tizen (operační systém) měl slušnou nabídku aplikací. Což se ukázalo jako dobrý tah – bezproblémově Netflix, O2 TV, HBO GO, Plex, YouTube a kupa dalších aplikací, včetně řady dalších českých IP TV. Prakticky všechny překvapivě dobře napsané a samotný Tizen je uživatelsky a funkčnosti hodně povedený.

Když se naskytla možnost vyzkoušet něco podstatně pokročilejšího (a také podstatně dražšího) tak jsme to uvítal. The Serif 2020 je nový model designové řady liší se od základních chytrých televizí Samsungu QLED displejem, tady vyšší kvalitou, ostrostí.

Barevnost navíc vylepšuje technologie Samsungem označovaná jako Quantum Dot. Rozlišení až 4K (3840 x 2160), pokud tedy budete mít nějaký zdroj v této kvalitě, včetně AI upscalingu co vylepší méně kvalitní zdroje.

Kvalitě obrazu pomáhá i Adaptivní obraz – přizpůsobení jasu podle toho jaké světlo máte v místnosti. Stejným způsobem umí The Serif reagovat i na hluk v místnosti a podle potřeby posílit automaticky hlasitost. 

Velikosti 43″, 49″ a 55″ (29 990 Kč, 32 990 Kč, 37 990 Kč).

Designově je zvláštní, po dlouhém přemýšlení mi přišlo, že by se tvary hodil do seriálu Návštěvníci. A musím přiznat, že zrovna tenhle design není něco co bych uměl obdivovat – zejména pokud televize stojí klasicky na stolku (dám přednost čistému designu s co nejmenším okrajem).

Dobře ale vypadá v okamžiku kdy stojí na nožičkách – což je jedna z dost zajímavých možností jak mít televizi umístěnou kdekoliv v prostoru (je tomu uzpůsobena i zadní stěna kde všechny konektory jsou zakryté a vypadá to velmi elegantně).

Designový ovladač

Další zajímavostí je ovladač. Žádné obvyklé monstrum se spoustou tlačítek, tady jich je jenom pár a navíc je tlačítko + mikrofon pro ovládaní hlasem – tahle řada obsahuje hlasového asistenta (Bixby). Má jedinou vadu, Bixby neumí česky, ale pokud umíte dobře anglicky (německy či některém z podporovaných jazyků) je to hodně zajímavé a užitečné. Více si o tom můžete přečíst v Jak funguje Bixby v chytrých televizích od Samsungu?

U ovladače jsme na první chvíli přemýšlel jestli takto minimalistické provedení bude dostačovat, ale je to překvapivě komfortní. Ukazuje to, že řada věcí z běžných předimenzovaných ovladačů je zbytečná.  Trochu zábavné je, že tlačítko Netflix (a dvě další podobné) našlo cestu i na takto minimalistické provedení. Smysl to ale asi dává, Netflix je nejrozšířenější a rychlé spuštění se hodí.

Ovládání z mobilu

Vedle ovladače je možné si stáhnout do mobilu i aplikaci SmartThings a ovládat z ní.

Televizor navíc umí NFC. To umožní to, že po příchodu domu položíte mobil nahoru na televizi (nebo prostě přiblížíte) a to co jste poslouchali v mobilu se „přesune“ do televize (přehrává se přes Bluetooth). 

S mobilem souvisí ještě i využití možnosti mít na obrazovce televize více věcí – například klasický pořad a k tomu puštěné YouTube – a to včetně sledovaní toho co se děje na televizi v mobilním telefonu.

Nechybí 4 HDMI 2.1 konektory, podpora DVB-T2CS2, Dolby Digital Plus, DLNA, Wi-Fi 5 (ale už není k dispozici klasický Ethernet konektor), 2 USB porty, digitální optický audio vstup, pozemní/kabelový anténní vstup, CI slot, HDMI ARC, eARC, Bluetooth 4.2. ConnectShare, EPG, FreeSync Premium.  Další podrobnosti najdete v technické specifikaci.

Jedna z velmi užitečných věcí se dá u chytrých TV od Samsungu poznat jedině pokud si pořídíte novou – při prvním nastavení  televize se využije mobilní telefon (nemusíte řešit přes dálkový ovladač přímo na televizi, ale samozřejmě můžete) a SmartThings aplikace a pokud máte založený účet u Samsungu, tak se do nové televize dá „z cloudu“ stáhnout nastavení vaší předchozí. Rozhodně užitečná věc. Jediné podstatné co bude chybět je přihlášení do Netflixu, O2 TV, HBO GO, Plexu a dalších aplikací – tam musíte znovu projít klasickým přihlášením pomocí tomu odpovídajících účtů.

Jeden užitečný tip, pokud si chytré televize od Samsungu pořídíte. Po prvotním zprovoznění zajděte do Nastavení a najděte si aktualizaci software televize. Pokud tohle neuděláte některé z aplikací se mohou chovat divně (typicky Apple TV)

Další věci?

Prakticky instantní zapnutí, tady na nic nebudete čekat. Tizen má snadné a logické ovládání, byť některé věci se samozřejmě musíte trochu naučit. V Nastavení je závratné množství možností, takže se vyplatí si to celé prozkoumat. Jediné co tam nenajdete je vypnutí odesílání dat „domů“. Což je docela zvláštní věc, The Serif periodicky v několika minutových intervalech cosi odesílal „ven“ a dokáže tím zatížit internetové připojení. Zbavit se toho lze jedině vypnutím Wi-Fi, což není příliš praktické.

Nepočítejte s tím, že by si Tizen spolehlivě pamatoval hesla pro Wi-Fi, takže pokud se budete chtít přepínat mezi více Wi-Fi, tak vás čeká zadávání. 

Budete-li často přepínat mezi zdroji (třeba na O2 TV box) tak si ho přidejte na domovskou obrazovku (do snadno dostupné spodní lišty). Stejně tak je dobré si jednotlivé zdroje přejmenovat (můžete si na ně dát vlastní popisky).

Trochu zábavná situace nastane, když některá z aplikací přestane reagovat – Tizen nemá nikde možnosti ji ukončit, návrat Domů/Home je také neukončuje (pokud je dostatek paměti, tak aplikace zůstávají „na pozadí“). Mimo kompletního vypnutí televize ale většinou pomůže spustit jinou aplikaci nebo prostě počkat, po čase tu problémovou Tizen sestřelí. Nutno dodat, že něco takového se stává výjimečně. Pokud budete chtít vidět hodně dobře udělanou aplikaci pro Tizen tak prozkoumejte Netflix.

Nechybí podpora pro DLNA/uPNP, takže pokud máte doma nějaké to síťové úložiště (nebo prostě počítač) tak můžete na televizi pouštět videa i prohlížet fotky. Totéž jde ostatně dělat z médií připojených přes USB (včetně titulků, když víte jak je tam správně přidat). Osobně jsem nejvíce ocenil, že mezi aplikacemi v „obchodě“ je i Plex (Kodi bohužel ne).  V aplikacích je k dispozici Youtube i Internetový prohlížeč. 

Zajímavý je i vzdálený přístup (Remote Access) a sdílení obrazovky (Screen Sharing). První umožňujhe vzdálaný přístup na Microsoft Windows, kde k televizi připojíte bezdrátovou myš i klávesnici, to druhé je sdílení obrazovky ve Windows 10.

Jedna věc kde budete klasicky skřípat zuby? Uspořádání TV kanálů. V Česku se vám tam navíc natáhne klasické DVB i DBV T2 a vznikne šílený zmatek (ještě komplikovaný nemožnosti nepřidat rádia). Tenhle problém ale mají prakticky všechny televize.  Pozitivní je, že se nastavení kanálů ukládá do cloudu a je obnovitelné.

Pokud se naučíte povídat si s Bixby, tak televize poskytne další funkce – například předpověď počasí, pokud budete mít chytrou domácnost, tak ji přes televizi můžete i ovládat a sledovat. Bixby si rozumí i s aplikacemi a dokáže vám najít obsah, který chcete sledovat či poslouchat.

Pokud se nebudete na nic zrovna chtít dívat na nic televizního, tak můžete využít Ambient Mode. Kombinace interaktivních pozadí, zvuku i různě nastavený druhů obsahu podle vnějších parametrů. Nejlépe nastavitelné přes aplikaci SmartThings v mobilním telefonu. Lze si dokonce do televize vyfotit pozadí co je za ní a ona ho bude ukazovat jako tapetu.

V případě technických problémů mohou technici Samsungu využít vzdálenou správu a sledovat a ovládat televizor

Modely

Samsung The Serif můžete mít ve třech velikostech a dvou barevných provedeních.

Hodnocení?

+ Skvělý obraz i zvuk, 4K a vylepšení

+ Hodně dobrý Tizen

+ Rychlé hardware

* Design na který musíte míť chuť, na nožičkách to ale opravdu vypadá hodně hezky

+ Možnost postavit na čtyři nožičky, skříňku, podlahu i namontovat na zeď

+ Sympatický ovladač a sympatické ovládání

– Nemožnost ovlivnit co kam vlastně posílá

– Správa kanálů je klasicky nepříjemná životní zkušenost

+ NFC

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky