Apple TV (návod a recenze): Jak zprovoznit a základní věci (1)

Apple po velmi dlouhé době uvedlo v dubnu 2021 na trh novou verzi Apple TV. Dostupnou s 32 GB a 64 GB pamětí (to druhé je rozhodně lepší varianta) a nabízející plné 4K Ultra HD (byť omezené na 60 fps místo dnes běžných 120 fps) a zcela nové redesignované dálkové ovládání. Pokud budete kupovat tak pozor na to, že musíte kupovat tu s označením “2021” – tedy např. Apple TV 4K 2021 64GB

V balení dorazí samotná krabička Apple TV (slušně těžký kousek “železa), 240V napájecí kabel (nezapojuje se do žádné obvyklého “mobilního” zdroje), USB-Lightning kabel a nové dálkové ovládání – kabel slouží k dobíjen dálkového ovládání. Což budete potřebovat jednou za několik měsíců

Na zadní straně Apple TV je připojení pro 240V napájení, HDMI 2.1 konektor pro napojení na televizi (kabel není součástí dodávky) a Ethernet port pro připojení k sítí. Což nemusíte využít, stačí Wi-Fi. Co už na zadní straně nenajdete je USB-C konektor, ten je jen u starších typů.

Na přední straně je pouze stavová kontrolka (vpravo).

Na spodní straně je větrání a je otázkou, zda do budoucna nebudete chtít nemít Apple TV box mít postavený spíš na výšku než spodní stranou dolů.

Zprovoznění Apple TV

Po prvním zapnutí musíte vybrat jazyk (čeština je mezi nabízenými) a dejte ovladači chvíli, než začne reagovat. Poté vyberte Česko coby oblast (rolování se zjednoduší když budete chvíli držet dolů). Docela šikovná vychytávka. Na kruhový směrový ovladač můžete “klikat” ale je i dotykový. 

Pokračovat v nastavení můžete ručně nebo pomocí iPhone – doporučil bych druhou variantu, stejně to budete párovat s telefonem. První využijete, když iPhone nemáte – samozřejmě musíte mít Apple ID, bez toho se to neobejde.

Nastavení pomocí iPhone je snadné – podobně jako u dalších zařízení od Apple, prostě telefon přidržíte blízko Apple TV – dojde k propojení přes Bluetooth (to samozřejmě musíte mít na telefonu aktivní). Automaticky se na televizi nastaví Wi-Fi (na to ke které máte telefon připojený, takže na to myslete předem, ale můžete změnit později) a dojde k propojení s Apple ID.

Po základním zprovoznění se z vašeho iPhone stane Remote a čeká vás volba kdy požadovat heslo pro nákupy (vždy, po 15 minutách od posledního nákupu nebo nikdy – při nákupu filmů/hudby a aplikací/her), zvolit nastavení zpřístupnění polohy a diagnostiky (lze přenést z telefonu nebo nastavit jinak). 

V dalším kroku je přihlášení k poskytovateli TV.  Narazíte tam na užitečnou vlastnost telefonu jako dálkového ovládání – je na něm vyhledávací políčko. Klidně si to vyzkoušejte, ale pro Česko tam žádnou možnost výběru stejně nenajdete. Čili volte Teď ne

Následuje výběr kde je TV umístěná – tedy v jaké místnosti – s ohledem na vaší Domácnost/Home (HomeKit, nezapomeňte že Apple TV slouží i jako Hub). Případně umístění (místnost) vytvořit. 

TIP: Pokud se vám na iPhone podaří dálkové ovládání zavřít, tak ho nehledejte mezi aplikacemi ale v Ovládacím centru/Control Center. Bude tam ikonka co vypadá jako dálkový ovladač. Pokud tam není, tak si musíte přidat v mobilu (Nastavení -> Ovládací centrum). Funguje samozřejmě i na iPadu.

Na obrázku vpravo je to ikonka zcela vpravo dole

Pokud chcete mít spořič obrazovky Letecké záběry tak si ho aktivujte (jednou týdně zhruba 1 GB stahovaných dat). Změna nastavení je opět později možná.  Nutno dodat, že hodně povedený spořič obrazovky.

Poslední je zapnutí/vypnutí sdílení dat z aplikací na Apple TV s vývojáři a odsouhlasení podmínek užití. 

TIP: Screenshotovat Apple TV můžete jedině tak, že máte Mac a na něm spustíte QuickTime a obě zařízení budou na stejné sítí. Do QuickTime pak připojte (pro nový filmový záznam) právě tu vaši TV (rozbalte menu pod malou šipkou vpravo od start/stop tlačítka) a screenshoty už pak dělejte tak jako vždy na Mac OS. Můžete i zaznamenávat do videa.

Další pokračování najdete v tipu věnujícím se Domovské obrazovce (Home) Apple TV.

Co koupit a koupit vůbec?

Pokud tápete jaký model si koupit, tak Apple TV 4K 2021 64 GB. Můžete sice ušetřit s 32 GB modelem, ale je to dost málo paměti. 

Pokud tápete zda vůbec kupovat, tak pokud máte poslední 4K model, tak vám nový tip nic výrazně jiného nepřinese (dálkový ovladač si můžete koupit extra). Máte-li předchozí modely tak rychlejší televizi s lepším ovladačem, ale funkčně na tom bude stále stejně.

Než se dostaneme k dalším věcem v tomto návodu a recenzi, tak byste měli vědět, že do Apple TV české stanice dostanete jedině tak, že si budete platit některou z českých IP TV. A ne všechny mají Apple TV podobu. Svým způsobem je chytrá televize od Samsungu z TV hlediska vybavena líp – nemá ale množství aplikací a her, jako Apple TV. Ta totiž dost dobře funguje i jako herní konzole. Ale o tom až v dalších dílech.

Nějaké ty technické drobnosti

Apple TV 4K (2021): Paměť 32 nebo 64 GB. A12 Bionic 64 bitový procesor, HDMI 2.1 60 fps, Gigabitový Ethernet, 802.11ax Wi-Fi 6 s MIMO (umí současné 2.4 GHz a 5 Ghz), Bluetooth 5.0, IR přijímač. Rozměr 35 x 98 x 98, váha 425 g. Ovladač 136 x 36 x 9.25, 53 g.

Jak na Apple TV