@365tipu

Apple TV: Domovská obrazovka (Home) a základní aplikace (2)

Po dokončení nastavení (viz Jak zprovoznit a základní věci (1)) se zobrazí domovská obrazovka – což není nic víc než dlaždice aplikací – tedy těch předinstalovaných (viz další odstavec) pokud chcete měnit umístění, tak na dlaždici podržte prst – můžete přesouvat, vytvářet složky. U dlaždic se bohužel jméno neobjeví dříve, než když na některou najedete – takže si nestěžujte, tohle je Apple. 

Ovládání Apple TV je svižné, logické a příjemné. Osobně bych ale třeba v Nastavení ocenil “šipku zpět” pro návrat a “šipku kupředu” pro výběr položky. Stejně tak postrádám možnost z první položky jít “nahoru” a dostat se na poslední – chybí to na hodně místech (i u vodorovných menu by se to hodně hodilo).

Ovládací centrum/Control Center Apple TV

Na ovladači podržte tlačítko TV (funguje kdekoliv) a vpravo vyjede Ovládací centrum, dost podobně jako na iPhone/iPadu i Macu. Dá se v něm

  • Přepnout na jiného uživatele 
  • Uspat Apple TV
  • Přejí na skladbu v Hudbě/Music 
  • Přepnout zvukový výstup (Sluchátka, Airpody, jiné reproduktory, TV)
  • Ovládat scény a kamery HomeKit 
  • Vyvolat hledání 

Zavřít Ovládací centrum můžete tlačítkem Zpět (na předchozí generaci ovládání tlačítko Menu) 

Předinstalované aplikace:

Apple TV včetně TV+ pokud si platíte. 

Apple Music/Hudba – připojí se k vašemu Apple ID, takže budete mít vaši hudbu.

Fotky/Photos – při prvním spuštění si to vyžádá zapnutí fotek na iCloudu – bude třeba se přihlásit s Apple ID. Můžete si pak přes TV pouštět fotky a videa

Apple Arcade – hry, dost zajímavá možnost využití o které někdy později, samozřejmě placené

App Store pro nákup aplikací a her.

Podcasty/Podcasts opět přeberou to co máte v Apple ID

iTunes Movies/Filmy 

Vyhledávání (což je Siri, ale bohužel jsme v Česku) kde můžete hledat filmy, seriály, hudbu, a tak. Pokud by Apple nedělalo komplikace, tak klidně mohlo Siri nechat (nakonec všude jinde tomu tak je) v těch jazycích co umí. Pak by šlo Siri žádat slovně o hledání obsahu.

Ve Vyhledávání se setkáte s vodorovnou klávesnicí, dost nezvyk protože všude jinde je „klasický“ a jezdíte nahoru/dolů. Možná je toto řešení praktičtější. Nakonec vždy můžete vytáhnout iPhone/iPad. Můžete to změnit v Nastaveni/Settings -> Obecní/General -> Klávesnice/Keyboard.

Počítače – pro přístup k domácímu sdílení, pokud máte počítače/MAC co to mají zapnuté Domácí sdílení/Home Sharing (Předvolby Systomu/System Preferences -> Sdílení/Sharing -> Sdílení médii/Media Sharing kde musíte aktivovat Domácí sdílení/Home Sharing). Pokud totéž chcete dělat z Windows tak to musí jít skrz iTunes. . 

Nastavení – což není ani tak moc aplikace jako přístup k různým nastavení Apple TV.

V Nastavení ->  Vzhled/Appearance můžete změnit mezi Dark a Light vzhledem. Můžete nechat Automatick/Automatic kde se televize přehodí sama po západu slunce na Dark

A právě Nastavení se bude věnovat další tip – Apple TV: Nastavení – Užitečné konkrétní tipy.

Jak na Apple TV

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky