@365tipu

Apple TV: Nový ovladač (2021) Siri Remote (5)

K novému Siri Remote je nutné dodat, že se čistě dotyková horní část proměnila v kruhový dotykový ovladač s knoflíky na krajích (ten v zásadě znáte z iPodů) a tlačítko Menu se proměnilo na Zpět, nové je Mute/Ztlumit – nový „dálkáč“ se označuje jako „druhá generace“ a k tomu prvnímu je nutné dodat, že je považováno za extrémně nepovedené. Nové tak ale nejspíš nedopadne. Jo a kdybyste hledali předchozí díl, tak v Další aplikace v App Store (4)

Stav baterie ovladače najdete v Nastavení/Settings → Ovladače a zařízení -– Ovladač. Po vybalení z krabičky je tam něco přes sedmdesát procent. Plné nabití trvá přibližně tři hodiny a při nabíjení můžete ovladač používat (nebo místo toho používat iPhone). Vydržet nabito by mělo měsíce.

Na ovladači je zapnutí/vypnutí (on/off, vpravo nahoře, nutno podržet pro vypnutí, pro zapnutí stačí stisknout).

Ta dírka nahoře uprostřed je mikrofon. Ale protože Siri v Česku mít nemůžeme, tak si ho neužijete.

Kruhová směrová ploška (i se čtyřmi šipkami) co je dotyková a jde na ni kliknout – a než si zvyknete, budete mít trochu komplikace s posuny. Slouží například i k posuvům vpřed/vzad při přehrávání, nahoru/dolu může vyvolávat menu. 

Nejvtipnější vychytávka tohoto kruhového tlačítka je, že můžete převíjet vpřed/vzad “točením” tlačítkem – zastavte přehrávání a otáčejte tlačítkem na jeho vnějším okraji. 

TIP: Pokud by vám nevyhovovala citlivost tak v Nastavení/Settings -> Ovladače a zařízení/Remote and Devices -> Touch Surface Tracking můžete změnit. Nebo to na stejné místě pomocí Clickpad vypnout – kolečko pak bude jenom klikaci, ne dotykové. 

Tlačítko Zpět (vypadá jako šipka vlevo, dříve to bylo tlačítko Menu a pozůstatek najdete ještě na aplikaci dálkového ovládání v iPhone). Funguje dost konzistentně pro návrat všude kde se dá vracet. Zkuste podržet zpět (vrátí vás na plochu) a pak znovu Zpět – zapne se spořič obrazovky 

A vedle něj tlačítko “Home pro Apple TV aplikaci jehož další stisknutí vás vrátí domu/do menu a delší držení vyvolá ovládací centrum/control centrem – tam můžete hlavně rychle přepnout zvukový výstup (TV, HomePod, atd). Lze v Nastavení přeměnit na vyvolání Domů/Home.  Vyvolat je ať jste kdekoliv.

Dvojitý stisk tohoto tlačítka vám zobrazí přehled všech běžících aplikací (stejně jako na iPhone/iPadu). Můžete mezi nimi přepínat a také vynutit ukončení (na kolečku směr nahoru).  Zábavná vychytávka u které je typicky vidět, že Apple tuhle funkcí stále nedokáže udělat správně – s ohledem na velikost obrazovky by totiž mohli zobrazit menší náhledy ale zato jich uvést víc vedle sebe. 

Nechybí Play/Pause/Stop, které budete používat i pro převíjení (zastavíte, pak kolečkem převíjíte).

Další tlačítko souží pro nastavení hlasitosti a samostatné a nové je Mute/Ztlumit. Play/Stop můžete při psaní používat jako Shift.

S tlačítkem Mute můžete objevit potíž, reagují na něj chytré televize od Samsungu vyvoláním Nastavení přístupnosti a nový stisk Mute vám zpět zvuk nevrátí. Ono vůbec v kombinaci chytrá TV Samsung + Soundbar Samsung narazíte i na občasné záhadné chování – jako například svévolné zvyšování hlasitosti, které nebude možné ovlivnit ručně.

Poslední tlačítko je na pravé horní straně (také došlo k přesunu) – Siri/Vyhledávání – má ikonku mikrofonu a v Česku si ho moc neužijete. Tedy dokud Apple nepřijde k rozumu a nezpřístupní Siri. Prozatím to pouze otevírá vyhledávání. A pokud možno ho nemačkejte, nefunguje poté zpět.  jedno z několika obtížně pochopitelných UX opomenutí.

Pokud nechcete aby se TV zapínala (ale i vypínala) pomoci on/off tlačítka na ovladači tak je to možné potlačit v Nastavení. 

TIP: Nové párování ovladače? Umístěte před TV tak aby mířil na čelní stranu (hodně blízko,  8 až 10 cm) a stiskněte Zpět/Menu se zvýšením hlasitosti po dobu alespoň dvou sekund.

Pozor na jeden nedostatek – tenhle nový ovladač nefunguje pro hraní her. Takže buď kupte původní (první generace). nebo, což je lepší, opravdu herní – třeba ten od Xboxu. K tomu se ale také ještě vrátíme.

Pokud byste nechtěli používat dodaný dálkový ovladač, tak můžete zkusit použít “libovolný”. V Nastavení/Settings -> Remote and Device vyberte Learn remote. To vám umožní přiradit ovládací akce k vašemu dálkovému ovladači.

Další pokračování? Samozřejmě bude a probere Pokročilejší věci. A zdaleka není poslední

Jak na Apple TV

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky