@365tipu

TIP#1517: Jak využít Plex pro sledování filmů a seriálů. A nějaké ty tipy a triky pro Plex

Plex je software dostupné pro řadu platforem sloužící k (hlavně) dívání se na filmy a seriály. V principu je podobné Kodi, ale jde o trochu dál v tom, že vyžaduje abyste měli Plex Media Server – nějaký počítač (může to být Windows PC, MAC, Linux PC, Synology/Plex na QNAP NAS, Raspberry Pi) který se bude starat o údržbu knihoven s filmy a seriály a také o streamování na klientský Plex – ten můžete mít čemkoliv výše uvedeném , včetně Androidu či iOSu, chytrých televizí, herních konzolí, ale i v podobě prohlížeče na počítači atd.

Plex vyžaduje abyste si na www.plex.com založili účet a pomocí něj provozovali Plex Media Server a také většinu Plex klientů – v rámci serveru ale můžete více různým účtům umožnit používat váš Plex Server. Jedna podstatná věc – Plex je zdarma, ale na některých platformách budete muset jednorázově zaplatit (viz dále). Případně můžete chtít platit, pokud chcete nějaké podstatně pokročilejší funkce.

Zprovoznit Plex Media Server

Najděte nějaký počítač na kterém můžete nechat trvale běžet Plex Media Server (trvale alespoň v době kdy se chcete dívat na filmy) – měl by být dostatečně výkonný a také mít dostatek diskového prostoru. Pokud se rozhodnete pro klasické domácí Sinology NAS tak to půjde, ale nečekejte příliš rychlost a mohou být i problémy s transcodingem. Pokud zkusíte Raspberry Pi, tak problém může být totožný (hodit se bude How to Setup a Raspberry Pi Plex Server)

Budete potřebovat i druhou věc – místo kde budete mít uložené filmy a seriály. Může to být pevný disk počítače, může to být NAS – ale tam pozor na to aby byl opravdu dostatečně výkonný. Plex Media Server si pro vaše zařízení stáhněte a nainstalujte – to by nemělo být nijak složité – a poté ho spusťte. Což bude obnášet přístup přes webové rozhraní. Rovnou by se měla provést i kontrola na aktuálnost a můžete být vyzvání k aktualizaci – vyplatí se ji udělat.

2019-12-26 15_00_11-Window.png

TIP: Alternativou pro Plex je Kodi. Řeč je o něm například v Jak na Raspberry Pi? Jak s pomocí Kodi a Raspberry Pi vytvořit mediální centrum (19) a v Kodi aneb jak na filmy a tv seriály i v počítači i na televizi

Přidat filmy/seriály na Plex Media Server

První k čemu vás Plex Media Server vyzve bude přidání knihoven s filmy a seriály (může to být i hudba a další multimediální soubory) – je to také snadné, vyberete co přidáváte, dáte tomu název, najdete cestu co chcete přidat a přidáte. Velmi pravděpodobně narazíte na to, že vám to přidat odmítne – v takovém případě je potřeba počkat dostatečně dlouho dobu než se Plex Media Server rozhodne reagovat – odmítá totiž přidat novou knihovnu většinou protože buď není ještě plně spuštěný. Nebo, což je druhá varianta, protože jste přidali knihovnu a ještě stále probíhá její zpracování.

Práce s knihovnami nepodceňujte, mohou opravdu trvat hodně dlouho – stahují se popisky, obrázky a další informace o filmech. Pokud nepříliš výkonný Plex Media Server něco takového dělá, tak nic dalšího už moc dělat nedokáže. Pro představu vznik knihovny s cca 450 filmy na domácím Synology NAS je otázka až několika hodin čekání – žádný ukazatel toho jak daleko se dostal ale nečekejte.

TIP: Pokud si chcete pouštět filmy na jednom zařízení (třeba na Android TV boxu připojeném k televizi) tak je Plex zbytečně komplikovaná věc. Jděte do Kodi, žádné servery nepotřebuje a nenarazíte ani na řadu dalších zádrhelů (třeba ten s dále zmíněným „transcodingem“). Pokud si chcete jednou za čas pustit nějaký film, tak nepotřebujete ani Plex ani Kodi, stačí vám dobrý přehrávač filmů, takže například VLC

Pokud vám Plex špatně rozeznává filmy nebo (zejména) seriály, zkuste mu pomoci přejmenování souborů. Aktuálně si například plete nový seriál Zaklínač se starším seriálem stejného jména. Přidejte 2019 do názvů toho nového a rescan to napraví.

Samozřejmě nezapomeňte, že filmy musíte přidat jako jednu knihovnu typu filmy a seriály jako další knihovnu typu seriály (TV Shows) – což znamená i to, že na disku/NAS je musíte mít odděleně.  Ideálně je aby každý film měl vlastní složku s každý seriál měl vlastní složku a v ní podsložky s jednotlivými sériemi (to už až tolik nutné není, ale hodí se to).

Jak si pouštět filmy přes Plex

Vlastně je to docela jednoduché. Pustíte si Plex na zařízení kde chcete sledovat filmy a v menu/nabídce se vám objeví jméno vašeho serveru – stačí vybrat, podívat se do příslušné knihovny a spustit film – podmínkou samozřejmě je, že jste ve stejné sítí (domácí WiFi například, ale můžete svůj server mít přístupný i přes Internet). Zjednodušit si to můžete využitím stejného přihlášení pro server i  klient – pokud ne, tak budete muset v serveru umožnit dalším účtům přístup ke knihovnám.

2019-12-26 15_02_59-Window.png

Jedna z věci na kterou při pouštění některých filmů/seriálů narazíte bude chyba „The server is not powerful enough to convert video„. Je to pro daný film/seriál v zásadě konečná – máte ho ve formátu pro který Plex potřebuje překódování (transcode) na jiný format a to na čem Plex Server spouštíte má nedostatek výkonu pro něco podobného. Pokud spouštíte na NAS co má ARM procesor, tak transcoding není vůbec možný.

Pokud se chcete dívat na tabletu či mobilu tak je to stejné – stáhněte si Plex z App Store (bude fungovat i na Apple TV) či Google Play. Pak už stačí spustit, přihlásit se účtem, vybrat váš domácí server a začít se dívat – má to ale jeden háček, nepůjde to bez placení. Buď plný Plex Pass nebo jednorázově odemknout neomezené přehrávání za 129 Kč. Bez placení také není možné stáhnout film pro offline přehrávání – to jedině s plným Plex Pass.

2019-12-26 16_46_01-Window.png

Na počítači (Windows, Mac, Linux) žádné překvapení s placením nečekejte – k Plexu se tam přistupuje přes prohlížeč, není na to žádná jiná aplikace. Aplikace jsou k dispozici i pro NVIDIA Shield, PlayStation a Xbox One.

Plex je i pro některé chytré televize – Samsung s Tizen o/s stačí stáhnout Plex, spustit, přihlášení se dělá přes otevření stránky v prohlížeči na počítači a zadání kódu a pak už se můžete dívat. Tady žádná nutnost placení není a celé je to velmi elegantní a jednoduché.

Jak získat české titulky v Plexu

Tohle bude komplikace. Začíná to už jen nastavením, kde nejprve musíte na dvou rozdílných místech v nastavení Serveru najít kde se dá vyplnit čeština, pak na třetím místě aktivovat OpenSubtitles.org (včetně přihlášení k vašemu účtu).

To první misto je Settings -> Languages kde si vyberte češtinu jako preferovanou zvukovou stopu i češtinu jako preferované titulky.

2019-12-26 16_48_26-Window.png

Pak ještě Nastavení Plexu najdětše Agents kde musíte aktivovat OpenSubtitles.org a přidat přihlašovací údaje. Určuje se tam i zda má brát v úvahu titulky uložené přímo u videa.  Musíte to udělat jak pro Movies;Plex Movie tak pro Shows+TheTVDB.  Hesla se tam nastaví po kliknutí na ozubené kolečko.

2019-12-26 16_51_00-Window.png

A pak když to všechno uděláte, tak to stejně prostě nebude fungovat (zlaté Kodi v tomto ohledu) ačkoliv by to mělo automaticky získat titulky – nenechte se odradit, ono to totiž u některých filmů zafunguje, u některých ne – bohužel nad tím nemáte žádnou kontrolu (u Kodi si můžete vybrat ručně)..

Spolehlivější cesta je, když si ke každému filmu stáhnete správné titulky (SRT) soubor a uložíte je do jeho složky – Plex umí vzít lokální SRT a nebudete tak odkázáni na stahování z OpenSubtitles.org. Nemluvě o tom, že právě tahle služba má nepříjemnou vlastnost vás po 200 stažených titulcích zablokovat na 24 hodin (tenhle odkaz se vám bude hodit).  T

Vyhledání titulků můžete buď dělat ručně nebo zkuste najít nějaké software co to umí (Sublight, SubiT, ALLSubtitleSearcher, SubDownloader,Subs Grabber).

Případně zkuste Sub-Zero plugin pro Ples, ale to má jediný háček, podpora pro Pluginy byla odstraněna a nejspíš zmizí i poslední možnost je nahrát kamsi do složky Plexu v počítači.

TIP: V Jaké aplikace si pořídit pro Plex? jsou některé další možnosti jak pracovat s titulky a další zajímavé aplikace

POZOR: Pokud si zprovozňujete Plex s větší sbírkou filmů a seriálů tak rozhodně nenastavujte stahování titulků před prvním kompletní načtením a naplněním informací o filmech a seriálech – je to zaručená cesta jak na OpenSubtitles.org dostat 24 hodinový ban. Nastavte to až poté co první „scan“ proběhl  – pro jednotlivý film či epizodu pak budete muset vyvolat Refresh metadat – tím se načtou/detekují i případné titulky. Tedy pokud se načtou, není zaručeno, že Plex je vůbec najde ačkoliv existují.  Ty co si stáhnete ručně (a uloží se do složky s filmem) pak Plex sám automaticky nepozná, také musíte na konkrétním filmu dát Refresh Metadata

U titulků narazíte na další problém – aby vůbec fungovaly, musí váš server umožňovat transcode – pokud to neumí, tak sice možná titulky stáhnete, ale nebudete se moci na film s titulky stejně dívat.

Jak je to s uživateli/účty v Plexu

Jako správce serveru můžete pozvat/přidat další uživatele (Settings -> Users & Sharing). Má to několik podob.

Invite Home User se hodí pro kohokoliv dalšího ve vaší domácnosti. Musí mít účet u Plexu (založí si ho při pozvání) a můžete mu určit jaké knihovny má přístupné. Souvisí s tím i ochrana účtů PIN kódem – lze tak zamezit volnému přepínání mezi účty.

Create Managed user je přístup nevyžadující účet u Plexu – prostě jen určíte jméno co se zobrazí aby si mohli vybrat a zda jde o dítě či ne (a také na jaké filmy se podle ratingu může či nemůže dívat).  Pokud chcete těmto účtům umožnit sledovat na vlastních počítačích/tabletech, tak je nutné se přihlásit pod účtem správce – pak už si ale vyberou vlastní účet pro sledování.

Vytvoření více uživatelů umožní přepínat mezi uživateli – pokud nepoužijete výše zmíněné PIN kódy, tak je přepínání bez omezení.

Friends (Share Libraries) je možné použít pouze pokud si platíte Plex Pass. Lze tak sdílet knihovny s lidmi mimo vaší domácnost (napříč Internetem, takže bude potřeba i přístup na dálku).

Pár dalších užitečných věcí

Plex z vaší knihovny filmů a seriálů udělat dobře použitelnou provázanou databázi – ke každému filmu/seriálu umí zobrazit další podobné. Z přehledu herců/režisérů/scénáristů se můžete podívat na to i kde jinde hrají  – to vše ale pouze vaší filmotéky, není to náhrada IMDB (ČSFD, FDB).  Zobrazuje i hodnocení filmu, takže si můžete trochu udělat představu jestli to bude katastrofa nebo k dívání. Údaje si navíc můžete opravovat ručně.

Poměrně zajímavá možnost se skrývá v  Optimize (v menu filmu)- můžete si vytvořit optimalizované kopie filmů pro určitá zařízení, rozlišení, televizi, mobily.

Pokud je váš Plex Server přístupný i z Internetu (máte ho doma nebo v práci na IP adrese přístupné zvenčí) tak je možné streamovat vaší domácí kolekci odkudkoliv budete chtít. Ostatně už při instalaci se Plex Media Server pokusí vše nastavit.

Plex má i vlastní obsah. V prosinci 2019 spustili kompletní streamingovou službu i s filmy, už předtím byly k dispozici podcasty a zpravodajství a vlastní „webové“ věci. V češtině nic nečekejte.

2019-12-26 16_30_55-Window.png

Součástí je navíc i hudební TIDAL a vhodné připomenout je i to, že Plex můžete použít i pro práci s hudební knihovnou a podporuje i iTunes (načtení toho co máte v iTunes).  Při zakládání hudební knihovny buďte opět připraveni na to, že to může trvat velmi dlouho a žádný ukazatel „postupu“ není k dispozici.

Vedle toho ještě Plex umí pracovat s fotografiemi a s videem obecně, třeba s těmi rodinnými co si natáčíte – i tohle se řeší přes Knihovny. Plex na mobilním zařízení navíc umožňuje do knihoven fotky nahrát.

2019-12-26 17_03_09-Window.png

Dobré vědět, že Scan my library automatically nebude spolehlivě fungovat pro síťové disky. Pro lokální by fungovat mělo. Alternativou je, že nastavíte další volby pro periodickou kontrolu na změny ale osobně bych spíše doporučil tohle řešit manuálně – automatický scan totiž projede komplet všechny knihovny a zcela všechno v nich uložené a je to jen zbytečná zátěž pokud se v knihovnách nic nezměnilo.

Po přidání nových filmů/seriálů do sbírky si je musíte nechat přidat i do knihovny v Plexu – nejpraktičtější asi je udělat to manuálně přes Update Library. Případně můžete v Nastavení/Settings -> Library zapnout automatickou aktualizaci – buď vyvolanou detekci přidaného souboru nebo periodicky. Osobně bych to (stejně jako u Kodi) nechal na ruční aktivaci.

V Nastavení najdete i DLNA pro povolení funkčnost DLNA serveru – filmy z Plexu pak bude možné streamovat přes DLNA. Ve výchozím stavu je toto zakázáno. Moc praktické to není, lépe přehrávat přes Plex a DLNA si nechat jenom pro zařízení kde aplikace není možná. Nepočítejte ale s tím, že by snad mohlo jít přehrávat s titulky.

V Settings -> Scheduled Tasks si můžete nastavit jak často (a hlavně kam) zálohovat. Výchozí nastavení jsou tři dny ale nejspíš budete chtít změnit umístění.

Podobně užitečné může být Settings -> General kde je cesta kam se ukládají soubory – ve Windows to totiž ukládá do AppData\Local\Plex Media Server – pro velké množství obsahu půjde o hodně dat. Může být vhodné je dát jinam.

Pokud by vám Plex moc zatěžoval počítač při prohledávání knihoven tak je možné nastavit nižší prioritu pro právě tento proces. Najdete to v Nastavení -> Library -> Run scanner tasks at a lower priority

TIP: Zdejší ‣ Jak na filmy a TV seriály obsahuje další tipy a triky týkající se filmů a seriálů.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky