TIP#2211: Plex na QNAP NAS

Pokud hledáte nejlepší software na přehrávání filmů a seriálů, tak je to jednoznačně Plex. Mimo to umí ještě obecně videa, fotky a hudbu, ale pro filmy a seriály umí vše potřebné – titulky, získat fotografie, popisky, hodnocení, prostě všechno. 

Plex jsem doposud měl na počítači s Windows. Fungovalo to skvěle, jen se musel počítač nechávat zapnutý. S příchodem nového QNAP NAS se to ale vyřešilo – Plex umí QNAP, TS364 je i dostatečně výkonná, včetně potřebného hardware, takže se Plex “přestěhoval”. Lépe řečeno, byl znovu nainstalován, protože něco jako migraci nastavení Plex neumí. 

Pley najdete v aplikačním obchodě na QNAPu (dřív se stahoval a instaloval ručně). Ideálně mějte QNAP co umí přímo transcoding a má dostatek paměti. 

Instalace je stejná jako prakticky všude jinde – přihlásit se účtem k Plexu – mějte trpělivost s dlouhým čekáním (na obrazovce bude pouze vrtící se kolečko), ale pokud to bude moc dlouho, tak prostě dejte Reload, ono se to probere. Zlobí to.

Instalace nejprve umožní nastavit jméno, vybrat knihovny médií – tam ale narazíte na komplikace v podobě výběru složek – nebude to odpovídat tomu co znáte, prostě nebudete vědět kde najdete složky s filmy a seriály (a další obsah). Bude to  v něčem jako CACHEDEVx_DATA, takže se nelekejte.. 

Nezapomeňte, že Plex začne prohledávat všechny knihovny, které tam přidáte, takže možná není od věci přidat jenom první a donastavit zbytek Plexu – tedy hlavně češtinu. A teprve poté přidat další knihovny.

Minimálně v Nastavení v Jazyky nastavit češtinu. V Agenti aktivovat SubTitles.org. V tomhle pomůže Jak využít Plex pro sledování filmů a seriálů. A nějaké ty tipy a triky pro Plex. Tak jako tak ale počítejte s tím, že u většiny filmů i seriálů budete titulky muset zkusit vyhledat před spuštěním a někdy je i ručně získat a nahrát. Už dlouho to stávkuje. 

Do Plexu můžete přidat filmy, seriály. hudbu, fotografie a libovolná videa.  Je na vás, co budete chtít využít. Při přidávání více knihoven nezapomeňte, že “scan” je postupný, ne souběžný. Nepříjemné je, že není možné zjistit kolik toho ještě zbývá. 

Spuštění Plex z menu v QTS vždy vyvolá webové rozhraní, takže se nedivte.

Dívat se na věci co máte na Plexu je možné přes klienta pro Plex – můžete ho mít pro Apple TV, Android, iOS i řadu dalších platforem. Na počítačích to jde snadno přímo v prohlížeči.

Jedna věc se vám ale rozhodně bude líbit, tedy mě se hodně líbila. Plex na TS364 je velmi rychlý. Je i výrazně rychlejší než kombinace Windows počítač přistupující přes síť k obsahu právě na tom TS364.

Co se nebude líbit je aktualizace. Nová verze Plexu dorazí  jako balíček (qpkg) ke stažení a instalace (aktualizace) je ruční. Složité to není, v App Center je možnost ruční instalace, ale otázka prozatím je, zda do App Store někdy dorazí nová verze a případně jak velké má zpoždění oproti dostupnosti na webu Plexu. 

Hodit by se vám mohlo ještě Jaké aplikace si pořídit pro Plex?

Další tipy pro QNAP