@365tipu

TIP#1542:  Co je to DLNA?

DLNA je především zkratka Digital Living Network Aliance (www.dlna.org) – název sdružení výrobců spotřební elektroniky a mobilní/počítačové techniky. Ti stojí za komunikačním standardem, technologií, která umožňuje (zejména) v domácnostech vytvářet multimediální sítě – zkratka DLNA se používá právě pro označení této technologie. V podobě DLNA loga na výrobku a uvedení DLNA v parametrech/dokumentaci pak víte, že zařízení tento standard podporuje.

dlna-logo-512x512.jpgDLNA je založené na sítí využívající IP protokol (stejný co využívá Internet a tím i vaše domácí síť, ať už drátová/Ethernet nebo Wi-Fi). Celé je to doplněno o tzv. DCP Framework – software umožňující objevovat zařízení a pak je propojovat/přenášet mezi nimi data (soubory).

Patří k tomu i podpora klasických formátů – zařízení prostě budou umět pracovat s obrázky (JPG, GIF, TIFF, PNG atd), zvukovými soubory (MP3,WMA9, AC3, AAC, Atrac3+ a další formáty) i videem (MP4/MPEG4, MPEG2, MPEG1, WMV9 a další formáty). Nechybí ani podpora pro DRM – něco co jako uživatel spíše nechcete, ale co si tam výrobci prostě museli přidat, aby bránili pirátění.

Celé to funguje s pomocí klasického http (to je to na čem běží web) a používá to UPnP (Universal Plug and Play) pro objevování a propojování zařízení. V praxi to pak budete fungovat například tak, že si pořídíte chytrou televizi – tu připojíte do domácí sítě (WiFi nebo kabelem) a ta bude schopná najít všechny DLNA zařízení, ze kterých dokáže číst/přehrávat obsah – ten prostě pak jen na televizi spustíte. Můžete tak pouštět videa, hudbu či si prohlížet fotky.

V rámci DLNA se rozlišuje několik základních typů zařízení.

  • DMS neboli Digital Media Server je zařízení na které jsou uloženy multimédia a ze kterého je možné je získávat/stahovat/vysílat. Nejčastěji počítače, NAS (úložiště), notebooky ale může to být i router, ke kterému je připojeno nějaké úložiště (USB klíčenka například). DLNA serverem se může stát i váš iPhone/iPad – zkuste například Allshare Video TV Cast – DLNA. Pro Android se může hodit Allcast
  • DMP neboli Digital Media Player je jakékoliv zařízení na kterém je možné multimédia přehrávat – může to být televize, HiFi soustavy, herní konzole a řada dalších. DMP může být mimochodem i staré známé VLC – najdete v něm volbu Lokální síť/Lcal Network -> Universal Plug’n’Play. Pokud máte iPhone/iPad tak tam musíte v App Store najít nějaké aplikace co umí DLNA –  zkuste třeba Air Player, ale je jich podstatně více. Pro Android zkuste třeba právě výše zmíněné VLC.

Celé to zní krásně jednoduše, ale až takové to nebude. Čas od času si zařízení nebudou povídat. Budete zápasit s tím, že cizí filmy nebudou mít titulky, nebo je bude problém přidat (i poté co je na Internetu najdete a stáhnete).

TIP: K titulkům se může hodit Jak stáhnout titulky k filmům, které máte? A jak to automatizovat?

Aby to fungovalo musí něco fungovat jako DMS, tedy server – buď domácí počítač (Kde ve Windows 10 zapnu podporu DLNA abych počítač fungoval jako DLNA server) nebo nějaké jiné zařízení. Domácí síť musí být i dostatečně rychlá aby fungovalo přehrávání videa (a musí samozřejmě umožňovat UPnP, což je zpravidla věc vhodného routeru). To co chcete používat jako DMS (server) musí navíc podporovat DLNA (a občas musíte vědět, kde to tam máte zapnout). Existence DLNA může v některých případech být i bezpečnostní riziko.

TIP: Pro lepší multimediální (a zejména filmové) vychytávky je dobré přemýšlet nad pokročilejšími řešeními – ať už je to PLEX nebo Kodi. V ‣ Jak na filmy a TV seriály najdete jak na to. Zmíněné Kodi umí pracovat i s DLNA zdroji a Plex se umí stát DLNA serverem – což se může hodit k pouštění filmů na nepříliš chytré televizi, tedy takové co neumí přímo aplikaci Plexu.

V televizi (musí to být samozřejmě chytrá televize) hledejte přehrávání přes DLNA nejčastěji ve zdrojích/sources – tedy tam kde přepínáte mezi vstupy (anténa/HDMI). Jedna z možnosti tam bývá právě vyhledávání zdrojů v síti.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky