@365tipu

TIP#1556: Co je to HbbTV a k čemu to je (a není) dobré?

HbbTV (Hybrid Broadcast Broadband TV, hybridní vysílání) najdete v chytrých televizích – kombinuje klasické televizní vysílání s internetem. Budete tedy potřebovat chytrou televizi (umí to i některé set top boxy) a tu připojit k dostatečně kapacitnímu (rychlému) připojení k Internetu. Do televize vám přidá interaktivní nadstavbu u stanic, které HbbTV podporují – projevující se přítomností „červeného tlačítka“ a také otravných vyskakujících upozornění (a bohužel i reklam), že daný kanál něco takového umí.

hbbtv-logo-850.jpgHbbTV berte spíše jako moderní teletext – není to nic co by vám nahradilo Netflix, HBO, Apple TV+ (a už vůbec ne O2 TV či další podobné chytré krabičky) ale některé věci umí nabídnout podobně. Dokáže totiž přijímat specifické „vysílání“ přes Internet, takže u řady stanic získáte přístup do archivu bez nutnosti instalovat specifickou aplikaci. Vedle toho umí nabídnout určitou míru interakce ve spojení s klasickým (DVB-T2 či satelitním) vysíláním.

Ono „červené tlačítko“ stisknete na dálkovém ovládači a dostanete se tak do HbbTV aplikace pro daný kanál (stanici) – podle toho se bude lišit i to, co vám daná stanice nabídne. V Česku si to můžete vyzkoušet třeba u České televize, Óčka, Primy, Novy či Seznam TV (a pár dalších).

HbbTV existuje už zhruba deset let (do historie se můžete podívat s Co je to hybridní televize HbbTV a jak tato platforma funguje?) a za tu dobu dorazilo do verze 2.0. Což vás možná nemusí ani příliš zajímat, v Česku se z novinek moc neobjeví (zejména ne vysoká kvalita videa)

CT-iVysilani.jpg

V některých televizích (Samsung zejména, ale u dalších to může být podobné) je HbbTV samostatná aplikace, kterou si možná budete muset stáhnout a tím povolit podporu.

  • Nejzajímavější na HbbTV je asi možnost přístupu do archivu – to můžete mít v jiné podobě přes aplikace (Android, iOS) nebo v počítači přes weby daných stanic – přístup do archivů nabízí například Česká televize či Prima.
  • Hodit se může i modernější televizní program, ale ten často chytré televize umí samy o sobě.
  • Některé ze stanic přes HbbTV vysílají samostatné kanály, které nejsou dostupné v klasickém DVB-T2 (Óčko například).
  • Výše zmíněna Prima nabízí i přístup k filmům a pohádkám (včetně nutnosti založit si na iPrima.cz účet a přihlásit se).
  • Seznam.cz do HbbTV doplnil možnosti přistupovat na Stream.cz.
  • Některé stanice umí i zpětné přehrávání až o několik hodin.

TIP: Slušný přehled co umí HbbTV u českých televizi najdete na Alza.cz v HbbTV – červené tlačítko.

Pokud se rozhodnete HbbTV zkoumat, tak nečekejte uživatelskou přívětivost (tohle prostě není Netflix). Užijete si zmatení, špatnou ovladatelnost, problematické přechody mezi aplikacemi. Na pomalejších/méně výkonných televizích narazíte na zasekávání, hodně citlivé je HbbTV i na internetové připojení.

Pokud si pořídíte něco jako Netflix, máte HBO/HBO GO nebo O2 TV, tak HbbTV po prvním zkoumání nejspíš už nikdy nepoužijete. Dost tomu odpovídá i to, že využití HbbTV je v domácnostech malé (televizní stanice vám budou tvrdit opak, ale jde pouze o desetinu domácností) – je mimochodem dost běžné, že lidé vůbec netuší, že v televizoru něco takového mají. A zásadně omezující je zpravidla i to, že televizi k Internetu prostě neumí připojit.

Pokud by vám třeba vrtalo hlavou zda se nedá stáhnout nějaká aplikace a HbbTV využívat v mobilu či tabletu tak bohužel, nic takového možné není. Jednotlivé televizní stanice ale zpravidla mají aplikace jak pro Android tak pro iOS.

TIP: ‣ Jak na filmy a TV seriály je přehled všech tipů týkající se filmů, seriálů i chytrých televizí a podobných vychytávek

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky